ЕЦБ и изменението на климата
Изменението на климата може окаже въздействие върху ценовата стабилност. Ето защо, в рамките на мандата си, ще дадем своя принос за справянето с този проблем.
Климатичните промени могат да засегнат ценовата стабилност посредством екстремни метеорологични явления и несигурност, свързана с прехода към нисковъглеродна икономика.
Ние в ЕЦБ се ангажираме да вземаме предвид въздействието от изменението на климата в нашата рамка на паричната политика.
Въпреки че правителствата и парламентите носят първостепенната отговорност за предприемането на действия във връзка с изменението на климата, ние ще дадем своя принос в рамките на мандата си.
Нашият план за действие по паричната политика във връзка с изменението на климата
В резултат от приключилия наскоро преглед на стратегията ни приехме план за действие с амбициозна пътна карта за различните начини, по които да отразяваме съображенията, свързани с изменението на климата, в нашата работа по паричната политика.
ПрессъобщениеКои са основните моменти в нашата пътна карта на паричната политика, свързана с климата?
Нашият план за действие очертава амбициозна пътна карта за отчитане на последиците от изменението на климата. Три основни цели направляват ангажимента ни да предприемем мерки по отношение на изменението на климата и да дадем своя принос.
Повече информацияТЪРСИТЕ АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕТО НА КЛИМАТА?
РАЗГЛЕДАЙТЕ ПО-ДОЛУ
Център за изменението на климата
Нашият център за изменението на климата определя и направлява действията ни в тази област, като обединява усилията ни във връзка с изменението на климата и устойчивите финанси. Той също така координира всички дейности, включени в нашата пътна карта за климата.
ПрессъобщениеВ центъра на вниманието
Пътната ни карта на паричната политика показва какво искаме да постигнем, но ние вече започнахме работа по изменението на климата в четири основни направления.
Икономически анализ
Служителите на ЕЦБ се грижат за това изменението на климата да намери отражение в макроикономическите модели, методите за прогнозиране и оценките на риска в ЕЦБ.
Повече информацияБанков надзор
Надзорните органи работят с банките по наблюдението на рисковете, произтичащи от изменението на климата. Целта им е да се уверят, че банките са в състояние да откриват и управляват тези рискове по подходящ начин.
Повече информацияПарична политика и инвестиционни портфейли
В рамките на програмите на ЕЦБ за закупуване на активи инвестирахме в зелени облигации, като се съобразихме с необходимостта да не допускаме изкривяване на пазарите.
Повече информацияФинансова стабилност
Специалисти в областта на финансовата стабилност измерват и подлагат на оценка рисковете, които изменението на климата поражда за финансовата система. Констатациите им стават достояние на широката общественост, участниците на пазара и създателите на политики.
Повече информацияКакво показа първият посветен на климата стрес тест за цялата икономика? Какво означават резултатите за гражданите, фирмите и банките? В този епизод на подкаста на ЕЦБ нашата водеща Кейти Рейнджър обсъжда тези въпроси със заместник-председателя Луис де Гиндос и с ръководителката на нашия център за изменението на климата Ирене Хеемскерк.
Повече информацияЕЦБ си сътрудничи с други институции в областта на изменението на климата
Отговор на Евросистемата на обновената стратегия на Европейската комисия за устойчиво финансиране
ЕЦБ и националните централни банки на държавите, които са приели еврото, са готови да подкрепят работата на Европейската комисия по разработване на стратегия за устойчиво финансиране и подобряване на оповестяването на нефинансова информация. Ние установихме пет основни приоритета в отговор на публичните консултации, обявени от Комисията.
Прочетете нашия отговорМрежа за по-зелена финансова система (NGFS)
ЕЦБ е член на Мрежата за по-зелена финансова система – група на централни банки и финансови надзорни органи от пет континента, които търсят начини да подпомогнат гладък преход към нисковъглеродна икономика. През 2020 г. ЕЦБ стана част от изпълнителния орган на мрежата – Управителния комитет.
Посетете уебсайта на Мрежата за по-зелена финансова система