EBC a zmiana klimatu
Zmiana klimatu może wpływać na stabilność cen. Dlatego w granicach naszego mandatu włączamy się w działania klimatyczne.
Poważne anomalie pogodowe wynikające ze zmiany klimatu oraz niepewność związana z przechodzeniem na gospodarkę niskoemisyjną mogą odbijać się na stabilności cen.
Dlatego zobowiązaliśmy się uwzględniać wpływ zmiany klimatu w ramach polityki pieniężnej EBC.
Za działania w sprawie zmiany klimatu w pierwszej kolejności odpowiadają rządy i parlamenty, ale także my – w granicach naszego mandatu – chcemy się w nie włączyć.
Nasz plan działań na rzecz walki ze zmianą klimatu dotyczący polityki pieniężnej
W wyniku przeglądu naszej strategii uzgodniliśmy plan działań z ambitnym harmonogramem, żeby na różne sposoby włączyć problematykę zmiany klimatu w zakres naszych prac w dziedzinie polityki pieniężnej.
Komunikat prasowyFilary naszego planu działań klimatycznych dotyczącego polityki pieniężnej
Planowi działań towarzyszy ambitny harmonogram. Nasz wkład w walkę ze zmianą klimatu opiera się na trzech filarach, które pozwolą nam wypełnić podjęte zobowiązanie do uwzględnienia tej problematyki w polityce pieniężnej.
WięcejCO NOWEGO W SPRAWIE ZMIANY KLIMATU?
OTO NAJNOWSZE INFORMACJE
Centrum ds. zmiany klimatu
Nasze centrum ds. zmiany klimatu kształtuje i prowadzi agendę klimatyczną EBC oraz ogniskuje nasze prace związane z klimatem i zrównoważonymi finansami. Koordynuje także wszystkie działania ujęte w harmonogramie klimatycznym.
Komunikat prasowyGłówne obszary działań
Niezależnie od strategicznego planu działań rozpoczęliśmy już prace w czterech obszarach
Analiza ekonomiczna
Eksperci EBC uwzględniają zmianę klimatu w swoich modelach makroekonomicznych, metodach prognozowania i ocenach ryzyka.
WięcejNadzór bankowy
Nadzorcy monitorują działania podjęte przez banki w związku z ryzykami wynikającymi ze zmiany klimatu. Ma to zagwarantować, że banki będą w stanie rozpoznawać te ryzyka i właściwie nimi zarządzać.
WięcejPolityka pieniężna i portfele inwestycyjne
W ramach prowadzonych przez EBC programów skupu aktywów inwestujemy w zielone obligacje, ale w taki sposób, żeby nie spowodować zaburzeń na rynku.
WięcejStabilność finansowa
Eksperci od stabilności finansowej mierzą i oceniają zagrożenia, jakie zmiana klimatu niesie dla systemu finansowego. O naszych ustaleniach informujemy opinię publiczną, uczestników rynku i decydentów politycznych.
WięcejJakie są wyniki naszego pierwszego klimatycznego testu warunków skrajnych, który obejmował całą gospodarkę? Co to oznacza dla ludzi, firm i banków? W tym odcinku podcastu prowadząca Katie Ranger omawia powyższe zagadnienia z wiceprezesem EBC Luisem de Guindosem i kierowniczką naszego centrum ds. zmiany klimatu Irene Heemskerk.
WięcejEBC współpracuje w sprawie zmiany klimatu z innymi instytucjami
Odpowiedź Eurosystemu na odnowioną strategię zrównoważonego finansowania opracowaną przez Komisję Europejską
Eurosystem – czyli EBC i banki centralne państw, które wprowadziły euro – jest gotowy wesprzeć prace Komisji Europejskiej nad strategią zrównoważonego finansowania i poprawą ujawniania informacji niefinansowych. W odpowiedzi na konsultacje publiczne ogłoszone przez Komisję wskazaliśmy pięć priorytetów w tym zakresie.
Nasza odpowiedźSieć na rzecz ekologizacji systemu finansowego (NGFS)
EBC należy do sieci NGFS (Network for Greening the Financial System), zrzeszającej banki centralne i organy nadzoru finansowego z pięciu kontynentów, której celem jest wspieranie płynnego przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. W 2020 EBC został członkiem Komitetu Sterującego NGFS.
Strona NGFS