Wizerunki banknotów
Wizerunki banknotów euro można wykorzystywać bez występowania o zezwolenie, jeśli są one zgodne z zasadami EBC (w szczególności z art. 2 decyzji EBC/2013/10). Te zasady mają uniemożliwić pomylenie reprodukcji z autentycznym banknotem i w ten sposób pomagają utrzymać zaufanie społeczne do wspólnej waluty.
Pobieranie plików w niskiej rozdzielczości
Pod poniższym linkiem można pobrać folder .zip zawierający wizerunki banknotów z pierwszej serii i serii „Europa” w niskiej rozdzielczości (72 dpi).
Wizerunki banknotów euroJak uzyskać wizerunki banknotów euro w wysokiej rozdzielczości?
Żeby otrzymać wizerunki banknotów euro w wysokiej rozdzielczości do legalnych celów zawodowych, należy napisać na adres info@ecb.europa.eu i podać następujące informacje:
- swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe
- opis działalności gospodarczej
- adres internetowy firmy
- informacje o planowanym sposobie wykorzystania wizerunków.
Następnie otrzymuje się do wypełnienia formularz oświadczenia o poufności, który powinna podpisać osoba upoważniona do reprezentowania firmy. Standardowo przesyłamy wizerunki ostatnio wyemitowanych lub zapowiedzianych banknotów z serii „Europa” (300 dpi; format TIFF; z nadrukiem „SPECIMEN”), chyba że we wniosku zaznaczono, że chodzi o starsze banknoty. Wizerunki nie aktywują systemu CDS. Staramy się wysyłać pliki w ciągu pięciu dni roboczych od otrzymania wypełnionego i podpisanego oświadczenia o poufności.
Zapobieganie nielegalnemu wykorzystywaniu cyfrowych wizerunków banknotów euro
Fałszerze coraz powszechniej korzystają ze sprzętu i oprogramowania do cyfrowej obróbki obrazu. W związku z tym Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza – powołana na wniosek prezesów banków centralnych z grupy G10 i obejmująca już ponad 30 krajów – opracowała system przeciwdziałania fałszerstwom (Counterfeit Deterrence System, CDS), który uniemożliwia kopiowanie i powielanie wizerunków chronionych banknotów. Ten system wprowadziło dobrowolnie wielu producentów sprzętu i oprogramowania komputerowego.
Przepisy dotyczące reprodukcji banknotów
Banknoty euro
Przepisy służą ochronie integralności (pewności) banknotów euro. Mają zagwarantować, że społeczeństwo będzie w stanie odróżnić autentyczne banknoty od reprodukcji.
Reprodukcje w reklamach lub ilustracjach mogą być wykorzystywane bez wcześniejszej zgody EBC, o ile nie zachodzi możliwość pomylenia ich z prawdziwymi banknotami.
Szczegółowe zasady:
- Decyzja EBC z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie nominałów, parametrów, reprodukcji, wymiany i wycofywania banknotów euro (EBC/2013/10), Dz.U. L 118 z 30.4.2013, s. 37
- Wytyczne EBC z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie egzekwowania środków przeciwdziałających niedozwolonej reprodukcji banknotów euro oraz w sprawie wymiany i wycofywania z obiegu banknotów euro (EBC/2003/5), Dz.U. L 78 z 25.3.2003, s. 20
- Wytyczne EBC z dnia 19 kwietnia 2013 r. zmieniające wytyczne EBC/2003/5 w sprawie egzekwowania środków przeciwdziałających niedozwolonej reprodukcji banknotów euro oraz w sprawie wymiany i wycofywania z obiegu banknotów euro (EBC/2013/11), Dz.U. L 118 z 30.4.2013, s. 43.
Monety euro
Metaliczne przedmioty, na których widnieje napis „euro” lub „euro cent” lub które mają wzór podobny do wzoru monet euro, mogą zostać omyłkowo wzięte za prawdziwe monety euro.
Dozwolona jest produkcja jedynie takich medali pamiątkowych i żetonów, których nie można pomylić z prawdziwymi monetami.
Szczegółowe zasady:
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 2182/2004 z dnia 6 grudnia 2004 r. dotyczące medali i żetonów podobnych do monet euro
- Rozporządzenie Rady (WE) nr 2183/2004 z dnia 6 grudnia 2004 r. rozszerzające na nieuczestniczące Państwa Członkowskie stosowanie rozporządzenia (WE) nr 2182/2004 dotyczącego medali i żetonów podobnych do monet euro.