Vyobrazení bankovek
Vyobrazení bankovek lze použít bez našeho předchozího souhlasu, pokud reprodukce splňuje pravidla ECB (viz zejména článek 2 rozhodnutí ECB/2013/10). Tato pravidla pomáhají zajistit, aby reprodukci nebylo možné zaměnit za pravou bankovku, a mají tedy svůj význam při zachování důvěry v jednotnou měnu.
Vyobrazení bankovek v nízkém rozlišení ke stažení
Můžete získat zazipované soubory, které obsahují vyobrazení bankovek první série a série Europa v nízkém rozlišení (72 dpi).
Vyobrazení eurobankovekŽádost o vyobrazení bankovek ve vysokém rozlišení
Pokud si přejete reprodukovat vyobrazení eurobankovek ve vysokém rozlišení a máte k tomu legitimní pracovní důvody, obraťte se prosím písemně na adresu info@ecb.europa.eu a uveďte důvod a tyto údaje:
- své jméno a kontaktní údaje
- údaje o své pracovní činnosti
- adresu internetových stránek vaší společnosti
- údaje o plánovaném použití vyobrazení
Dále budete požádáni o vyplnění a zaslání prohlášení o zachování mlčenlivosti, které musí být podepsáno zákonným zástupcem vaší společnosti. Pokud výslovně neuvedete jinak, poskytneme vám vyobrazení aktuálně vydaných nebo představených bankovek série Europa (300 dpi, formát TIFF a označené nápisem „SPECIMEN“). Vyobrazení znemožňují spuštění systému CDS. Budeme se snažit vaši žádost zpracovat do pěti pracovních dnů od doručení řádně vyplněného a podepsaného prohlášení o zachování mlčenlivosti.
Prevence zneužití digitálních vyobrazení bankovek k protiprávním účelům
Padělatelé stále více zneužívají hardwarové a softwarové technologie na digitální zpracování obrazu. V reakci na tuto skutečnost vyvinula mezinárodní skupina více než 30 centrálních bank, která vznikla z podnětu guvernérů centrálních bank zemí G10, systém pro boj proti padělání (counterfeit deterrence system – CDS), který znemožňuje zachycovat či reprodukovat vyobrazení chráněných bankovek. Tento systém dobrovolně zavedli výrobci hardwarových a softwarových produktů.
Pravidla reprodukce
Eurobankovky
Tato pravidla přispívají k integritě eurobankovek. Zajišťují, aby veřejnost mohla rozlišit mezi pravými bankovkami a reprodukcemi.
Pokud reprodukce použité v reklamě nebo ilustrace nelze mylně pokládat za pravé bankovky, lze je použít bez předchozího souhlasu ECB.
Podrobné informace naleznete zde:
- rozhodnutí ECB ze dne 19. dubna 2013 o nominálních hodnotách, specifikacích, reprodukci, výměně a stahování eurobankovek (ECB/2013/10), Úř. věst. L 118, 30.4.2013, s. 37
- obecné zásady ECB ze dne 20. března 2003 o prosazování opatření proti nepřípustným reprodukcím eurobankovek a o výměně a stahování eurobankovek (ECB/2003/5), Úř. věst. L 78, 25.3.2003, s. 20
- obecné zásady ECB ze dne 19. dubna 2013, kterými se mění obecné zásady ECB/2003/5 o prosazování opatření proti nepřípustným reprodukcím eurobankovek a o výměně a stahování eurobankovek (ECB/2013/11), Úř. věst. L 118, 30.4.2013, s. 43
Euromince
Kovové předměty, na nichž je vyznačeno slovo „euro“ či „euro cent“ nebo vypadají podobně jako euromince, by veřejnost mohla mylně považovat za zákonné platidlo.
Je povoleno vyrábět pouze takové medaile a žetony, které nelze mylně považovat za pravé euromince.
Podrobné informace naleznete zde:
- nařízení Rady (ES) č. 2182/2004 ze dne 6. prosince 2004 o medailích a žetonech podobných euromincím
- nařízení Rady (ES) č. 2183/2004 ze dne 6. prosince 2004, kterým se na nezúčastněné členské státy rozšiřuje použitelnost nařízení (ES) č. 2182/2004 o medailích a žetonech podobných euromincím