Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Proč digitální euro potřebujeme?

Digitální euro by bylo další platební možností, kterou bychom si vedle hotovosti mohli zvolit.


Způsob, jakým lidé platí, se rychle mění a spotřebitelé v eurozóně stále raději platí elektronicky než hotovostí.

Proto v zájmu zachování úlohy peněz centrální banky i důvěry v naši měnu zkoumáme přínosy bezpečného a všeobecně přijímaného digitálního eura.

Jsme také nadále odhodláni zajistit, aby hotovost byla stále přijímána všude v eurozóně.

Finanční inovace

Vývoj peněz

Mnoho aspektů našeho života se digitalizuje a peníze nejsou výjimkou. Hotovost bude nadále jednou z platebních možností a k její náhradě nedojde. Má-li být zároveň zajištěno, že naše měna obstojí i v budoucnu, musí se vyvíjet v souladu s platebními preferencemi lidí. Digitální euro by podobně jako dnes hotovost přineslo v digitálním věku inkluzi a soukromí.

Usnadnění našeho života

Digitální euro by usnadnilo náš život tím, že by nám poskytlo možnost platit bezpečným platebním prostředkem, který je všeobecně přijímán v celé eurozóně. Stejně jako v případě hotovosti by jím mohl platit každý v eurozóně, a to bez poplatků.

Silnější Evropa

Díky digitálnímu euru by byla eurozóna silnější. Podpořilo by strategickou autonomii a měnovou suverenitu Evropy a zvýšilo by konkurenceschopnost a odolnost našeho platebního prostředí vůči neevropským poskytovatelům plateb. Digitální euro by rovněž poskytlo základ pro další inovace soukromých poskytovatelů platebních služeb.

Význam peněz centrální banky

Co jsou to peníze centrální banky?

Peníze, které v ECB vytváříme, se nazývají peníze centrální banky. Hotovost ve vaší peněžence nebo kabelce jsou peníze centrální banky. Bankovky a mince jsou v současné době jediným druhem peněz centrální banky, který má veřejnost k dispozici.

Peníze centrální banky se také nazývají veřejné peníze, protože je emituje veřejná instituce – centrální banka – a jsou proto garantovány veřejným sektorem.

Co jsou to soukromé peníze?

Peníze vytvářejí také komerční banky. To je vlastně to, co dělají, když vám poskytují novou půjčku, a peníze se zobrazí na vašem bankovním účtu. Tento druh peněz se nazývá soukromé peníze. Jejich součástí je i zůstatek, který vidíte ve svém výpisu z bankovního účtu, i úspory na něm. Platby, které v současnosti provádíte prostřednictvím debetní nebo kreditní karty nebo prostřednictvím online platební služby, jsou převody soukromých peněz, protože používáte peníze vytvořené vaší bankou.

Digitální euro: spojení výhod

Lidé dnes nemají přístup k penězům centrální banky v digitální podobě.

Naším cílem je spojit výhody peněz centrální banky a snadnost, s níž lidé v dnešním světě provádějí své platby. To by nám umožnilo poskytovat vám kromě hotovosti i veřejné peníze v elektronické podobě. To lze uskutečnit pomocí digitální měny centrální banky – digitálním eurem.

Všechny stránky v této části