European Central Bank - eurosystem
Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Poškozené bankovky

K tomu, aby lidé měli důvěru v eurobankovky, musí být bankovky pravé a působit na pohled i omak kvalitně. Národní centrální banky proto všechny eurobankovky před vrácením do oběhu kontrolují, aby zajistily, že jsou pravé a nejsou poškozené ani znečištěné.

Národní centrální banky používají ke kontrole přijatých bankovek a k jejich třídění plně automatizované stroje na zpracování bankovek s cílem zachovat vysoké standardy kvality. V roce 2019 tak národní centrální banky nahradily asi 5,1 miliardy bankovek, které shledaly nevhodnými pro další oběh. Znečištěné nebo poškozené bankovky se likvidují.

Výměnu poničených nebo na okraji poškozených eurobankovek (např. ohořelých, natržených nebo bankovek, jejichž celistvost je jinak porušena), které splňují určitá kritéria, provádějí národní centrální banky eurozóny. Národní centrální banka např. vymění poničenou eurobankovku, pokud předložíte více než její polovinu nebo prokážete, že chybějící (větší) část bankovky byla zničena. Záměrně poničené nebo na okraji poškozené bankovky nelze vyměnit.

Výměna bankovek se v zásadě provádí bezplatně. Výměna bankovek, které byly neúmyslně poškozeny ochranným zařízením proti krádeži, se provádí za poplatek.

Poštovní adresy jednotlivých národních centrálních bank najdete na jejich internetových stránkách.

Všechny stránky v této části