European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Sugadinti banknotai

Kad eurų banknotais būtų galima pasitikėti, jie turi būti tikri ir matomos bei juntamos geros kokybės. Todėl nacionaliniai centriniai bankai tikrina visus eurų banknotus, kad į apyvartą patektų tik tikri ir nesugadinti ar nesutepti banknotai.

Nacionaliniai centriniai bankai gautus banknotus patikrina visiškai automatizuotais banknotų apdorojimo įrenginiais, kurie banknotus išrūšiuoja ir atgal į apyvartą paleidžia tik kokybiškus. 2019 m. nacionaliniai centriniai bankai kaip netinkamus apyvartai atmetė apie 5,1 mlrd. banknotų ir pakeitė juos tinkamais. Sutepti ar sugadinti banknotai sunaikinami.

Sugadintus (pvz., apdegusius, suplyšusius ar kitaip pažeistus) ir tam tikrus kriterijus atitinkančius eurų banknotus keičia euro zonos nacionaliniai centriniai bankai. Pavyzdžiui, bet kuris nacionalinis centrinis bankas pakeis perplėštą eurų banknotą, jeigu didesnioji jo dalis išliko arba jeigu galima įrodyti, kad trūkstama (didesnioji) banknoto dalis buvo sunaikinta. Tyčia pažeisti ar sugadinti eurų banknotai į naujus nekeičiami.

Sugadinti banknotai į naujus dažniausiai keičiami nemokamai, tačiau už banknotų, sugadintų naudojantis apsaugos nuo vagysčių įranga, keitimą imamas mokestis.

Savo šalies nacionalinio centrinio banko pašto adreso ieškokite jo interneto svetainėje.

Visi šios dalies puslapiai