Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Regos sutrikimų turintys asmenys

„Akliesiems ir silpnaregiams tinkantis dizainas yra kiekvienam žmogui tinkantis dizainas.“

Mūsų glaudus bendradarbiavimas su Europos aklųjų sąjunga kuriant euro dizainą XX a. paskutiniame dešimtmetyje buvo grindžiamas įtraukties principu. Kuriame tokius eurų banknotus ir monetas, kuriais naudojantis nekiltų sunkumų akliesiems ir silpnaregiams. 

ECB reguliariai konsultuojasi su Europos aklųjų sąjunga – tai darė ir kurdamas antrąją eurų banknotų seriją „Europa“. 

Grynieji pinigai yra svarbi piliečių laisvės pasirinkti mokėjimo būdą dalis. Be to, jie būtini finansinei visų visuomenės grupių įtraukčiai užtikrinti. Norime būti tikri, kad aklieji ir silpnaregiai ir toliau galėtų užtikrintai naudoti eurų banknotus.

Prieinamumo užtikrinimo priemonės eurų banknotuose

Antrąją eurų banknotų seriją – seriją „Europa“ – į apyvartą išleidome 2013–2019 m. Juose yra tie patys dizaino elementai kaip ir pirmosios serijos banknotuose, tačiau buvo patobulintos jų prieinamumo užtikrinimo priemonės ir naudojamos ryškesnės spalvos – dėl to banknotus lengviau atskirti.

Tad kokios prieinamumo užtikrinimo priemonės naudojamos antrosios serijos eurų banknotuose?

Skirtingi dydžiai

Kuo didesnis banknoto nominalas, tuo didesnis ir pats banknotas. 50, 100 ir 200 € eurų banknotų aukštis yra toks pat, o ilgis priklauso nuo nominalo, t. y. kuo nominalas didesnis, tuo banknotas ilgesnis.

Visų šešių nominalų eurų banknotai parodyti vertikaliai vienas šalia kito. Banknotai išdėstyti didėjančia tvarka pagal dydį ir nominalą – nuo mažiausio [5 €] iki didžiausio [200 €].

Ryškesnės spalvos 

Visų nominalų banknotų spalvos yra ryškesnės ir labiau kontrastuojančios. 5 € banknotas yra pilkas, 10 € – raudonas, 20 € – mėlynas, 50 € – oranžinis, 100 € – žalias, 200 € – gelsvai rudas, o 500 € – violetinis. Nors 500 € banknotai nebeleidžiami, apyvartoje vis dar cirkuliuoja pirmosios serijos 500 € banknotai ir jie tebėra teisėta mokėjimo priemonė.

Dideli skaitmenys

Banknoto nominalą žymintys dideli skaitmenys yra atskirti nuo kitų dizaino elementų. Dėl to padidėja kontrastas ir tampa lengviau atpažinti banknoto vertę ir atskirti skirtingų nominalų banknotus.

Spausdinto paviršiaus nelygumai

Spausdintas didelių nominalo skaitmenų paviršius yra nelygus. Dėl šios priemonės aklieji ir silpnaregiai gali lengviau atpažinti banknoto nominalą.

20 € banknoto fragmentas, kur matyti spausdinto paviršiaus nelygumai: nominalą žymintys skaitmenys, skirtingus architektūrinius stilius žymintis pagrindinis atvaizdas ir apčiuopiamos žymės.

Iškilūs brūkšneliai

Ant visų nominalų eurų banknotų priekinės pusės kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iš trumpų iškilių brūkšnelių sudaryta linija. Kaip matyti paveikslėliuose žemiau, nominalus galima atskirti pagal tai, kiek tarpų yra toje iš iškilių brūkšnelių sudarytoje linijoje. Nominalus, kurių brūkšnelių raštas panašus, galima atskirti pagal banknoto dydį. 

5 € ir 50 €

Ant banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iškilių brūkšnelių linija be tarpų.

10 € ir 100 €

Ant banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iškilių brūkšnelių linija su vienu tarpu.

20 € ir 200 €

Ant banknotų kairiojo ir dešiniojo kraštų yra iškilių brūkšnelių linija su dviem tarpais.

Kiek veiksmingos yra mūsų naudojamos prieinamumo užtikrinimo priemonės?

Norite sužinoti daugiau apie tai, kaip tai veikia praktikoje? Žiūrėkite vaizdo įrašą, kuriame aklųjų bendruomenės narė aiškina, kaip ji atpažįsta eurų banknotus.

Vaizdo įrašo transkripcija

Monetos

Požymiai:

  • skirtingi monetų dydžiai, formos, spalvos ir briaunos;
  • skirtingi monetų svoriai – kuo didesnė monetos vertė, tuo moneta sunkesnė (išskyrus 50 centų monetą, kuri yra sunkesnė už 1 € monetą);
  • ant bendrosios monetų pusės aiškiai nurodyta vertė.

Skirtingi kraštai

2 €

Ant smulkiai rantuotos monetų briaunos įspaustos raidės.

1 €

Monetų briauna smulkiai rantuota pakaitomis su trimis lygiais tarpais.

50 ir 10 centų

Visoje briaunoje įspausti gilesni rantai.

20 centų

Monetų briauna lygi, ant jos yra septyni įdubimai.

5 ir 1 centų

Monetų briauna lygi.

2 centai

Monetų briauna lygi, joje įspausta plona linija.

Jei turite klausimų apie eurų monetas, prašom kreiptis į Europos Komisiją.

Visi šios dalies puslapiai