Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Cilvēkiem ar redzes traucējumiem

"Labs dizains neredzīgajiem un vājredzīgajiem cilvēkiem ir labs dizains ikvienam".

Pamatojoties uz iekļautības principu, kopš euro izstrādes posma 90. gados esam cieši sadarbojušies ar Eiropas Neredzīgo savienību (EBU). Mēs izstrādājam euro banknotes un monētas tā, lai neredzīgie un vājredzīgie cilvēki varētu tās droši izmantot. 

ECB regulāri konsultējas ar EBU. Konsultācijas notika arī euro banknošu otrā izlaiduma – Eiropas sērijas – izstrādes laikā. 

Skaidrajai naudai ir liela nozīme, nodrošinot cilvēkiem iespēju brīvi izvēlēties, kā veikt maksājumus, un tā ir nozīmīga visu sabiedrības grupu finansiālās iekļautības nodrošināšanai. Mēs gribam nodrošināt, lai neredzīgie un vājredzīgie cilvēki arī turpmāk varētu lietot euro banknotes ar pārliecību.

Euro banknošu piekļūstamības elementi

Mēs laidām apgrozībā savu euro banknošu otro izlaidumu – Eiropas sēriju – laikā no 2013. līdz 2019. gadam. Banknotēs izmantoti tādi paši dizaina elementi kā pirmajā izlaidumā, taču tām ir uzlaboti piekļūstamības elementi un spilgtākas krāsas, kas arī ļauj tās vieglāk atšķirt.

Tātad, kādus piekļūstamības elementus var atrast uz otrā izlaiduma euro banknotēm?

Atšķirīgi izmēri

Jo augstāka banknotes nominālvērtība, jo lielāka izmēra tā ir. 50 euro, 100 euro un 200 euro banknošu platums ir vienāds, bet banknošu garums pieaug, pieaugot nominālvērtībai.

Visu sešu nominālvērtību banknotes attēlotas vertikāli blakus viena otrai. Banknotes sakārtotas pieaugošā secībā pēc lieluma un nominālvērtības no mazākās (5 euro) līdz lielākajai (200 euro).

Košākas krāsas 

Visu nominālvērtību banknotēm tagad ir spilgtākas un labāk kontrastējošas krāsas. 5 euro banknote ir pelēka, 10 euro banknote – sarkana, 20 euro banknote – zila, 50 euro banknote – oranža, 100 euro banknote – zaļa, 200 euro banknote – dzeltenīgi brūna un 500 euro banknote – purpursarkana. Lai gan 500 euro banknotes vairs netiek izlaistas, pirmās sērijas 500 euro banknotes vēl arvien ir likumīgs maksāšanas līdzeklis un joprojām atrodas apgrozībā.

Lieli skaitļi

Lielie skaitļi, kas norāda banknošu nominālvērtību, ir nodalīti no citiem dizaina elementiem. Tādējādi tie ir izteiktāk kontrastējoši, kas ļauj vieglāk atpazīt nominālvērtību un atšķirt visu sešu nominālvērtību banknotes.

Reljefs iespiedums

Lielais nominālvērtības skaitlis veidots reljefā iespiedumā. Šis elements ļauj neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem vieglāk atpazīt banknotes nominālvērtību.

20 euro banknotes daļa, kas skaidri parāda reljefā iespiedumā veidotos elementus – nominālvērtības skaitli, galveno attēlu, kurā redzami dažādi arhitektūras stili, un sataustāmās zīmes.

Reljefas līnijas

Visu euro banknošu aversā kreisajā un labajā malā iestrādātas reljefas līnijas. Dažādu nominālvērtību banknotes var atšķirt pēc pārtraukumiem reljefajā līnijā, kā redzams tālāk attēlā. Nominālvērtības, kurām ir vienāds raksts, var tālāk atšķirt pēc to izmēra. 

5 euro un 50 euro

Reljefās līnijas, kas iespiestas kreisajā un labajā malā, ir nepārtrauktas.

10 euro un 100 euro

Reljefajām līnijām, kas iespiestas kreisajā un labajā malā, ir viens pārtraukums.

20 euro un 200 euro

Reljefajām līnijām, kas iespiestas kreisajā un labajā malā, ir divi pārtraukumi.

Cik efektīvi ir mūsu piekļūstamības elementi?

Vai gribat uzzināt vairāk par to, kā tie darbojas praksē? Noskatieties video, kur neredzīgo kopienas pārstāve skaidro, kā viņa atpazīst euro banknotes.

Atveriet video tekstu.

Monētas

Tām ir šādi elementi:

  • Atšķirīgi izmēri, formas, krāsas un jostas
  • Atšķirīgs svars: jo lielāka monētas nominālvērtība, jo tā smagāka (izņemot 50 centu monētu, kura ir smagāka par 1 euro monētu)
  • Skaidri norādīta nominālvērtība uz monētu kopīgās puses  

Atšķirīgas jostas

2 euro

Uz monētu smalki rievotās jostas iegravēti burti.

1 euro

Uz monētu smalki rievotās jostas ir trīs gludi posmi.

50 centu un 10 centu

Uz monētu jostas ir lielāki iespiedumi.

20 centu

Monētu josta ir gluda ar septiņiem iespiedumiem.

5 centi un 1 cents

Monētu josta ir gluda.

2 centi

Monētu josta ir gluda un tajā iegravēta smalka līnija.

Ja jums ir kādi jautājumi par euro monētām, sazinieties ar Eiropas Komisiju.

Visas šīs sadaļas lapas