Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Skaidrās naudas loma

Tautsaimniecībai nepieciešams zināms skaidrās naudas apjoms, lai tā varētu funkcionēt. Skaidrā nauda ir noteicošais maksāšanas līdzeklis euro zonā, jo lielākā daļa mūsu ikdienas maksājumu tiek veikti ar banknotēm vai monētām. Skaidrā nauda ir arī būtiska sociāli neaizsargāto iedzīvotāju, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēku vai cilvēku ar zemiem ienākumiem, iekļaušanai.

Taču skaidrajai naudai ir arī citas funkcijas un priekšrocības.

  • Tā nodrošina brīvību un autonomiju. Banknotes un monētas ir vienīgais naudas veids, ko cilvēki var izmantot bez trešo pušu iesaistes. Lai veiktu maksājumu skaidrā naudā, nav nepieciešama piekļuve iekārtām, internetam vai elektrībai – tātad to var izmantot, ja pārtrūkusi strāvas padeve vai esat pazaudējis karti.
  • Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis. Kreditori, piemēram, veikali un restorāni, nedrīkst atteikties pieņemt skaidro naudu, ja vien tie ar klientiem nav iepriekš vienojušies par citu maksāšanas līdzekli. Sīkākai informācijai sk. Eiropas Komisijas 2010. gada 22. marta ieteikumu (2010/191/ES).
  • Tā nodrošina jūsu privātumu. Darījumi ar skaidro naudu nodrošina mūsu pamattiesības uz privātuma, datu un identitātes aizsardzību finanšu jautājumos.
  • Tā ir iekļaujoša. Skaidrā nauda sniedz iespēju veikt maksājumus un uzkrājumus cilvēkiem, kuriem nav piekļuves digitālajai naudai vai tā ir ierobežota, padarot to par būtisku līdzekli sociāli neaizsargātu iedzīvotāju, piemēram, vecāka gadagājuma cilvēku vai cilvēku ar zemiem ienākumiem, iekļaušanai.
  • Tā palīdz cilvēkiem sekot līdzi saviem tēriņiem. Skaidrā nauda ļauj labāk kontrolēt izdevumus, piemēram, neļaujot pārtērēt līdzekļus.
  • Tā ir ātra. Maksājums ar banknotēm un monētām notiek acumirklī.
  • Tā ir droša. Ir pierādīts, ka skaidrā nauda ir droša pret kibernoziegumiem, krāpšanu un viltošanu. Un kā centrālās bankas nauda tā nerada finanšu riskus ne maksātājam, ne maksājuma saņēmējam.
  • Tā ir vērtību uzkrāšanas līdzeklis. Skaidrā nauda nav tikai maksāšanas līdzeklis. Tā ļauj cilvēkiem turēt naudu kā uzkrājumu bez zaudējuma riska. Cilvēki to var izmantot nelieliem savstarpējiem maksājumiem un dāvanām. Piemēram, vecāki var uzticēt bērniem nelielu skaidrās naudas daudzumu sīkiem pirkumiem un cilvēks var iedot skaidro naudu draugam vai paziņam un lūgt, lai tas viņam kaut ko nopērk. Skaidrā nauda arī palīdz uzlabot bērnu izpratni par finansēm.
PAPILDU INFORMĀCIJA

Uzziniet vairāk par līdzīgām tēmām

Visas šīs sadaļas lapas