Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Úloha hotovosti

Ekonomika potřebuje ke svému fungování určitý objem dostupné hotovosti. Hotovost je v eurozóně hlavním platebním prostředkem – naprostá většina našich běžných plateb probíhá prostřednictvím bankovek a mincí. Hotovost je rovněž potřebná pro začlenění sociálně zranitelných, jako jsou starší spoluobčané nebo nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Hotovost má také další důležité funkce a výhody:

  • Zajišťuje vám svobodu a nezávislost. Bankovky a mince jsou jedinou podobou peněz, kterou si lidé mohou držet bez účasti třetí strany. K placení v hotovosti není třeba mít přístup k určitému zařízení, internetu nebo elektřině. To znamená, že ji lze používat, i když dojde k výpadku proudu nebo ztrátě platební karty.
  • Jsou zákonným platidlem. Věřitelé jako obchody a restaurace nemohou hotovost odmítnout bez předchozí dohody se zákazníkem na jiném způsobu placení. Více informací naleznete v doporučení Evropské komise ze dne 22. března 2010 (2010/191/EU).
  • Hotovost zajišťuje soukromí. Hotovostní transakce respektují naše základní právo na ochranu soukromí, osobních údajů a totožnosti ve finančních záležitostech.
  • Je inkluzivní. Hotovost zajišťuje možnost provádět platby a spořit lidem s omezeným přístupem k digitálním penězům nebo zcela bez tohoto přístupu. Díky tomu je možné začlenit i sociálně zranitelné osoby, jako jsou starší spoluobčané nebo nízkopříjmové skupiny obyvatel.
  • Pomáhá sledovat výdaje. Hotovost nám umožňuje lépe kontrolovat výdaje např. tím, že se vyhneme nadměrnému utrácení.
  • Hotovost je rychlá. Prostřednictvím bankovek a mincí je platba vypořádána okamžitě.
  • Je bezpečná. Hotovost prokázala odolnost, pokud jde o kybernetickou kriminalitu, podvody a padělání. Představuje peníze centrální banky – není spojena s finančními riziky pro plátce ani pro příjemce.
  • Je uchovatelem hodnoty. Hotovost je více než jen platební prostředek. Umožňuje lidem držet peníze jako úspory bez rizika selhání. Hodí se na malé dárky a platby mezi osobami. Například rodiče mohou svěřit svým dětem menší částky peněz v hotovosti na drobné nákupy nebo příteli či známému lze svěřit hotovost, aby za ni něco nakoupil. Hotovost také přispívá k finanční gramotnosti dětí.
VIZ TAKÉ

Související informace

Všechny stránky v této části