Národní strany mincí
2 centy
Andorra
Andorra podepsala měnovou dohodu s Evropskou unií dne 30. června 2011. Díky tomu může Andorra jako svou úřední měnu používat euro a emitovat své vlastní euromince. Na všech mincích je 12 hvězd evropské vlajky.
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazen kamzík pyrenejský a orel skalní.
AndorraBelgie
Autorem návrhu belgických euromincí je ředitel městské akademie výtvarných umění v Turnhoutu, Jan Alfons Keustermans. V oběhu jsou tři série mincí. Všechny jsou platné.
Ve středu mincí první emise je zobrazen král Albert II., na mezikruží pak královský monogram – velké písmeno „A“ umístěné pod korunou – spolu s dvanácti hvězdami symbolizujícími Evropu a letopočtem vydání.
V roce 2008 Belgie provedla v návrhu mincí drobné změny, aby jej uvedla do souladu s pokyny Evropské komise. Král Albert II. je zobrazen také na mincích druhé emise, avšak královský monogram a letopočet vydání se přesunuly do mezikruží, kde se nacházejí také značky mincovny a kód země „BE“.
V roce 2014 zavedla Belgie třetí sérii euromincí, které zobrazují krále Filipa, jeho královský monogram „FP“ a kód země „BE“. Po obou stranách letopočtu vydání se nacházejí značky mincovny.
BelgieEstonsko
Na estonských mincí všech nominálních hodnot je národní strana stejná. Je na ní vyobrazen geografický motiv Estonska a název této země v estonštině „Eesti“.
EstonskoFinsko
Ve Finsku byly pro národní stranu euromincí vybrány tři návrhy vycházející z motivů používaných dříve na národních mincích. Na mincích v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů je zobrazen heraldický lev jako reprodukce díla, které vytvořil sochař Heikki Häiväoja. Heraldický lev byl v minulosti v různých obměnách vyobrazen na několika finských mincích, například na minci v hodnotě 1 marka v letech 1964 až 2001.
FinskoFrancie
Při výběru motivů na národní stranu první série francouzských euromincí bylo posouzeno více než 1200 návrhů. Komise, které předsedal francouzský ministr financí a hospodářství, nakonec vybrala tři návrhy, každý pro mince skupiny nominálních hodnot.
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je vyobrazena Marianna, symbol Francie, s odhodlaným výrazem ztělesňujícím touhu po silné a věčné Evropě. Motiv na minci navrhla Fabienne Courtiadová z pařížské mincovny. FrancieChorvatsko
Na svých národních stranách euromincí si Chorvatsko vybralo čtyři motivy, z nichž všechny v pozadí zobrazují typický chorvatský šachovnicový vzor. Na všech mincích je rovněž 12 hvězd evropské vlajky.
Na minci v hodnotě 2 centů je vyobrazen motiv písmen „HR“ psaných tzv. úhlovou hlaholicí. Hlaholice je nejstarším známým slovanským písmem a v Chorvatsku se používala až do 19. století. Autorem návrhu mince je Maja Škripeljová. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině. ChorvatskoIrsko
Vláda Irska se rozhodla pro jednotný motiv na irských mincích všech nominálních hodnot. Na mincích je vyobrazena keltská harfa (tradiční symbol Irska), rok vydání mince a slovo „Éire“ (Irsko v irštině). Harfu navrhl Jarlath Hayes.
IrskoItálie
Podobu národní strany euromincí vybírala v Itálii odborná a umělecká porota. Po jejím rozhodnutí byly výsledky představeny veřejnosti ve vysílání největší italské televizní stanice RAI UNO. Mince každé nominální hodnoty má na národní straně odlišný motiv. Všechny motivy zobrazují umělecká díla slavných italských umělců. Na minci je zobrazena Mole Antonelliana, věž navržená Alessandrem Antonellim v roce 1863.
ItálieKypr
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je vyobrazen muflon, druh divoké ovce žijící na Kypru. Muflon je symbolem přírodního bohatství tohoto ostrova.
KyprLitva
Na litevských euromincích je zobrazen státní znak Litevské republiky (Vytis), země vydání „LIETUVA“ a rok vydání „2015“. Na mincích je také 12 hvězd evropské vlajky. Autorem návrhu je sochař Antanas Žukauskas.
LitvaLotyšsko
Na minci v hodnotě 2 centy je vyobrazen malý státní znak Lotyšské republiky. Autorem návrhu je Laimonis Šēnbergs.
LotyšskoLucembursko
Mince navrhla po dohodě s královskou rodinou a s lucemburskou vládou Yvette Gastauer-Claire.
Na všech lucemburských mincích je portrét velkovévody Jindřicha. Na mincích je dále vyznačen rok vydání a slovo „Lëtzebuerg“ (Lucembursko v lucemburštině).
LucemburskoMalta
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazen oltář v prehistorickém chrámovém areálu Mnajdra, který byl vybudován na mírném svahu v blízkosti moře kolem roku 3600 př. n. l.
MaltaMonako
Obíhají dvě série mincí.
V první sérii je na dvoueurové minci vyobrazen portrét knížete Rainiera III. Jednoeurová mince nese dva portréty – knížete Rainiera III a dědičného prince Alberta. Na mincích v hodnotě 10, 20 a 50 centů je vyobrazena knížecí pečeť. Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazen erb monackých knížat.
V druhé sérii je na mincích v hodnotě 2 € a 1 € portrét knížete Alberta II. Mince v hodnotě 10, 20 a 50 centů nesou monogram J. J. knížete Alberta II. Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazen erb monackých knížat.
MonakoNěmecko
Němečtí politici a numismatici vybrali pro národní stranu mincí tři různé motivy. Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazena dubová ratolest, která je připomínkou původních německých fenikových mincí. Motiv navrhl prof. Rolf Lederbogen.
NěmeckoNizozemsko
Nizozemsko si pro první sérii vybralo dva návrhy Bruna Ninabera van Eyben zobrazující královnu Beatrix. Obíhají dvě série mincí. Obě zůstávají v platnosti.
Druhá série, zavedená v roce 2014, zobrazuje krále Viléma Alexandra a nápis „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilém Alexandr, král Nizozemska).Mince 1 cent, 2 centy a 5, 10, 20 a 50 centů:
První série: Na mincích je zobrazena královna Beatrix s nápisem „Beatrix Koningin der Nederlanden“ (královna Nizozemska).
Druhá série: Podobiznu krále Viléma Alexandra překrývají slova „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilém Alexandr, král Nizozemska). Po obou stranách jména se nacházejí značky mincovny.
NizozemskoPortugalsko
Z návrhů zaslaných do celonárodní soutěže byly vybrány tři podoby národní strany portugalských mincí. V soutěži zvítězil s následujícími motivy Vítor Manuel Fernandes dos Santos, který se nechal inspirovat historickými symboly a pečetěmi prvního portugalského krále Doma Afonsa Henriquese. Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazena první královská pečeť (z roku 1134) a slovo „Portugal“.
PortugalskoRakousko
Rakousko se rozhodlo, že na své národní strany sady mincí umístí rostliny, architektonické památky a slavné osobnosti ze své historie. Návrhy na podobu národní strany hodnotila komise a také veřejnost při výzkumu veřejného mínění. Autorem národních stran rakouských mincí je Josef Kaiser. Mince je součástí květinové série, je na ní zobrazena alpská protěž symbolizující odpovědnost vůči životnímu prostředí a roli Rakouska v rozvoji politiky na ochranu životního prostředí v Evropském společenství.
RakouskoŘecko
Řecký ministr hospodářství a guvernér národní banky vybrali motivy na národní strany euromincí z návrhů odborné a umělecké poroty. Autorem vítězných návrhů je sochař Georges Stamatopoulos pracující za finanční podpory řecké národní banky. Mince každé nominální hodnoty mají jiný motiv. Na minci je vyobrazena korveta, loď používaná v době řecké války za nezávislost (1821–1827).
ŘeckoSan Marino
První série: Na minci 1 cent je zobrazena třetí věž městského opevnění (Montale), na minci 2 centy socha svobody a na minci 5 centů první věž městského opevnění (Guaita).
Druhá série: Na minci 1 cent je zobrazen státní znak Republiky San Marino, na minci 2 centy městská brána a na minci 5 centů kostel svatého Kvirina.
San MarinoSlovensko
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazena hora Kriváň ve Vysokých Tatrách, symbol svrchovanosti slovenského národa, spolu se státním znakem Slovenska.
SlovenskoSlovinsko
Mince zobrazuje tzv. knížecí kámen, používaný při slavnostním uvádění panovníků na trůn.
SlovinskoŠpanělsko
Na španělských mincích jsou vyobrazeny tři motivy: podobizna krále a Miguela Cervantese a zpodobnění katedrály ve městě Santiago de Compostela. V oběhu jsou tři série mincí. Všechny jsou platné.
Mince druhé série byly v roce 2010 mírně upraveny, aby splňovaly společné pokyny vydané Evropskou komisí. Například rok vydání je vyznačen ve vnitřní části mincovního pole.
Na mincích v hodnotě 1, 2 a 5 centů je zobrazena katedrála ve městě Santiago de Compostela, klenot španělské románské architektury a jedno z nejznámějších poutních míst na světě. Na mincích je zobrazena pozdější monumentální fasáda průčelí Obradoiro, jedinečný příklad španělského baroka. Toto průčelí začali roku 1667 stavět Jose del Toro a Domingo de Andrade. Dokončil jej v 18. století Fernando Casas y Novoa. ŠpanělskoVatikánský městský stát
V současnosti je v oběhu pět sérií euromincí vydaných Vatikánským městským státem. Všechny jsou platné.
Mince první série, na nichž je papež Jan Pavel II., se razily v letech 2002 až 2005.
Na mincích druhé série, které se razily od června 2005 do března 2006, je na znaku Apoštolské komory uprostřed mince vyobrazen erb kardinála komořího, úřadujícího nejvyššího představitele Vatikánského městského státu. V horní části motivu jsou v neuzavřeném opisu umístěna slova „SEDE VACANTE“ a rok ražby, který je vyznačen římskými číslicemi „MMV“. Při levém dolním okraji ústředního motivu je iniciála a příjmení autorky „D. LONGO“, při pravém dolním okraji jsou umístěny iniciály příslušného rytce: „MAC inc“ (mince v hodnotě 1 cent a 20 centů), „LDS inc“ (mince v hodnotě 2 centy a 50 centů), „ELF inc“ (mince v hodnotě 5 centů a 1 euro) a „MCC inc“ (mince v hodnotě 10 centů a 2 eura).
Třetí série, vydávaná od dubna 2006 do prosince 2013, zobrazuje papeže Benedikta XVI. Nalevo jsou vyznačeny iniciály autorky návrhu („DL“).
Čtvrtá série, která se začala vydávat v lednu 2014, zobrazuje papeže Františka.
Na páté sérii, poprvé vydané v březnu 2017, je zobrazen znak suveréna Vatikánského městského státu papeže Františka.
Mince ve všech sériích zobrazují 12 hvězd evropské vlajky, slova „CITTÀ DEL VATICANO“, letopočet vydání a značku mincovny „R“.
Vatikánský městský stát