Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Chorvatsko

Na svých národních stranách euromincí si Chorvatsko vybralo čtyři motivy, z nichž všechny v pozadí zobrazují typický chorvatský šachovnicový vzor. Na všech mincích je rovněž 12 hvězd evropské vlajky.

2 €

Na minci v hodnotě 2 € je vyobrazena mapa Chorvatska s šachovnicovým vzorem v pozadí. Autorem návrhu mince je Ivan Šivak. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

Vlys hrany mince 2 €: „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO“ („Ó nádherná, ó drahá, ó sladká svobodo“), verš ze slavné hry Dubravka spisovatele Ivana Gunduliće.

1 €

Mince v hodnotě 1 € zobrazuje na šachovnicovém pozadí kunu. Autory jsou Jagor Šunde, David Čemeljić a Fran Zekan. Kuna je malý savec, podle něhož byla pojmenována předchozí měna země. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

50 centů

Na minci v hodnotě 50 centů je portrét vynálezce a inženýra Nikoly Tesly, který vynalezl systém využívající střídavý proud. Autorem návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

20 centů

Na minci v hodnotě 20 centů je portrét vynálezce a inženýra Nikoly Tesly, který vynalezl systém využívající střídavý proud. Autorem návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

10 centů

Na minci v hodnotě 10 centů je portrét vynálezce a inženýra Nikoly Tesly, který vynalezl systém využívající střídavý proud. Autorem návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

5 centů

Na minci v hodnotě 5 centů je vyobrazen motiv písmen „HR“ psaných tzv. úhlovou hlaholicí. Hlaholice je nejstarším známým slovanským písmem a v Chorvatsku se používala až do 19. století. Autorem návrhu mince je Maja Škripeljová. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

2 centy

Na minci v hodnotě 2 centů je vyobrazen motiv písmen „HR“ psaných tzv. úhlovou hlaholicí. Hlaholice je nejstarším známým slovanským písmem a v Chorvatsku se používala až do 19. století. Autorem návrhu mince je Maja Škripeljová. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.

1 cent

Na minci v hodnotě 1 centů je vyobrazen motiv písmen „HR“ psaných tzv. úhlovou hlaholicí. Hlaholice je nejstarším známým slovanským písmem a v Chorvatsku se používala až do 19. století. Autorem návrhu mince je Maja Škripeljová. Na minci je vyznačen rok vydání a nápis „HRVATSKA“, název země v chorvatštině.