Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Všichni potřebují stabilitu

Naším úkolem je stabilita.

Přemýšlíte o Evropské centrální bance (ECB), když nakupujete potraviny, šetříte si na vstupenku na koncert nebo si zřizujete bankovní účet? Pravděpodobně ne. Ani nemusíte. V ECB pro vás pracujeme v zákulisí, abyste se mohli ve svém životě věnovat důležitým věcem.

Co pro vás tedy děláme? Naším hlavním úkolem je stabilizovat ceny v eurozóně. Pokud to vypadá trochu abstraktně, věříme, že vám tato informační kampaň ukáže, co to znamená v praxi. V podstatě vám usnadňujeme plánování, úspory a investice do vaší budoucnosti.

Přečtěte si více o naší práci a o tom, jak ovlivňuje váš každodenní život Podívejte se na naši stránku na Instagramu, kde se dozvíte více

O ECB

Jsme centrální bankou 20 zemí, které používají euro. Naším hlavním úkolem je stabilizovat ceny. Díky tomu si naše peníze mohou udržet svou hodnotu a hospodářství roste. To je jeden ze způsobů, jak zajišťujeme stabilitu. Podívejte se na toto video, kde se dozvíte o dalších způsobech:

Zachování hodnoty vašich těžce vydělaných peněz

Když platíte za kávu, máte jistotu, že vaše desetieurová bankovka nebo elektronická platba budou přijaty. Každodenní příjem majitele kavárny, včetně vaší platby, bude na kterémkoliv bankovním účtu v eurozóně bezpečný. A když majitel kavárny převede mzdy svým zaměstnancům, peníze bezproblémově dorazí na jejich účty.

Prohlédli jste si někdy peníze, které máte u sebe?

Odpovídáme také za eurobankovky, které jsou chráněny množstvím ochranných prvků. Euro je však mnohem víc než jen bezpečný způsob platby. Jako naše společná měna usnadňuje cestování, studium nebo práci v zahraničí. Sbližuje nás a spojuje lidi z celé Evropy.

Evropané pracují pro Evropu – pracují pro vás!

Zaměstnanci ECB pocházejí z celé Evropy a jsou hrdí na to, že slouží 346 milionům Evropanů, kteří denně používají euro. V úzké spolupráci s centrální bankou vaší země se snažíme zajistit finanční stabilitu občanům Evropy – lidem jako jste vy i my.

Chcete se dozvědět více?

Chcete-li se dozvědět více o naší práci a o tom, jak ovlivňuje váš každodenní život, máte k dispozici několik možností:

Co Evropská centrální banka dělá a co to znamená pro vás?

Podívejme se na deset oblastí, v nichž je naše práce pro vás prospěšná.

Přečtěte si více o naší práci
ECB a Eurosystém ve třech minutách

Podívejte se na toto tříminutové video, které přehledně vysvětluje vše, co pro vás děláme.

Sledovat video
Chtěli byste se dozvědět ještě více?

Podívejte se na naše vysvětlující stránky a otestujte své znalosti v našich kvízech.

Podívejte se na naše zdroje

Všechny stránky v této části