Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Všeobecné informace

Staráme se o to, aby ceny byly stabilní a banky bezpečné

Zde v Evropské centrální bance (ECB) pracujeme na tom, aby v eurozóně byly ceny stabilní a banky bezpečné. Chceme totiž, abyste si zítra mohli za své peníze koupit tolik jako dnes.

Také přispíváme k bezpečnosti a odolnosti evropského bankovního systému. Díky tomu jsou vaše peníze v bance v bezpečí.

Držíme inflaci pod kontrolou

ECB je centrální bankou zemí Evropské unie, které přijaly euro. Naším hlavním úkolem je udržovat cenovou stabilitu. Plníme jej tím, že zajišťujeme, aby inflace zůstávala nízká, stabilní a předvídatelná. Snažíme se vám tak usnadnit plánování vašich úspor i výdajů.

Více o naší měnové politice

Přispíváme k bezpečnosti bankovního systému

Dohlížíme na banky v eurozóně, abyste měli jistotu, že ustojí i horší časy. Konzistentní a standardizovaný dohled v celé eurozóně zvyšuje odolnost bank, a pomáhá tak uchovat vaše peníze v bezpečí.

Navštivte webové stránky bankovního dohledu

Vyvíjíme a vydáváme eurobankovky

Investujeme do nových technologií, aby byly bankovky, kterými platíte, bezpečnější a také odolnější vůči opotřebení. Koordinujeme jejich výrobu a vydávání se zeměmi, které používají euro.

Prozkoumejte eurobankovky v 3D

Zajišťujeme plynulé fungování finanční infrastruktury

Když platíte za nákup elektronicky nebo převádíte peníze, spoléháte se na nás. Řídíme a podporujeme totiž síť fungující v zákulisí – tržní infrastrukturu. Díky ní se peníze uvnitř zemí i přes hranice pohybují plynule a efektivně.

Eurosystém a platby

Pomáháme udržovat finanční stabilitu

Identifikujeme rizika, která by mohla vychýlit finanční systém – např. turbulence na trzích akcií nebo propad cen bydlení –, a dáváme doporučení, jak je omezit. Lidé jako vy i podniky tak mohou plánovat a investovat do budoucna s jistotou.

Naše úloha v oblasti finanční stability

Historie

Podívejte se, jak se Evropa zavedením jednotné měny a společného bankovního dohledu spojila.

Historie eurozóny

Více informací o ECB

Rozhodování

Nejdůležitější rozhodnutí včetně stanovování úrokových sazeb a rozhodování o tom, jaké nástroje měnové politiky použít, provádí Rada guvernérů.

Rozhodování a rotace hlasovacích práv
Naše hlavní budova

ECB sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Naši hlavní budovu navrhla skupina COOP HIMMELB(L)AU a její stavba byla dokončena v listopadu 2014. Kombinace historických a moderních prvků z ní činí jedinečnou dominantu města.

Podívejte se sami
ECB vysvětluje

Více informací o tom, co děláme a jak funguje centrální bankovnictví, je k dispozici na našich stránkách „ECB vysvětluje“.

Podívejte se na naše vysvětlující stránky

ECB vysvětluje

Co ECB dělá? Co je to inflace? Proč je pro vás cenová stabilita důležitá? Odpovědi nejen na tyto otázky dostanete v tomto tříminutovém úvodním videu.

Kontaktujte nás

Máte otázky týkající se ECB a její činnosti? Najděte odpovědi na nejoblíbenější otázky nebo nám pošlete své vlastní.

PROHLÉDNĚTE SI NAŠE INTERNETOVÉ STRÁNKY

Více informací o tom, co děláme

Navštivte nás

Návštěvnické centrum ECB nabízí prohlídky a odborné přednášky na místě i ve virtuální podobě. Díky tomu mají návštěvníci možnost se o ECB dozvědět další informace. Více o tom, co nabízíme a jak požádat o prohlídku nebo přednášku, je k dispozici na naší stránce návštěvnického centra.

Navštivte nás

Zúčastněte se našich iniciativ pro mládež

Rozhodnutí, která přijímáme, se mohou promítat do vašeho každodenního života. Po celé Evropě pořádáme akce, které si kladou za cíl přímo oslovit mladé lidi a poznat jejich názory a nápady.

Podívejte se na naše nejnovější iniciativy
Nejste odborník? Podívejte se na naši stránku „ECB vysvětluje“
Dozvědět se více
Kdo vlastní ECB?

Všechny stránky v této části