Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Co by digitální euro bylo?

Digitální euro by bylo digitální formou hotovosti: elektronický prostředek malých plateb vydávaný námi, Evropskou centrální bankou. Jako forma peněz centrální banky by bylo k dispozici zdarma všem v eurozóně pro všechny digitální platby.

Lidé dnes nemají přístup k penězům centrální banky v digitální podobě. V naší stále více digitalizované společnosti by digitální euro pro naši jednotnou měnu znamenalo další krok vpřed.

Klíčová charakteristika

Digitální hotovost

Digitální euro by mohlo být používáno pro všechny vaše digitální platby stejně jako hotovost pro fyzické platby. Nabídlo by další způsob, jak platit v obchodech nebo e-shopech či zasílat peníze přátelům a rodině.

Všeobecně přijímané

Digitální euro byste mohli používat ve všech obchodech a u všech obchodníků v eurozóně, kteří přijímají digitální platby.

Zdarma

Digitální euro by stejně jako bankovky a mince bylo veřejným statkem, což by znamenalo, že každý v eurozóně by byl schopen platit digitálním eurem bez poplatku.

K dispozici offline

Internetové připojení byste nepotřebovali. Nadále byste mohli provádět platby bez něj.

Bezpečné a soukromé

I když použijete digitální euro online, nebudeme schopni vás podle vašich plateb identifikovat. Navíc by digitální euro při použití offline nabízelo podobnou ochranu soukromí jako při placení v hotovosti.

Zaručená hodnota

Euro bude vždy eurem. Jedno digitální euro by mělo vždy stejnou hodnotu jako jednoeurová mince.

Ne jen další kryptoaktivum

Digitální euro by nebylo kryptoaktivem. Kryptoaktiva nejsou kryta ani spravována ústřední institucí, což je činí riskantními a nestabilními. Nikdo vám nezaručí, že si je budete moci v případě potřeby vyměnit za hotovost.

Digitální euro by oproti tomu zajišťovala stejná instituce, která kryje vaši hotovost – my, Evropská centrální banka. A stejně jako hotovost by vždy mělo svou nominální hodnotu. 

VIZ TAKÉ

Materiály o digitálním euru

Všechny stránky v této části