Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Milline võiks digitaalne euro olla?

Digitaalne euro oleks digitaalne rahavorm ehk Euroopa Keskpanga loodav elektrooniline jaemaksevahend. Avaliku sektori rahana oleks see kasutajatele digimaksete tegemiseks tasuta kättesaadav kõigis euroala riikides.

Praegu puudub inimestel juurdepääs avaliku sektori rahale digitaalsel kujul. Üha enam digitaliseeritud maailmas oleks digitaalne euro järgmine samm meie ühisraha teekonnal.

Põhiomadused

Digitaalne rahavorm

Digitaalset eurot saaks kasutada kõigi digimaksete puhul, nii nagu sularaha kasutatakse füüsiliste maksete tegemisel. See võimaldaks tasuda ostude eest kauplustes ja veebipoodides ning teha isikutevahelisi makseid.

Üldtunnustatud maksevahend

Digitaalset eurot saaks kasutada kõigis euroala kauplustes ja kõigi kaupmeeste juures, kes võtavad vastu digitaalseid makseid.

Kasutamine on tasuta

Nii nagu pangatähed ja mündid, oleks ka digitaalne euro ühishüve, mis tähendab, et selles maksete tegemine oleks kõigis euroala riikides tasuta.

Võrguväliselt kättesaadav

Digitaalse euro kasutamiseks ei ole vaja internetiühendust. Makseid saab teha ka võrguväliselt.

Turvaline ja privaatne

Isegi internetimaksete tegemisel ei saaks makse tegijat identifitseerida. Võrguvälisel kasutamisel oleks digitaalse euro kasutajate privaatsus samamoodi kaitstud kui sularahamaksetes.

Väärtus on tagatud

Euro väärtus on alati tagatud. Ühe digitaalse euro väärtus oleks alati täpselt sama mis 1-eurosel mündil.

Ei ole krüptovara

Digitaalse euro näol ei oleks tegu krüptovaraga. Krüptovarad ei ole tagatud ega reguleeritud ühegi keskasutuse poolt ning see muudab need riskantseks ja ebastabiilseks. Puudub kindlus, et neid saab vajaduse korral sularaha vastu vahetada.

Digitaalne euro seevastu oleks – samamoodi nagu sularahagi – tagatud Euroopa Keskpanga poolt. Ja nii nagu ka sularaha väärtus, oleks alati tagatud ka digitaalse euro stabiilne väärtus. 

VAATA LISAKS

Digitaalset eurot tutvustavad väljaanded

Pilguheit:

Lühiülevaade

Kokkuvõtlikult:

Infovoldik

Kõik selle jaotise teemad