European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Kahjustatud pangatähed

Selleks et tagada europangatähtede usaldusväärsus, peab nende kvaliteet olema laitmatu. Seetõttu kontrollivad riikide keskpangad enne europangatähtede taasringlusse laskmist, kas rahatähed on ehtsad ja pole kahjustatud või määrdunud.

Riikide keskpangad kasutavad pangatähtede kontrollimiseks ja sortimiseks täisautomaatseid pangatähtede käitluse seadmeid, et tagada nende kõrge kvaliteet. 2019. aastal tunnistasid keskpangad ringluskõlbmatuks ja vahetasid välja umbes 5,1 miljardit pangatähte. Määrdunud või kahjustatud pangatähed hävitatakse.

Euroala liikmesriikide keskpangad vahetavad välja kahjustatud või rikutud (nt osaliselt põlenud, katkilõigatud või lagunenud) europangatähed, mis vastavad teatavatele kriteeriumitele. Näiteks kui pangatähest on alles rohkem kui pool või on võimalik tõendada, et üle poole pangatähest on hävinenud, asendab riigi keskpank kahjustatud pangatähe uuega. Tahtlikult rikutud või kahjustatud pangatähti välja ei vahetata.

Väljavahetamine toimub põhimõtteliselt tasuta. Tasu nõutakse selliste pangatähtede väljavahetamise eest, mida on kogemata kahjustatud vargusevastaste seadmetega.

Riikide keskpankade postiaadressid on kättesaadavad siin.

Kõik selle jaotise teemad