Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Europangatähtede keskkonnajalajälg

Eurosüsteem kohustub muutma europangatähed võimalikult keskkonnasõbralikuks, tagades samal ajal, et sularaha jääb laialdaselt kättesaadavaks ja seda aktsepteeritakse maksevahendina.

EKP juhatuse liige Piero Cipollone

Eurosüsteemi sularahastrateegias antakse ülevaade meie pühendumusest eurosularahale. Sularaha on meie majanduse oluline osa ning soovime tagada, et pangatähed jäävad ka edaspidi kõigi jaoks hõlpsalt kasutatavaks. Samuti peame hoolitsema selle eest, et pangatähed on võimalikult keskkonnasõbralikud.

Milline on europangatähtede kasutamise keskkonnajalajälg?

Ühe inimese poolt aastas kasutatavate europangatähtede keskkonnajalajälg vastab 8 km pikkuse autosõidu keskkonnamõjule. See on üks toote keskkonnajalajälje uuringu peamisi järeldusi.

Hinnangus järgiti Euroopa Komisjoni välja töötatud metoodikat ning see tugineb 2004. aastal tehtud kasutustsükli uuringule, mille eesmärk oli mõõta europangatähtede esimese seeria keskkonnamõju. Esimese uuringu tulemuseks olid meetmed keskkonnamõju vähendamiseks, näiteks kasutades pangatähtede tootmisel üksnes 100%-list kestlikku puuvilla ning keelustades pangatähtede jäätmete ladestamise prügilatesse.

Uuringus mõõdetakse europangatähtede kogu kasutustsükli keskkonnamõju. See hõlmab kõiki etappe alates toormaterjali hangetest ja pangatähtede tootmisest kuni nende jaotuse ja hävitamiseni. Tulemused näitavad valdkondi, kus oleme saavutanud edu, ja aitavad leida rohkem võimalusi europangatähtede keskkonnajalajälje vähendamiseks.

Keskkonnamõju hindamise peamised järeldused

Keskkonnamõju on väga väike

Ühe inimese poolt aastas kasutatavate europangatähtede keskkonnajalajälg vastab 8 km pikkuse autosõidu keskkonnamõjule ning moodustab üksnes 0,01% nende keskkonnamõjust tervikuna.

Lähemalt tulemuste kohta

Oleme juba saavutanud häid tulemusi

Kestliku puuvilla kasutamine ja pangatähtede jäätmete prügilatesse ladestamise keeld on juba avaldanud positiivset mõju.


Lähemalt meie tegevuse kohta

Keskkonnamõju peamised valdkonnad

Kuna pangatähed on ringluses palju aastaid, on jaotusetapp nende keskkonnajalajälje üks peamisi tegureid.

Lähemalt keskkonnamõju põhjuste kohta

Toote keskkonnajalajälje uuring


Järgmised sammud

Teeme pidevalt tööd selle nimel, et muuta pangatähed keskkonnasõbralikumaks, ning otsime võimalusi pangatähtede tootmisel kasutatavate materjalide ja komponentide täiustamiseks.

Sularahaautomaatide tootjad ja pangad on samuti teinud jõupingutusi, et vähendada pangaautomaatide ja sularahatsükli infrastruktuuri keskkonnajalajälge. Samuti kaalutakse võimalusi, kuidas vähendada pangatähtede transpordi keskkonnajalajälge säästvamate kütuste ja energiaallikate abil.

Käimas on ulatuslik uurimis- ja arendustegevus, mille eesmärk on leida alternatiivseid võimalusi pangatähtede jäätmete kõrvaldamiseks, näiteks lastes jäätmematerjali taasringlusse ja seda taaskasutades.

Toote keskkonnajalajälje uuringu tulemusi võetakse arvesse uute europangatähtede väljatöötamisel.


Loe lähemalt

Üksikasjalikum teave

Lisateabe saamiseks tutvu vastustega korduma kippuvatele küsimustele toote keskkonnajalajälje uuringu kohta.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Meediakanalitele

Pressiteates on välja toodud toote keskkonnajalajälje uuringu olulisemad aspektid.

Pressiteade

Kõik selle jaotise teemad