Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Pangatähtede tootjate atesteerimine

Europangatähtede kõrge kvaliteedi tagamine

EKP-l on kohustus kaitsta euro kui maksevahendi terviklikkust, täites europangatähtedega seotud uurimis- ja arendustegevuses ning nende kavandamisel, tootmisel ja tarnimisel rangeimaid eetika-, keskkonna-, tervisekaitse- ja ohutus-, turva- ning kvaliteedinõudeid.

Seepärast tuleb europangatähtede tootmisel järgida spetsiaalseid tööstusstandardeid (sh ISO 9001, ISO 14001 ja ISO 45001) ning rangeid eetika- ja turvanõudeid.

Europangatähtede turvaelementide ja tootmismaterjalide tootjad peavad läbima atesteerimismenetluse

Europangatähtede turvaelementide ja tootmismaterjalide tootjate suhtes kohaldatakse EKP atesteerimismenetlust. Ainult atesteeritud tootjatel on õigus osaleda hangetes ning sõlmida lepinguid europangatähtede tootmismaterjalide tootmisega ja europangatähtede turvalisusega seotud tegevusteks.

Atesteerimismenetluse tingimused on sätestatud otsuses EKP/2020/24, mis kehtib alates 18. maist 2021 (ning mida on muudetud otsusega EKP/2022/35, mida kohaldatakse alates 16. novembrist 2022).

Atesteerimise valdkonnad

EKP võib tootjaid atesteerida järgmistes valdkondades:

  • Pangatähtede trükkimine
  • Pangatähtede paberi tootmine
  • Trükivärvide tootmine
  • Fooliumpinnal hologrammide tootmine
  • Pangatähtede turvaniidi tootmine
  • Europangatähtede muude turvaelementide tootmine

Üksikasjalikum teave EKP atesteerimismenetluste kohta

Atesteerimismenetluste kohta saab lähemalt lugeda, vaadates vastuseid korduma kippuvatele küsimustele.

Atesteerimise taotlejad

Palun saatke oma toodete ingliskeelne lühikirjeldus (maksimaalselt kaks A4-formaadis lehekülge) meiliaadressile QEHS.accreditation@ecb.europa.eu. Üldjuhul püüame taotlustele vastata ühe kuu jooksul.

Infovahetuse turvalisuse tagamiseks kasutab EKP krüpteerimisprogrammi PGP. Tundliku teabe edastamiseks palume alla laadida PGP võti (QEHS.accreditation).

Muud võimalused koostööks EKPga

Kui soovite esitada ettepanekuid uute turvaelementide kohta või pangatähtede tootmise/käitlemise tehnoloogiate kohta, palun tutvuge rubriigiga Pangatähtedega seotud uurimis- ja arendustegevus.

Kõik selle jaotise teemad