Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Pangatähed

„Pangatähed on osa meie majandusest, identiteedist ja kultuurist – EKP-l on sealjuures väga suur vastutus tagada, et inimeste usaldus nende suhtes säilib.”

EKP president Christine Lagarde

Inimeste rahataskutes olevad europangatähed on ühendatud Euroopa kõige käegakatsutavam sümbol. Praegu on ringluses rohkem kui 29 miljardit europangatähte koguväärtusega üle 1,5 triljoni euro. Töötame selle nimel, et kõik pangatähed oleksid püsivalt kõrge kvaliteediga ja ohutud ning neid saaks turvaliselt kasutada kogu maailmas. See aitab parandada kindlustunnet ja suurendada usaldust ühisraha vastu nii maksevahendina kui ka väärtuse säilitajana. Kui edaspidi võetaks kasutusele digitaalne euro, toimiks see kõrvuti sularahaga ning ei mõjutaks europangatähtede rolli.


Uued pangatähed

Uute pangatähtede väljatöötamisel soovime tagada, et need oleksid veelgi turvalisemad ja vastupidavamad. Samuti tahame, et nende kujundus oleks kaasav ja omane kõigi eurooplaste jaoks. Järgnevast lingist saab lähemalt lugeda protsessi eri etappide ja selles osalemise võimaluste kohta.

Uued pangatähed

Praegu ringluses olevad pangatähed

Europangatähti on kaks seeriat. Europangatähtede esimeses seerias on seitse nimiväärtust: 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 eurot. Europangatähtede teises seerias on kuus nimiväärtust, kuna 500-eurose pangatähe emiteerimine lõpetati.

Nimiväärtused, kujundus ja turvaelemendid

Võltsimisvastane tegevus

Üks EKP põhiülesandeid on tagada, et kasutajate käes ringleksid ehtsad pangatähed. Lingist saab lähemalt lugeda, mida tehakse pangatähtede võltsimiskindlaks muutmiseks ja mida tuleks teha juhul, kui tekib kahtlus pangatähe ehtsuses.

Võltsimisvastane tegevus

Kahjustatud ja tindiplekkidega pangatähed

Euroala riikide keskpangad püüavad tagada, et kõik europangatähed oleksid enne nende taasringlusse laskmist kasutuskõlblikud. Pangatähed võivad saada kahjustusi juhuslikult ja aeg-ajalt ka vargusevastaste seadmete tõttu. Lingist saab lähemalt lugeda kahjustatud ja tindiplekkidega pangatähtede ning nende vahetamise võimaluste kohta.

Kahjustatud ja tindiplekkidega pangatähed

Pangatähtede tootmine ja varud

Europangatähtede tootmise eest vastutavad euroala riikide keskpangad ja EKP ühiselt. Igal aastal tuleb toota piisavalt uusi pangatähti, et asendada ringluskõlbmatud rahatähed ning täita nii eeldatav kui ka ootamatu nõudlus.

Pangatähtede tootmine

Keskkond, tervishoid ja ohutus

Üks meie 2030. aastani kavandatud sularahastrateegia eesmärke on tagada europangatähtede turvaline kasutamine ja vastupidavus. Juba euro kasutuselevõtust alates oleme järginud kohustust vähendada pangatähtede keskkonnajalajälge.

Keskkond, tervishoid ja ohutus

Uurimis- ja arendustegevus

EKP püüab tagada, et pangatähed on uuenduslikud ja püsivad uusimatest võltsimistehnoloogiatest sammu võrra ees. Ühtlasi kavandame keskkonnasäästlikke lahendusi, mis aitaksid vähendada europangatähtede ja kasutatavate protsesside keskkonnajalajälge.

Uurimis- ja arendustegevus

Pangatähtede pildid ja reprodutseerimiseeskirjad

Europangatähtede pilte võib kasutada, kui järgitakse eeskirju pangatähtede reprodutseerimise kohta. Madala resolutsiooniga pilte saab alla laadida otse EKP veebilehelt. Pangatähtede kõrgresolutsiooniga pilte saab taotleda juhul, kui nende kasutamiseks on õigustatud ametialane huvi.

Pangatähtede pildid ja reprodutseerimiseeskirjad

Teabematerjalid

Teabematerjalid sisaldavad infot euromüntide, europangatähtede ja nende turvaelementide kohta ning on mõeldud tutvumiseks nii üldsusele kui ka sularahakäitlejatele. Materjale on võimalik veebilehelt alla laadida või taotleda neid trükiväljaannetena.

Teabematerjalid

Kõik selle jaotise teemad