Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Bankovky

Bankovky sú súčasťou našej ekonomiky, identity a kultúry – a my v ECB máme mimoriadne veľkú zodpovednosť zabezpečiť, aby im ľudia i naďalej dôverovali.

Christine Lagardová, prezidentka ECB

Eurové bankovky, ktoré nosíte vo svojej peňaženke, sú najhmatateľnejším symbolom zjednotenej Európy. V obehu je viac než 29 miliárd eurových bankoviek v celkovej hodnote viac ako 1,5 bilióna €. Snažíme sa zabezpečiť, aby každá jedna z nich dosahovala konzistentne vysokú kvalitu a aby ich použitie kdekoľvek na svete bolo bezpečné a spoľahlivé. Upevňuje sa tým dôvera v jednotnú menu ako platobného prostriedku a prostriedku uchovania hodnoty.


Budúca podoba bankoviek

Pri vývoji budúcich bankoviek chceme zabezpečiť, aby boli ešte spoľahlivejšie, bezpečnejšie a udržateľnejšie. Tiež chceme, aby bol nový grafický návrh inkluzívny a aby sa s ním dokázali stotožniť všetci Európania. Zaujíma vás, ako tento proces prebieha, a ako sa doňho môžete zapojiť?

Budúca podoba bankoviek

Súčasné bankovky

Existujú dve série eurových bankoviek. Prvá séria pozostáva zo siedmich rôznych nominálnych hodnôt: 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €. Druhá, známa aj ako séria Európa, pozostáva iba zo šiestich nominálnych hodnôt, keďže sme sa rozhodli ukončiť vydávanie bankoviek 500 €.

Nominálne hodnoty, grafický návrh a ochranné prvky

Boj proti falšovaniu

Jednou z našich hlavných úloh je zabezpečiť, aby bankovky, s ktorými prídete do kontaktu, boli pravé. Prečítajte si o našej snahe udržať si náskok pred falšovateľmi a o tom, čo robiť v prípade podozrenia, že sa vám do rúk dostala falošná bankovka.

Opatrenia proti falšovaniu peňazí

Poškodené a atramentom znečistené bankovky

Národné centrálne banky krajín eurozóny sa snažia zabezpečiť, aby všetky eurové bankovky boli pred ich opätovným vrátením do obehu vhodné na použitie. Bankovky sa môžu poškodiť náhodne, prípadne ich môžu poškodiť zabezpečovacie zariadenia proti krádeži. Prečítajte si viac o poškodených bankovkách a bankovkách znečistených atramentom a o tom, ako ich môžete vymeniť.

Poškodené a atramentom znečistené bankovky

Výroba a zásoby bankoviek

Výroba eurových bankoviek je spoločnou úlohou národných centrálnych bánk krajín eurozóny a ECB. Každý rok je potrebné vyrobiť dostatočné množstvo nových bankoviek, aby bolo možné nahradiť neupotrebiteľné bankovky a pokryť očakávané i neočakávané zvýšenie dopytu.

Výroba bankoviek

Životné prostredie, zdravie a bezpečnosť

Jedným z cieľov našej stratégie Hotovosť 2030 je zabezpečiť, aby eurové bankovky boli bezpečné a udržateľné. Už od zavedenia eura si kladieme za cieľ znižovať environmentálnu stopu našich bankoviek.

Životné prostredie, zdravie a bezpečnosť

Výskum a vývoj

Snažíme sa zabezpečiť, aby naše bankovky boli inovatívne a aby si vždy zachovali náskok pred najnovšími technikami falšovania. Zároveň navrhujeme environmentálne udržateľné riešenia, ktoré pomáhajú znižovať vplyv eurových bankoviek a súvisiacich procesov na životné prostredie.

Výskum a vývoj

Obrazové predlohy a pravidlá reprodukcie bankoviek

Obrazové predlohy eurových bankoviek môžete používať za predpokladu, že dodržíte pravidlá reprodukcie bankoviek. Obrazové predlohy eurových bankoviek v nízkom rozlíšení si môžete stiahnuť priamo z našej internetovej stránky a v prípade opodstatneného profesionálneho záujmu si môžete vyžiadať aj obrazové predlohy vo vysokom rozlíšení.

Obrazové predlohy a pravidlá reprodukcie bankoviek

Informačné a vzdelávacie materiály

Naše vzdelávacie materiály obsahujú informácie o eurových minciach, bankovkách a ich ochranných prvkoch a sú určené nielen pre širokú verejnosť, ale aj pre profesionálnych spracovateľov peňazí. Môžete si ich stiahnuť alebo požiadať o ich zaslanie v tlačenej podobe.

Informačné a vzdelávacie materiály

Všetky stránky v tejto sekcii