Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Národné strany

20 centov

Andorra

Andorra dňa 30. júna 2011 podpísala menovú dohodu s Európskou úniou. Na základe tejto dohody môže používať euro ako svoju oficiálnu menu a vydávať vlastné eurové mince. Na všetkých minciach je zobrazených 12 hviezd európskej vlajky.

Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazený románsky kostol Santa Coloma.

Andorra

Belgicko

Belgické eurové mince navrhol Jan Alfons Keustermans, riaditeľ Mestskej akadémie výtvarného umenia v Turnhoute. V obehu sú tri rovnako platné série mincí.

Na minciach prvej série je vo vnútornej časti zobrazený kráľ Albert II. a vo vonkajšej časti sa nachádza jeho monogram – veľké písmeno „A“ umiestnené pod korunou – medzi dvanástimi hviezdami symbolizujúcimi Európu, a rok vydania.

V roku 2008 Belgicko podobu mincí mierne upravilo na základe usmernení Európskej komisie. Na minciach druhej série je tiež zobrazený kráľ Albert II., ale jeho monogram a rok vydania sa už nachádzajú vo vnútri mince, rovnako ako značka mincovne a kód Belgicka „BE“.

V roku 2014 Belgicko vydalo tretiu sériu mincí, na ktorých je zobrazený kráľ Philippe, jeho monogram „FP“ a kód Belgicka „BE“. Po oboch stranách roku vydania je uvedená značka mincovne.

Belgicko

Cyprus

Na minciach 10, 20 a 50 centov sa nachádza kyrénska obchodná loď zo štvrtého storočia pred naším letopočtom, ktorá symbolizuje námornú históriu ostrova a jeho kľúčovú úlohu v obchodnej výmene.

Cyprus

Estónsko

Motív národnej strany estónskych mincí je pri všetkých nominálnych hodnotách rovnaký. Znázorňuje geografický motív Estónska a slovo „Eesti“ (Estónsko).

Estónsko

Fínsko

Fínsko sa inšpirovalo svojimi pôvodnými mincami a vybralo si tri motívy. Na minciach 1 cent, 2 centy, 5, 10, 20 a 50 centov je zobrazený heraldický lev, ktorý je reprodukciou diela sochára Heikkiho Häiväoju. Heraldický lev sa na fínskych minciach vyskytuje v rôznych podobách už roky, napr. na minci 1 marka v rokoch 1964 až 2001.

Fínsko

Francúzsko

Motív národnej strany prvej série francúzskych eurových mincí bol vybratý spomedzi vyše 1 200 návrhov. Výberová komisia pod vedením ministra hospodárstva a financií z nich vybrala tri návrhy, každý z nich na konkrétne nominálne hodnoty.

Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazená rozsievačka, ktorá je stálou témou v histórii francúzskeho franku. Tento návrh od Laurenta Jorla „je moderným a nadčasovým grafickým symbolom Francúzska, ktoré si napriek európskej integrácii zachováva svoju vlastnú identitu“.

Francúzsko

Grécko

Motívy národných strán vybral minister hospodárstva spolu s guvernérom gréckej národnej banky (Bank of Greece) spomedzi návrhov národnej technickej a umeleckej komisie. Autorom návrhu víťazných motívov je sochár Georges Stamatopoulos, ktorého sponzorovala Bank of Greece. Každá minca znázorňuje iný motív. Táto minca je venovaná Ioannisovi Capodistriasovi (1776 – 1831), poprednému národnému a európskemu politikovi a diplomatovi, ktorý sa stal prvým guvernérom Grécka (1830 – 1831) po skončení gréckeho boja za nezávislosť (1821 – 1827).

Grécko

Holandsko

Holandsko na prvú sériu mincí vybralo dva návrhy Bruna Ninabera van Eybena, na ktorých je zobrazená kráľovná Beatrix. V obehu sú dve rovnako platné série mincí.

Na minciach druhej série, uvedenej do obehu v roku 2014, je zobrazený kráľ Willem-Alexander s nápisom „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ).

Mince 1 cent, 2 centy, 5, 10, 20 a 50 centov:

Prvá séria: kráľovná Beatrix a okolo nej nápis „Beatrix Koningin der Nederlanden“ (holandská kráľovná).

Druhá séria: podobizeň kráľa Willema-Alexandra prekrytá nápisom „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (holandský kráľ). Po oboch stranách mena sa nachádza značka mincovne.

Holandsko

Chorvátsko

Chorvátsko si na národné strany eurových mincí vybralo štyri motívy, všetky s typickým chorvátskym šachovnicovým vzorom na pozadí. Na všetkých minciach je tiež zobrazených 12 hviezd európskej vlajky.

Na minci 20 centov sa nachádza portrét vynálezcu a inžiniera Nikolu Teslu, ktorý vyvinul technológiu striedavého prúdu. Autorom návrhu mince je Ivan Domagoj Račić. Na minci je uvedený rok vydania a názov krajiny v chorvátčine „HRVATSKA“.

Chorvátsko

Írsko

Írska vláda sa rozhodla na všetkých minciach použiť ten istý národný motív. Je na nich keltská harfa ako tradičný národný symbol Írska. Na minciach je okrem toho uvedený rok vydania a slovo „Éire“ (názov Írska v írskom jazyku). Autorom grafického návrhu harfy je Jarlath Hayes.

Írsko

Litva

Na litovských eurových minciach je zobrazený štátny znak Litovskej republiky, Vytis, názov vydávajúcej krajiny „LIETUVA“ a rok vydania „2015“. Na minciach je tiež zobrazených 12 hviezd európskej vlajky. Autorom návrhu je sochár Antanas Žukauskas.

Litva

Lotyšsko

Na minci 20 centov je veľký štátny znak Lotyšskej republiky. Autorom návrhu je Laimonis Šēnbergs.

Lotyšsko

Luxembursko

Mince navrhla Yvette Gastauerová-Clairová po dohode s Kráľovským dvorom a luxemburskou vládou.

Všetky luxemburské mince nesú portrét Jeho kráľovského veličenstva veľkovojvodu Henriho. Je na nich aj rok vydania a názov štátu „Lëtzebuerg“ v luxemburčine.

Luxembursko

Malta

Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazený štátny znak Malty – štít s heraldickým stvárnením maltskej štátnej vlajky, na ktorom je zvršok veže predstavujúci maltské opevnenia a označujúci mestský štát. Po ľavej strane štítu je olivová a po pravej palmová vetvička – symboly mieru tradične spájané s Maltou. Vetvičky sú pod štítom zviazané páskou, na ktorej je nápis „Repubblika ta’ Malta“ (Maltská republika).

Malta

Monako

V obehu sú dve série mincí.

Mince 2 € prvej série nesú portrét kniežaťa Rainiera III. Na minciach 1 € sa nachádza dvojportrét kniežaťa Rainiera III. a dedičného princa Alberta. Mince 10, 20 a 50 centov zobrazujú kniežaciu pečať. Na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je erb monackého kniežacieho rodu.

Dvojeurové a jednoeurové mince druhej série nesú portrét kniežaťa Alberta II. Na minciach 10, 20 a 50 centov je monogram kniežaťa Alberta. Na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je hlavným motívom erb monackého kniežacieho rodu.

Monako

Nemecko

Nemeckí verejní činitelia a numizmatici na národnú stranu euromincí vybrali tri rôzne návrhy. Na minciach 10, 20 a 50 centov je zobrazená Brandenburská brána ako symbol rozdelenia a znovuzjednotenia Nemecka. Uhol pohľadu v návrhu Reinharda Heinsdorffa zdôrazňuje otvorenie brány, a tým zjednotenie Nemecka a Európy.

Nemecko

Portugalsko

V Portugalsku boli z návrhov predložených do celonárodného konkurzu vybraté tri rôzne motívy eurových mincí. Víťazom konkurzu sa stal Vítor Manuel Fernandes dos Santos, ktorý sa vo svojich návrhoch inšpiroval historickými znakmi a pečaťami prvého portugalského kráľa Doma Alfonsa Henriquesa. V strede mincí 10, 20 a 50 centov je kráľovská pečať z roku 1142.

Portugalsko

Rakúsko

Rakúsko sa rozhodlo vydať sériu mincí s motívmi kvetov, architektonických diel a známych historických osobností. Návrhy vybrala národná komisia za pomoci prieskumu verejnej mienky. Autorom návrhov je rakúsky umelec Josef Kaiser. Palác Belvedere zobrazený na tejto minci je jedným z najkrajších barokových palácov v Rakúsku. Potom, ako tu bola v roku 1955 podpísaná zmluva o obnovení nezávislosti Rakúska, sa jeho meno stalo synonymom slobody.

Rakúsko

San Maríno

Prvá séria: námetom portrétu sv. Marina na tejto minci je plátno pochádzajúce z Guercinovej školy.


Druhá séria: na minci je zobrazený vrch Monte Titano s troma vežami San Marína.

San Maríno

Slovensko

Mince v hodnote 10, 20 a 50 centov zobrazujú Bratislavský hrad a štátny znak Slovenskej republiky.

Slovensko

Slovinsko

Táto minca zobrazuje lipicanské kone.

Slovinsko

Španielsko

Na španielskych minciach sú zobrazené tri rôzne motívy: portrét kráľa, portrét Miguela de Cervantesa a katedrála v Santiagu de Compostela. V obehu sú tri rovnako platné série mincí.

V roku 2010 bola podoba mincí v rámci druhej série mierne upravená na základe spoločných usmernení Európskej komisie. Rok sa napríklad nachádza vo vnútornej časti mince.

Mince 10, 20 a 50 centov: portrét otca španielskej literatúry Miguela de Cervantesa na týchto minciach vyjadruje „univerzálnosť jeho osobnosti a práce“.

Španielsko

Taliansko

Motívy talianskych eurových mincí vyberala technická a umelecká komisia. Mince boli následne predstavené verejnosti na najväčšej talianskej televíznej stanici RAI UNO. Každá minca je venovaná inému významnému dielu slávnych talianskych umelcov. Táto minca zobrazuje sochu od Umberta Boccioniho, popredného predstaviteľa talianskeho futurizmu.

Taliansko

Vatikán

V súčasnosti je v obehu päť sérií vatikánskych mincí. Všetky sú rovnako platné.

Mince prvej série, ktoré nesú portrét pápeža Jána Pavla II., sa razili od roku 2002 do roku 2005.

Na minciach druhej série, ktoré sa razili od júna 2005 do marca 2006, je zobrazený erb kardinála komorníka, dočasnej hlavy Vatikánskeho mestského štátu, ktorý prekrýva znak Apoštolskej komory v strede mince. Nad motívom sú v polkruhu vyznačené slová „SEDE VACANTE“ a rok vydania, ktorý je uvedený rímskymi číslicami (MMV). Vľavo dole pod ústredným motívom je meno autorky návrhu „D. LONGO“, zatiaľ čo vpravo dole sú vyznačené iniciály rytca: „MAC inc“ (1 cent a 20 centov); „LDS inc“ (2 centy a 50 centov); „ELF inc“ (5 centov a 1 €) a „MCC inc“ (10 centov a 2 €).

Na minciach tretej série, ktoré sa razili od apríla 2006 do decembra 2013, je zobrazený pápež Benedikt XVI. Naľavo sa nachádzajú iniciály autorky „DL“.

Na minciach štvrtej série, ktorá bola uvedená do obehu v januári 2014, je zobrazený pápež František.

Na minciach piatej série, ktorá bola uvedená do obehu v marci 2017, je zobrazený erb hlavy Vatikánskeho mestského štátu, pápeža Františka.

Na minciach všetkých sérií sa nachádza dvanásť hviezd európskej vlajky, nápis „CITTÀ DEL VATICANO“, rok vydania a značka mincovne „R“.

Vatikán

Všetky stránky v tejto sekcii