Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Hlavná budova ECB

Moderná budova pre modernú centrálnu banku.

Budova na Sonnemannstrasse 20 bola dokončená v novembri 2014. Zakomponovaním budovy Grossmarkthalle (budovy bývalej frankfurtskej veľkoobchodnej tržnice) sa tu spájajú historické a moderné prvky a budova predstavuje jedinečný prvok mestskej panorámy.

Hlavná budova ECB

Pôvodnou myšlienkou, z ktorej nové sídlo ECB vychádzalo, bola vízia jednotného európskeho trhu s vlastnou menou. Po dôkladnom zvážení bol v roku 2001 ako vhodné miesto na vybudovanie vlastných kancelárskych priestorov ECB zvolený areál Grossmarkthalle.

Hlavná budova ECB – od návrhu k skutočnosti

Energetická hospodárnosť

Kľúčovým princípom návrhu novej budovy bola energetická efektívnosť. Je vybavená systémom na zber dažďovej vody a systémom na recykláciu a teplo, ktoré vytvára výpočtové stredisko budovy, sa využíva na vykurovanie kancelárií. Pri vykurovaní a chladení budovy sú nápomocné aj geotermálne kolektory zabudované do jej základov.

Viac o ochrane životného prostredia v ECB

Pamätník

Obdobie od roku 1941 do roku 1945 predstavuje temnú kapitolu v histórii Grossmarkthalle, pretože suterén jej východného krídla v tom čase slúžil na deportáciu židovských obyvateľov. Dnes tu na mieste bývalého zhromaždiska stojí pamätník obetiam holokaustu.

Viac o pamätníku Obeť holokaustu rozpráva svoj príbeh

Zrýchlené video priebehu výstavby

Z tržnice s ovocím a zeleninou sa stáva nové sídlo Európskej centrálnej banky: cesta od návrhu k realizácii trvala len o niečo viac ako desať rokov a jej výsledkom je protipól mrakodrapov v centre mesta vo východnej časti Frankfurtu.

Fakty a čísla

185m

185 metrov vysoká kancelárska budova

250m

250 metrov dlhá budova Grossmarkthalle

120,000m2

120 000 m2 celkovej plochy areálu

700trees

700 stromov vysadených priamo v areáli

6,000panels

6 000 panelov na fasáde kancelárskej budovy

73km

73 km nanovo vyškárovaného tehlového muriva na fasáde

Všetky stránky v tejto sekcii