Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Informačné a vzdelávacie materiály

Bez ohľadu na to, či ste študent alebo učiteľ a hľadáte učebné materiály, profesionálny spracovateľ peňazí, ktorý sa chce vzdelávať, alebo jednoducho niekto, koho zaujímajú naše bankovky a mince, táto sekcia je práve pre vás. Obsahuje tlačené, digitálne a online zdroje, ktoré vám poskytnú informácie o eurových bankovkách a minciach, a naučia vás, ako si overiť ich ochranné prvky.

Ak ste profesionálnym spracovateľom peňazí, možno vás bude zaujímať online kurz Knowledge of banknotes, ktorý vám pomôže pri posudzovaní pravosti a upotrebiteľnosti eurových bankoviek.

Publikácie o eurových bankovkách a minciach

Tieto materiály si môžete bezplatne stiahnuť v nízkom rozlíšení alebo si ich objednať v tlačenej podobe (do vyčerpania zásob). V prípade záujmu o výtlačky kontaktujte svoju národnú centrálnu banku (ak bývate v eurozóne) alebo Európsku centrálnu banku (info@ecb.europa.eu) (ak bývate mimo eurozóny).

Leták: séria Európa (máj 2019)

Leták pre profesionálnych spracovateľov peňazí a každého, kto sa chce dozvedieť viac o bankovkách 5 €,10 €, 20 €, 50 €, 100 € a 200 € zo série Európa a o ich ochranných prvkoch.

Formát: 105 x 210 mm

Plagát s eurovými bankovkami a mincami (máj 2019)

Obojstranný plagát s bankovkami 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 € a 200 € série Európa na jednej strane a eurovými mincami a ich národnými stranami na strane druhej. Ideálny na použitie v triedach, obchodoch alebo na profesionálnych školeniach.

Formát: A2, 420 x 594 mm

Karta zobrazujúca ochranné prvky (máj 2019)

Karty s pohyblivými prvkami, ktoré predstavujú ochranné prvky bankoviek 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 € a 200 € série Európa.

Formát: Veľkosť kreditnej karty, 85 x 54 mm

Základné informácie o nových bankovkách 100 € a 200 € (september 2018)

Užitočné informácie o nových bankovkách 100 € a 200 € a o hotovosti vo všeobecnosti. K dispozícii len online.

Formát: A4, 210 x 297 mm

Vzdelávací nástroj pre profesionálnych spracovateľov peňazí

Kurz Knowledge of banknotes je navrhnutý tak, aby profesionálnym spracovateľom peňazí poskytol informácie o eurových bankovkách a o tom, ako posúdiť pravosť a upotrebiteľnosť eurových bankoviek. Kurz bol zostavený na základe vzdelávacieho programu a elektronickej vzdelávacej platformy vyvinutej Banco de Portugal. Pozostáva zo štyroch modulov zameraných na nasledovné oblasti:

  1. vlastnosti eurových bankoviek,
  2. pravosť eurových bankoviek,
  3. upotrebiteľnosť eurových bankoviek a
  4. poškodené eurové bankovky.

Viac informácií o tom, ako bojujeme proti falšovaniu a ako zaobchádzame s podozrivými peniazmi nájdete na našich internetových stránkach venovaných opatreniam proti falšovaniu a ochranným prvkom.

Všetky stránky v tejto sekcii