Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Mince

Séria eurových mincí pozostáva z ôsmich rôznych nominálnych hodnôt: 1 cent, 2 centy, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 € a 2 €. Eurové mince majú spoločnú stranu a národnú stranu. Podľa národnej strany je možné určiť krajinu, ktorá mincu vydala. Autorom spoločných strán mincí je Luc Luycx z Kráľovskej belgickej mincovne.

Zobrazujú Európsku úniu a Európu a symbolizujú jednotu EÚ. Na minciach 1 cent, 2 centy a 5 centov je Európa zobrazená vo vzťahu k Afrike a Ázii na zemeguli.

Všetky eurové mince platia v celej eurozóne.

Pamätné mince 2 €

Každá krajina môže za rok vydať dve pamätné mince. Tieto mince majú rovnaké znaky a vlastnosti a rovnakú spoločnú stranu ako bežné dvojeurové mince. Líšia sa len pamätným motívom na národnej strane. Pamätné mince sa môžu vydávať len v hodnote 2 €.

Sú zákonným platidlom na celom území eurozóny. To znamená, že sa môžu používať a musia sa akceptovať rovnako ako ostatné eurové mince.

Pamätné mince 2 €

Zodpovednosť za vydávanie mincí

ECB je síce zodpovedná za schvaľovanie objemu mincí vydávaných krajinami eurozóny, no eurové mince naďalej patria do pôsobnosti jednotlivých krajín. Pokiaľ sa niektorá krajina eurozóny rozhodne vydať mincu s novým motívom, napríklad pamätnú mincu, je povinná informovať Európsku komisiu. Komisia túto informáciu zverejní vo viacjazyčnom Úradnom vestníku EÚ (séria C). Na základe týchto oficiálnych informácií Komisie potom ECB aktualizuje svoje internetové stránky o eurových minciach.

Otázky týkajúce sa eurových mincí možno posielať na adresu Európskej komisie: Európska komisia: Generálne riaditeľstvo pre hospodárske a finančné záležitosti

Všetky stránky v tejto sekcii