Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Prečo potrebujeme digitálne euro?

Digitálne euro by bolo popri hotovosti ďalšou možnosťou, ako realizovať platby.


Platobné zvyklosti ľudí sa rýchlo menia a spotrebitelia v eurozóne pred hotovosťou čoraz viac uprednostňujú elektronické platby.

V záujme ochrany úlohy verejných peňazí a zachovania dôvery v našu menu preto posudzujeme výhody bezpečného a všeobecne akceptovaného digitálneho eura.

Zostávame pritom odhodlaní zabezpečiť, aby bola všade v eurozóne naďalej akceptovaná aj hotovosť.

Finančné inovácie

Vývoj peňazí

Mnohé aspekty nášho života sa menia v dôsledku digitalizácie, pričom peniaze nie sú výnimkou. Hotovosť bude stále jednou z platobných možností a digitálne euro ju nenahradí. Aby však naša mena aj naďalej držala krok s dobou, musí sa vyvíjať v súlade s platobnými preferenciami ľudí. Tak ako v súčasnosti hotovosť, digitálne euro by v digitálnom veku prinášalo inkluzívnosť a súkromie.

Praktické riešenie

Digitálne euro by nám uľahčilo život tým, že by nám dalo možnosť platiť bezpečným platobným prostriedkom univerzálne akceptovaným v celej eurozóne. Rovnako ako v prípade hotovosti by aj platby digitálnym eurom boli pre všetkých v eurozóne bezplatné.

Silnejšia Európa

Digitálne euro by prispelo k odolnosti eurozóny. Podporilo by strategickú autonómiu a menovú suverenitu Európy, čím by sa náš platobný sektor stal konkurencieschopnejším a odolnejším voči neeurópskym poskytovateľom platobných služieb. Digitálne euro by zároveň vytvorilo priestor na ďalšie inovácie súkromných poskytovateľov platobných služieb.

Význam peňazí centrálnej banky

Čo sú to peniaze centrálnej banky?

Peniaze, ktoré vytvárame v ECB, sa nazývajú peniazmi centrálnej banky. Hotovosť vo vašej peňaženke sú peniaze centrálnej banky. Bankovky a mince sú v súčasnosti jediným druhom peňazí centrálnej banky, ktorý má verejnosť k dispozícii.

Peniaze centrálnej banky sa nazývajú aj verejné peniaze, pretože sú emitované verejnou inštitúciou – centrálnou bankou – a sú preto kryté verejným sektorom.

Čo sú to súkromné peniaze?

Komerčné banky peniaze vytvárajú tiež. Dochádza k tomu napríklad vtedy, keď vám poskytnú nový úver a peniaze sa zobrazia na vašom bankovom účte. Tento druh peňazí sa nazýva súkromné peniaze. Zahŕňa to aj zostatok na výpise z bankového účtu a úspory na vašom účte. Všetky platby, ktoré v súčasnosti uskutočňujete prostredníctvom debetných alebo kreditných kariet alebo prostredníctvom online platieb, sú prevody súkromných peňazí, pretože používate peniaze vytvorené vašou bankou.

Digitálne euro: preklenutie medzery

Ľudia v súčasnosti nemajú prístup k peniazom centrálnej banky v digitálnej podobe.

Naším cieľom je spojiť výhody peňazí centrálnej banky s jednoduchosťou realizácie platieb v dnešnom svete. To by nám umožnilo poskytovať popri hotovosti aj verejné peniaze v elektronickej forme, a to prostredníctvom digitálnej meny centrálnej banky: digitálneho eura.

Všetky stránky v tejto sekcii