Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kāpēc mums nepieciešams digitālais euro?

Digitālais euro būtu papildu maksāšanas iespēja, ko varētu izvēlēties līdztekus skaidrajai naudai.


Strauji mainās veids, kā cilvēki veic maksājumus, un patērētāji euro zonā arvien biežāk izvēlas maksāt elektroniski, nevis skaidrā naudā.

Tāpēc, lai nostiprinātu valsts izlaistās naudas lomu un saglabātu uzticēšanos mūsu valūtai, mēs pētām priekšrocības, ko sniedz drošs un vispārēji pieņemts digitālais euro.

Mēs saglabājam apņēmību nodrošināt, lai skaidrā nauda tiktu pieņemta vienmēr un it visur euro zonā.

Finanšu inovācijas

Naudas attīstība

Daudzi mūsu dzīves aspekti tiek digitalizēti, un nauda nav izņēmums. Skaidrā nauda arī turpmāk būs viena no maksāšanas iespējām; tā netiks aizstāta. Vienlaikus, lai nodrošinātu, ka mūsu valūta joprojām ir nākotnes prasībām atbilstoša, tai jāattīstās atbilstoši tam, kādiem maksāšanas līdzekļiem cilvēki dod priekšroku. Digitālais euro – līdzīgi kā šobrīd skaidrā nauda – nodrošinātu iekļautību un privātumu digitālajā laikmetā.

Lai mūsu dzīve kļūtu vieglāka

Digitālais euro atvieglotu mūsu dzīvi, jo sniegtu mums izvēles iespēju maksājumiem izmantot visā euro zonā vispārēji pieņemtu drošu maksāšanas līdzekli. Maksājumus ar digitālo euro – tāpat kā ar skaidro naudu – ikviens euro zonas iedzīvotājs varētu veikt bez maksas.

Stiprāka Eiropa

Digitālais euro stiprinātu euro zonas stabilitāti. Tas veicinātu Eiropas stratēģisko autonomiju un monetāro suverenitāti, padarot mūsu maksājumu vidi konkurētspējīgāku un noturīgāku pret ārpus Eiropas reģistrētajiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem. Digitālais euro arī kļūtu par pamatu privāto maksājumu pakalpojumu sniedzēju turpmākām inovācijām.

Centrālās bankas naudas nozīme

Kas ir centrālās bankas nauda?

Naudu, ko radām mēs ECB, sauc par centrālās bankas naudu. Nauda jūsu makā vai kabatā ir centrālās bankas nauda. Faktiski banknotes un monētas pašlaik ir vienīgais sabiedrībai pieejamais centrālās bankas naudas veids.

Centrālās bankas nauda tiek saukta arī par valsts naudu, jo to emitē valsts iestāde – centrālā banka – un attiecīgi nodrošina valsts sektors.

Kas ir privātā nauda?

Arī komercbankas rada naudu. Tieši tas notiek, kad tās piešķir jums jaunu aizdevumu un nauda parādās jūsu bankas kontā. Šāda veida naudu sauc par privāto naudu. Pie privātās naudas pieder arī jūsu bankas konta izrakstā redzamais atlikums un uzkrājumi jūsu krājkontā. Maksājumi, ko pašlaik veicat, izmantojot debetkarti vai kredītkarti vai tiešsaistes maksājumu pakalpojumu, ir privātās naudas pārvedumi, jo jūs izmantojat savas bankas radītu naudu.

Digitālais euro – tilts pāri tukšumam

Pašlaik cilvēkiem nav pieejama centrālās bankas nauda digitālā formā.

Mūsu mērķis ir apvienot centrālās bankas naudas priekšrocības un to, cik viegli cilvēki mūsdienu pasaulē var veikt maksājumus. Tādējādi mēs papildus skaidrajai naudai varētu nodrošināt valsts izlaistu naudu elektroniskā formā. Tas panākams ar centrālās bankas digitālās valūtas – digitālā euro – palīdzību.

Visas šīs sadaļas lapas