Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Digitālais euro

Digitālais euro būtu digitāls skaidrās naudas veids, ko emitētu centrālā banka un kas būtu pieejams ikvienam eurozonā.

Mēs sadarbojamies ar eurozonas nacionālajām centrālajām bankām, lai padziļināti pētītu jautājumu par iespējamo digitālā euro emisiju. Digitālais euro būtu centrālās bankas digitālā valūta – skaidrajai naudai līdzvērtīga elektroniska nauda. Un tas papildinātu banknotes un monētas, sniedzot cilvēkiem papildu maksāšanas līdzekļa izvēli.

Digitālais euro

Centrālās bankas nauda digitālā formā, ar ko var veikt visus elektroniskos maksājumus veikalos, internetā vai starp personām.

Kas jums jāzina

Kas būtu digitālais euro?

Digitālais euro būtu elektronisks maksāšanas līdzeklis, kas bez maksas pieejams ikvienam. To – tāpat kā pašlaik skaidro naudu – būtu iespējams izmantot jebkur eurozonā, un tas būtu drošs un privāts. Mūsu sabiedrībā, kas kļūst arvien digitalizētāka, digitālais euro būtu nākamais solis uz priekšu mūsu vienotās valūtas ceļā.

Kāds tas būtu?
Kāpēc mums nepieciešams digitālais euro?

Pašlaik nav pieejamas Eiropas digitālo maksājumu iespējas, kas aptvertu visu eurozonu, un 13 no 20 eurozonas sastāvā esošajām valstīm karšu maksājumu jomā ir atkarīgas no starptautiskajām karšu maksājumu shēmām. Digitālais euro būtu Eiropas elektronisks maksāšanas līdzeklis, kas ir pieejams un tiek pieņemts visās eurozonas valstīs.

Kāpēc mums tas nepieciešams?
Kā darbotos digitālais euro?

Digitālais euro tiktu glabāts elektroniskā makā, kas izveidots jūsu bankā vai valsts starpniekiestādē. Tas ļautu veikt visus jūsu ierastos elektroniskos maksājumus – vietējā veikalā, internetā, starp draugiem – ar tālruni vai karti, tiešsaistē un bezsaistē.

Kā tas notiktu?
Kādā posmā pašlaik ir šis process?

Sagatavošanās posms, kas sākās 2023. gada novembrī, vērsts uz turpmāku gatavošanos iespējamai digitālā euro izstrādei. Tā pamatā ir mūsu izpētes posma konstatējumi.

Turpmākie soļi

Bieži uzdotie jautājumi

Kāds man būtu labums no digitālā euro? Kā digitālais euro atšķirtos no stabilajām kriptomonētām un kriptoaktīviem? Vai digitālais euro garantētu lietotāju privātumu? Vai digitālais euro aizstātu skaidro naudu? Uzziniet atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Digitālā euro izstrādes progress

Uzziniet, kas panākts 2023. gada novembrī uzsāktā digitālā euro projekta sagatavošanas posma pirmajā daļā.

Sadarbība ar ieinteresētajām personām

Plaša sadarbība ar tirgus dalībniekiem un likumdevējiem nodrošinās, lai digitālais euro apmierinātu lietotāju vajadzības. Tāpēc mēs uzsākam iniciatīvu kopumu, kas ļaus iesaistīt pēc iespējas vairāk ieinteresēto personu.

Ieinteresēto personu iesaiste
Dokumenti un izpēte

Digitālā euro projekta pamatā ir plaša veiktā darba dokumentācija un detalizēta analīze. Apmeklējiet dokumentiem un izpētei veltīto sadaļu, kur varat lasīt vairāk par jūs interesējošajām tēmām.

Uzziniet vairāk

Digitālais euro un...

...privātums

Digitālais euro ļautu mums piedāvāt iedzīvotājiem un uzņēmumiem eurozonā maksājumu risinājumu ar visaugstākajiem privātuma standartiem. Pamatojoties uz mūsu saņemtajiem maksājumu datiem, ECB un Eurosistēma nevarētu identificēt, kas jūs esat un kādu pirkumu esat veikuši.

Uzziniet vairāk par digitālo euro un privātumu

...kriptoaktīvi

Tā kā digitālo euro nodrošinātu centrālā banka, tas nebūtu kriptoaktīvs. Centrālajām bankām ir uzdevums saglabāt naudas vērtību neatkarīgi no tā, vai nauda ir fiziska vai digitāla. Kriptoaktīvus nenodrošina un nepārvalda neviena centrālā iestāde, un nav garantijas, ka vajadzības gadījumā varēsiet tos apmainīt pret naudu.

Kāda ir atšķirība?

...ieguldījumi

Digitālais euro galvenokārt tiktu izstrādāts kā maksāšanas līdzeklis, nevis finanšu ieguldījumu instruments. Mēs rūpīgi pētām šo jautājumu, lai izvairītos no negatīvām sekām finanšu sektorā. Digitālajam euro jānodrošina sabiedriskais labums, kas sniedz priekšrocības ekonomikai un sabiedrībai kopumā.

Digitālais euro – mazinot banku bažas par noguldījumu zaudēšanu

...Eiropas mēroga maksājumi

Mēs esam izstrādājuši visaptverošu maksājumu stratēģiju digitālajam laikmetam. Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka Eiropas maksājumi balstās uz konkurētspējīgu un inovatīvu tirgu, kas spēj apmierināt patērētāju pieprasījumu, vienlaikus saglabājot Eiropas suverenitāti.

Mūsu neliela apjoma maksājumu stratēģija

ECB podkāsts

Digitālais euro – kas, kāpēc, kad? (1. un 2. daļa)

Vai mums nepieciešams digitālais euro un kāpēc? Kā tas varētu izskatīties? Un kā tas atšķirtos no citiem maksāšanas līdzekļiem? Mūsu moderatore Keitija Reindžere (Katie Ranger) uzdod šos jautājumus digitālā euro ekspertei Evelienai Vitloksai (Evelien Witlox).

Noklausieties podkāsta epizodes

Kliedējot mītus par digitālo euro

Mēs gatavojamies iespējamai digitālā euro emisijai. Tas izraisa lielu interesi – un arī maldīgus priekšstatus –, neraugoties uz to, ka lēmums vēl nav pieņemts. Mūsu moderatore Stefānija Sekola (Stefania Secola) un digitālā euro projekta vadītāja Eveliena Vitloksa (Evelien Witlox) kliedē dažus mītus.

Noklausieties podkāsta epizodi

Uzmanieties no krāpšanas!

Mēs esam informēti par e-pasta vēstulēm un viltus interneta vietnēm, kurās cilvēki tiek aicināti investēt digitālajā euro. Tā ir krāpšana. Mēs nekad nelūdzam cilvēkiem veikt ieguldījumus, pārskaitīt naudu vai sniegt personas datus. Ja jums šķiet, ka esat kļuvis par krāpšanas upuri, sazinieties ar policiju.

Visas šīs sadaļas lapas