Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Nacionālā puse

10 centu

Andora

Andora parakstīja monetāro vienošanos ar Eiropas Savienību 2011. gada 30. jūnijā. Tā rezultātā Andora var izmantot euro kā oficiālo valūtu un emitēt savas euro monētas. Uz visām monētām redzamas 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes.

Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēlota romāņu arhitektūras Santakolomas baznīca.

Andora

Austrija

Austrija izvēlējās izgatavot monētu sēriju, kas attēlo ziedus, arhitektūru un slavenas vēsturiskas personas. Zīmējumus izvēlējās valsts speciālistu grupa, ņemot vērā sabiedriskās domas aptaujas rezultātus. Zīmējumu autors ir austriešu mākslinieks Jozefs Kaizers (Josef Kaiser). Uz monētas attēlota Sv. Stefana katedrāle – viena no Vīnes gotiskās arhitektūras pērlēm un populārs tūrisma objekts.

Austrija

Beļģija

Beļģijas euro monētu dizaina autors ir Turnhoutas (Turnhout) Municipālās mākslas akadēmijas direktors Jans Alfonss Kēstermanss (Jan Alfonss Keustermans). Apgrozībā laistas trīs monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Pirmās sērijas monētas iekšējā daļā attēlots karalis Alberts II, bet ārējā daļā redzama karaļa monogramma – lielais burts "A", virs kura atrodas kronis, – starp 12 zvaigznēm, kas simbolizē Eiropu, kā arī emisijas gads.

2008. gadā Beļģija nedaudz mainīja dizainu, lai izpildītu Eiropas Komisijas pamatnostādnes. Uz otrās sērijas monētas arī attēlots karalis Alberts II, bet karaļa monogramma un emisijas gads tagad redzams monētas iekšējā daļā, tāpat kā kaltuves zīme un Beļģijas valsts kods "BE".

2014. gadā Beļģija ieviesa trešo euro monētu sēriju, uz kuras attēlots karalis Filips, viņa karaliskā monogramma "FP" un Beļģijas valsts kods "BE". Naudas kaltuves zīme redzama abās pusēs emisijas gadskaitlim.

Beļģija

Francija

Francijas pirmās sērijas euro monētu pusi ar valsts veidoto simboliku izvēlējās no vairāk kā 1200 dizaina variantiem. Speciālistu komisija ekonomikas lietu un finanšu ministra vadībā izvēlējās trīs dizainus, katru no tiem noteiktas nominālvērtības monētām.

10, 20 un 50 centu monētu dizainā atspoguļota Francijas franka vēsturē pastāvīgi izmantotā sējēja tēma. Šī Lorāna Žorlo (Laurent Jorlo) zīmētā "modernā, laikam pāri stāvošā grafika attēlo Franciju, kas, arī integrējoties Eiropā, saglabā sevi pašu".

Francija

Grieķija

Grieķijas valsts ekonomikas ministrs un Grieķijas Bankas prezidents no Nacionālās Tehniskās un mākslinieciskās komitejas iesniegto piedāvājumu klāsta izvēlējās savas valsts euro monētu dizainus. Uzvarējušo motīvu autors bija skulptors Georgess Stamatopuloss (Georges Stamatopoulos), kuru sponsorēja Bank of Greece. Katras nominālvērtības monētai ir atšķirīgs dizains. Uz monētas attēlots Rigass Fereoss (Rigas Fereos (Velestinlis)); 1757–1798) – Grieķijas apgaismības aizsācējs un vadošs darbinieks. Viņš bija grieķu apgaismības kustības pirmsācējs un vadošs darbinieks, kā arī Balkānu atbrīvošanas no Otomaņu jūga vēstnesis.

Grieķija

Horvātija

Horvātija savām euro monētu nacionālajām pusēm ir izvēlējusies četrus dizainus, kuros ietverts Horvātijai raksturīgais šaha galdiņa raksta fons. Uz visām monētām attēlotas arī 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes.

Uz 10 centu monētas attēlots izgudrotāja un inženiera Nikola Teslas (Nikola Tesla), kurš izstrādāja maiņstrāvas tehnoloģiju, portrets. Monētas dizaina autors ir Ivans Domagojs Račičs (Ivan Domagoj Račić), un tajā ietverts emisijas gads un uzraksts "HRVATSKA" – valsts nosaukums horvātu valodā.

Horvātija

Igaunija

Visu nominālvērtību Igaunijas monētām ir vienāds nacionālās puses dizains. Uz tām redzams Igaunijas ģeogrāfiskais attēls un uzraksts "Eesti" ("Igaunija").

Igaunija

Īrija

Īrijas valdība pieņēma lēmumu izmantot vienotu dizainu visu nominālvērtību Īrijas monētām. Uz monētām redzama ķeltu arfa – tradicionālais Īrijas simbols –, ko papildina emisijas gadskaitlis un uzraksts "Éire" (Īrijas nosaukums īru valodā). Arfu zīmējis Džarlats Heizs (Jarlath Hayes).

Īrija

Itālija

Itālijā ar euro monētu zīmējumiem vispirms rūpīgi iepazinās Valsts Tehniskā un mākslinieciskā komiteja, bet pēc tam Itālijas lielākā valsts televīzijas stacija RAI UNO ar tiem iepazīstināja sabiedrību. Katras nominālvērtības monētai izvēlēts atšķirīgs zīmējums, ko izraudzījās no slavenu Itālijas mākslinieku šedevriem. Monēta piemin vienu no lielākajiem Itālijas mākslas sasniegumiem. Uz tās attēlots viens no pasaules pazīstamākajiem mākslas darbiem – Sandro Botičelli (Sandro Botticelli) glezna "Veneras dzimšana".

Itālija

Kipra

Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēlots Kirēnijas kuģis. 4. gs. pr. Kr. būvētais tirdzniecības kuģis ir Kipras kuģniecības vēstures un Kipras kā nozīmīga tirdzniecības centra simbols.

Kipra

Latvija

Uz 10 centu monētas attēlots Latvijas lielais valsts ģerbonis. Mākslinieks – Laimonis Šēnbergs.

Latvija

Lietuva

Uz Lietuvas euro monētām attēlots Lietuvas Republikas valsts ģerbonis, baltais bruņinieks, emisijas valsts "LIETUVA" un emisijas gads "2015". Uz monētām redzamas arī 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznes. To dizaina autors ir tēlnieks Antans Žukausks (Antanas Žukauskas).

Lietuva

Luksemburga

Pēc vienošanās ar karalisko ģimeni un Luksemburgas valdību monētu dizainu izstrādāja Ivete Gastojē-Klēra (Yvette Gastauer-Claire).

Uz visām Luksemburgas emitētajām euro monētām ir Viņa Karaliskās Augstības lielhercoga Henrija profils. Uz tām norādīts arī emisijas gads un uzraksts "Luksemburga" luksemburgiešu valodā ("Lëtzebuerg").

Luksemburga

Malta

Uz 10, 20 un 50 centu monētām redzams Maltas ģerbonis – uz vairoga Maltas karoga heraldisks attēls, virs karoga – kronis, kas simbolizē Maltas nocietinājumus un apzīmē pilsētvalsti. Vairogu ieskauj miera simboli, kas tradicionāli tiek saistīti ar Maltu, – kreisajā pusē olīvkoka zars un labajā pusē palmas zars. Tie veido vainagu, kas pie pamatnes sasiets ar lenti, uz kuras uzrakstīts "Repubblika ta' Malta" (Maltas Republika).

Malta

Monako

Apgrozībā laistas divas monētu sērijas.

Uz 2 euro monētas attēlots Viņa Augstība princis Renjē III. Uz 1 euro monētas – Viņa Augstības prinča Renjē III un Viņa Augstības kroņprinča Alberta dubultportrets. Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēlots prinča zīmogs. Uz 1, 2 un 5 centu monētām redzams Monako prinču suverēnu ģerbonis.

Uz otrās sērijas 2 euro un 1 euro monētām attēlots Viņa Augstības prinča Alberta II portrets. Uz 10, 20 un 50 centu monētām redzama Viņa Augstības kroņprinča Alberta monogramma. 1, 2 un 5 centu monētu galvenais dizaina motīvs ir Monako prinču ģerbonis.

Monako

Nīderlande

Nīderlande pirmās sērijas monētām izvēlējās divus karalienes Beatrikses portretus, kuru autors ir Bruno Ninabers van Eibens (Bruno Ninaber van Eyben). Apgrozībā laistas divas monētu sērijas. Abu sēriju monētas ir derīgas.

Uz otrās sērijas monētām, kuras tika ieviestas 2014. gadā, attēlots karalis Vilhelms Aleksandrs un redzams uzraksts "Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Nīderlandes karalis).

1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu monētas

Uz pirmās sērijas monētām redzams karalienes Beatrikses portrets un uzraksts "Beatrix Koningin der Nederlanden" (Nīderlandes karaliene).

Uz otrās sērijas monētām virs karaļa Vilhelma Aleksandra portreta redzams uzraksts "Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Nīderlandes karalis). Naudas kaltuves zīme redzama abās pusēs uzrakstam.

Nīderlande

Portugāle

No nacionālajā konkursā iesniegtajiem darbiem izvēlējās trīs dažādus euro dizainus. Konkursā uzvarēja dizaineris Vitors Manuels Fernandess duš Santušs (Vítor Manuel Fernandes dos Santos), kura iedvesmas avots bija vēsturiskie simboli un Portugāles pirmā karaļa Alfonsa I Enrikiša (Dom Afonso Henriques) zīmogi. Viņš piedāvāja vairākus motīvus. Uz 10, 20 un 50 centu monētām kā centrālais dizaina elements attēlots 1142. gada karaļa zīmogs.

Portugāle

Sanmarīno

Uz pirmās sērijas 10 centu monētas attēlota Sanmarīno bazilika.


Uz otrās sērijas 10 centu monētas attēlota Sv. Franciska baznīca.

Sanmarīno

Slovākija

Uz 10, 20 un 50 centu monētām redzama Bratislavas pils un Slovākijas valsts ģerbonis.

Slovākija

Slovēnija

Uz monētas redzams arhitekta Jožes Plečnika (Jože Plečnik) neīstenotais Slovēnijas Parlamenta ēkas projekts.

Slovēnija

Somija

Somija izvēlējās trīs attēlus, kas līdzīgi iepriekš uz nacionālajām monētām izmantotajiem attēliem. Uz 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centu monētām attēlots somu ģerboņa lauva – skulptora Heiki Heiveojas (Heikki Häiväoja) darba reprodukcija. Dažādi ģerboņa lauvas attēli gadiem ilgi bijuši redzami uz dažādām Somijas monētām, piemēram, uz 1964.–2001. gadā izlaistajām 1 markas monētām.

Somija

Spānija

Spānijas monētās izmantoti trīs dizaini ar karaļa, Migela de Servantesa (Miguel de Cervantes) un Santjago de Kompostelas (Santiago de Compostela) katedrāles attēliem. Apgrozībā laistas trīs monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Otrās sērijas monētu dizains 2010. gadā nedaudz mainīts, lai izpildītu Eiropas Komisijas pamatnostādnes. Piemēram, gadskaitlis redzams monētas iekšējā daļā.

Uz 10, 20 un 50 centu monētām attēlots Migels de Servantess (Miguel de Cervantes), spāņu literatūras tēvs, simbolizējot cilvēka un viņa darba universālo būtību.

Spānija

Vācija

Vācijas amatpersonas un numismātikas eksperti savas valsts euro monētām izvēlējās trīs dažādus dizainus. 10, 20 un 50 centu monētu dizainā izmantots Brandenburgas vārtu – Vācijas sadalīšanas un atkalapvienošanās simbola – motīvs. Mākslinieks Reinhards Heinsdorfs (Reinhard Heinsdorff) dizainu veidojis perspektīvā, radot vārtu atvēršanās iespaidu un akcentējot Vācijas un Eiropas apvienošanos.

Vācija

Vatikāns

Apgrozībā ir piecas Vatikāna monētu sērijas. Visas monētas ir derīgas.

Pirmā sērija, uz kuras ir pāvesta Jāņa Pāvila II attēls, tika izlaista laikā no 2002. līdz 2005. gadam.

Otrā sērija, kuru izlaida no 2005. gada marta līdz 2006. gada jūnijam, attēlo kambarsulaiņa, Vatikāna valsts pagaidu vadītāja, ģerboni, kas novietots uz Apustuliskā Kambara emblēmas monētas centrā. Attēla augšdaļu puslokā apvij vārdi "SEDE VACANTE" un izlaiduma gads, kas apzīmēts ar romiešu cipariem – "MMV". Dizaina autores vārds – "D. LONGO" – rakstīts gar centrālā attēla apmales kreiso apakšējo pusi, bet gravieru iniciāļi – gar labo apakšējo pusi, tas ir, "MAC inc" (1 centa un 20 centu monētām); "LDS inc" (2 centu un 50 centu monētām); "ELF inc" (5 centu un 1 euro monētām) un "MCC inc" (10 centu un 2 euro monētām).

Uz trešās sērijas monētām, kuras izlaida no 2006. gada aprīļa līdz 2013. gada decembrim, attēlots pāvests Benedikts XVI. Kreisajā pusē dizaina autores iniciāļi "DL".

Uz ceturtās sērijas monētām, kuras pirmoreiz izlaida 2014. gada janvārī, attēlots pāvests Francisks.

Uz piektās sērijas monētām, kuras pirmoreiz izlaida 2017. gada martā, attēlots Vatikāna valsts galva pāvests Francisks.

Uz visu sēriju monētām attēlotas 12 Eiropas karoga zvaigznes, uzraksts "CITTÀ DEL VATICANO", emisijas gadskaitlis un naudas kaltuves zīme "R".

Vatikāns

Visas šīs sadaļas lapas