European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Nacionalinės pusės

10 centų moneta

Airija

Airijos vyriausybė nusprendė, kad visų nominalų Airijos eurų monetų nacionalinės pusės dizainas bus vienodas. Ant jų pavaizduotas tradicinis Airijos simbolis – keltų arfa, išleidimo metai ir žodis „Éire“ (Airija). Arfos dizainą sukūrė Jarlath Hayes.

Airija

Andora

2011 m. birželio 30 d. Andora su Europos Sąjunga pasirašė susitarimą dėl pinigų. Todėl Andora eurus gali naudoti kaip savo oficialią valiutą ir leisti savo pačios eurų monetas. Ant visų monetų iškaltos dvylika ES vėliavos žvaigždžių.

Ant 10, 20 ir 50 centų monetų pavaizduota Santa Kolomoje stovinti romaninio stiliaus bažnyčia.

Andora

Austrija

Ant Austrijos eurų monetų vaizduojamos gėlės, architektūros objektai ir žymūs šalies istorijoje žmonės. Dizainai buvo atrinkti remiantis nacionalinės komisijos vertinimu ir viešosios nuomonės apklausos rezultatais. Dizainų autorius – Austrijos dailininkas Josef Kaiser. Ant monetos pavaizduota Šv. Stepono katedra – vienas iš Vienos gotikinės architektūros perlų ir turistų gausiai lankoma vieta.

Austrija

Belgija

Belgijos eurų monetas sukūrė Tiurnhauto Dailės akademijos direktorius Jan Alfons Keustermans. Apyvartoje cirkuliuoja trijų serijų monetos. Visos jos yra galiojančios.

Pirmosios serijos monetų vidinėje dalyje – Karalius Albertas II, išorinėje dalyje (žiede) – karališkoji monograma (didžioji raidė A po karūna), apsupta 12 žvaigždžių, simbolizuojančių Europą, ir monetos išleidimo metai.

2008 m. Belgija šiek tiek pakeitė monetų dizainą pagal Europos Komisijos rekomendacijas. Ant antrosios serijos monetų taip pat pavaizduotas Karalius Albertas II, tačiau karališkoji monograma ir monetos išleidimo metai, kaip ir kalyklos ženklas bei šalies kodas (BE), yra monetos vidinėje dalyje.

2014 m. Belgija išleido trečiosios serijos eurų monetas, ant kurių – Karalius Filipas, jo karališkoji monograma (FP) ir šalies kodas (BE). Iš abiejų monetos išleidimo metų pusių – kalyklos ženklas.

Belgija

Estija

Visų nominalų Estijos eurų monetų nacionalinė pusė yra vienoda. Ant jų iškaltas geografinis Estijos atvaizdas ir žodis „Esti“ (Estija).

Estija

Graikija

Graikijos eurų monetų dizainus iš nacionalinio technikos ir meno komiteto pateiktų pasiūlymų išrinko Graikijos ūkio ministras kartu su Graikijos centrinio banko valdytoju. Išrinktų motyvų autorius – skulptorius Georges Stamatopoulos, kurį rėmė Graikijos centrinis bankas. Kiekvieno nominalo moneta – skirtingo dizaino. Ant monetos įamžintas Rigas Fereos (Velestinlis) (1757–1798 m.) – Graikijos švietimo pradininkas ir pagrindinis veikėjas, Balkanų konfederacijos išsivadavimo iš osmanų imperijos šauklys.

Graikija

Ispanija

Yra trys Ispanijos monetų dizaino variantai: su Karaliaus, Migelio de Servanteso ir Santjago de Kompostelos katedros atvaizdais. Apyvartoje cirkuliuoja trijų serijų monetos. Visos jos yra galiojančios.

2010 m., leidžiant antrąją seriją, monetų dizainas buvo šiek tiek pakeistas, kad atitiktų Europos Komisijos bendrąsias gaires. Pavyzdžiui, dabar metai iškalti vidinėje monetos dalyje.

10, 20 ir 50 centų monetos: pavaizduotas Ispanijos literatūros tėvas Migelis de Servantesas, norint pabrėžti „žmogaus ir jo kūrinio universalumą“.

Ispanija

Italija

Italijoje eurų monetų dizainus pirmiausia vertino ir atrinko nacionalinis technikos ir meno komitetas, o tada per Italijos didžiausią nacionalinę televiziją RAI UNO jie buvo pristatyti visuomenei. Kiekvieno nominalo monetai išrinktas skirtingas dizainas. Visuose vaizduojami žymių Italijos dailininkų šedevrai. Šioje monetoje įamžintas vienas didžiausių Italijos meno pasiekimų – vienas žymiausių viso pasaulio darbų – Sandro Botticelli paveikslas „Veneros gimimas“.

Italija

Kipras

Ant 10, 20 ir 50 centų monetų pavaizduotas Kirėnijos laivas – IV a. pr. Kr. prekybinis laivas, simbolizuojantis Kipro jūrininkystės istoriją ir Kipro, kaip prekybos centro, svarbą.

Kipras

Kroatija

Kroatija pasirinko keturis dizainus savo nacionalinei eurų monetų pusei. Visų jų fone pavaizduotas Kroatijos simbolis – šachmatų lentos raštas. Be to, ant visų monetų pavaizduota dvylika ES vėliavos žvaigždžių.

Ant 10 centų monetos pavaizduotas išradėjo ir inžinieriaus Nikola Tesla, sukūrusio kintamosios srovės technologiją, portretas. Monetos dizainą sukūrė Ivan Domagoj Račić. Joje iškalti monetos išleidimo metai ir įrašas „HRVATSKA“ – šalies pavadinimas kroatų kalba.

Kroatija

Latvija

Ant 10 centų monetos – didysis Latvijos Respublikos herbas. Dizaino autorius – Laimonis Šēnbergs.

Latvija

Lietuva

Ant lietuviškų eurų monetų – Lietuvos Respublikos herbas Vytis, žodis „LIETUVA“ ir išleidimo metai „2015“. Ant visų monetų taip pat pavaizduotos dvylika ES vėliavos žvaigždžių. Dizaino autorius – skulptorius Antanas Žukauskas.

Lietuva

Liuksemburgas

Monetas sukūrė Yvette Gastauer-Claire pagal susitarimą su karališkąja šeima ir Liuksemburgo vyriausybe.

Ant visų Liuksemburgo eurų monetų – Didžiojo Hercogo Henrio profilis. Taip pat iškalti išleidimo metai ir Liuksemburgo pavadinimas liuksemburgiškai – „Lëtzebuerg“.

Liuksemburgas

Malta

Ant 10, 20 ir 50 centų monetų pavaizduotas Maltos herbas – skydas, kuriame heraldiškai atvaizduota Maltos vėliava ir iš plytų sumūryta karūna, simbolizuojanti Maltos įtvirtinimus ir miesto valstybės statusą. Iš kairės skydą juosia alyvmedžio šakelė, iš dešinės – palmės šakelė. Tai du taikos simboliai, tradiciškai siejami su Malta. Šios šakelės suformuoja vainiką, apačioje surištą juosta, ant kurios užrašyta „Repubblika ta' Malta“ (Maltos Respublika).

Malta

Monakas

Apyvartoje cirkuliuoja dviejų serijų monetos.

Ant pirmosios serijos 2  eurų monetų pavaizduotas Princas Rainieris III. Ant 1 euro monetų – Princo Rainierio III ir sosto įpėdinio Princo Alberto portretai. Ant 10, 20 ir 50 centų monetų – Princo antspaudas. Ant 1, 2 ir 5 centų monetų – Monako princų herbas.

Ant antrosios serijos 1 ir 2 eurų monetų – Princo Alberto II portretas. Ant 10, 20 ir 50 centų monetų – Princo Alberto monograma. Ant 1, 2 ir 5 centų monetų – Monako princų herbas.

Monakas

Nyderlandai

Nyderlandai pirmosios serijos eurų monetoms išrinko du dizainus. Abiejų autorius – Bruno Ninaber van Eyben ir abiejuose pavaizduota Karalienė Beatričė. Apyvartoje cirkuliuoja dviejų serijų monetos. Abiejų serijų monetos galioja.

2014 m. buvo išleistos antrosios serijos monetos. Jose – Karalius Vilemas Aleksandras ir užrašas „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilemas Aleksandras, Nyderlandų karalius).

1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų monetos:

Pirmosios serijos monetos: Karalienė Beatričė, ją juosia užrašas „Beatrix Koningin der Nederlanden“ (Beatričė, Nyderlandų karalienė).

Antrosios serijos monetos: Karalius Vilemas Aleksandras ir užrašas „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilemas Aleksandras, Nyderlandų karalius). Iš abiejų vardo užrašo pusių – kalyklos ženklas.

Nyderlandai

Portugalija

Dizaino atrankai buvo paskelbtas nacionalinis konkursas, išrinkti trys skirtingi dizainai. Konkurso laimėtoju paskelbtas Vítor Manuel Fernandes dos Santos darbas. Įkvėpimo autorius sėmėsi iš istorinės simbolikos ir pirmojo Portugalijos karaliaus – Dom Afonso Henriques – antspaudų. Jo pasiūlyti motyvai: 10, 20 ir 50 centų monetų centre – 1142 m. karališkasis antspaudas.

Portugalija

Prancūzija

Prancūzijos pirmosios eurų monetų serijos nacionalinės pusės dizainas buvo renkamas iš 1 200 pasiūlymų. Iš jų Ūkio ir finansų ministro vadovaujama komisija išrinko tris – po vieną kiekvienam nominalui.

10, 20, ir 50 centų monetos: sėjėja – dažnai pasikartojantis motyvas Prancūzijos franko istorijoje. Ši Laurent Jorlo sukurta „moderni, nesenstanti graviūra simbolizuoja Prancūziją, kuri, integruodamasi į Europą, lieka ištikima savo interesams“.

Prancūzija

San Marinas

Pirmosios serijos monetos: Ant 10 centų monetos pavaizduota San Marino bazilika.


Antrosios serijos monetos: Ant 10 centų monetos pavaizduota Šv. Pranciškaus bažnyčia.

San Marinas

Slovakija

Ant 10, 20 ir 50 centų monetų pavaizduota Bratislavos pilis ir Slovakijos herbas.

Slovakija

Slovėnija

Ant monetos pavaizduotas neįgyvendintas architekto Jože Plečniko Slovėnijos Parlamento projektas.

Slovėnija

Suomija

Suomijoje buvo atrinkti trys dizainai su motyvais, panašiais į anksčiau naudotų nacionalinių monetų motyvus. 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų monetos: ant jų pavaizduotas Suomijos heraldinis liūtas – skulptoriaus Heikki Häiväoja kūrinio reprodukcija. Skirtingo dizaino heraldinis liūtas daug metų buvo vaizduojamas ant suomiškų monetų, pavyzdžiui, ant 1 markės monetos nuo 1964 iki 2001 m.

Suomija

Vatikanas

Apyvartoje cirkuliuoja penkių serijų Vatikano eurų monetos. Visos jos yra galiojančios.

Pirmosios serijos monetos su Popiežiaus Jono Pauliaus II atvaizdu buvo leidžiamos 2002–2005 m.

Antrosios serijos monetų, kurios buvo leidžiamos nuo 2005 m. birželio mėn. iki 2006 m. kovo mėn., centre pavaizduotas Vatikano Miesto Valstybės laikinojo vadovo – kardinolo kamerlengo herbas, po juo – Apaštališkųjų Namų emblema. Palei viršutinį kraštą puslankiu išdėstytas užrašas „SEDE VACANTE“ ir romėniškais skaitmenimis nurodyti išleidimo metai – „MMV“. Apačioje, palei kairįjį vidinės dalies kraštą, iškalta dizaino autorės vardo pirmoji raidė ir pavardė – „D. LONGO“. Palei apatinį dešinįjį vidinės dalies kraštą išdėstyti graverio inicialai: „MAC inc“ (ant 1 ir 20 centų monetų), „LDS inc“ (ant 2 ir 50 centų monetų), „ELF inc“ (ant 5 centų ir 1 euro monetų) ir „MCC inc“ (ant 10 centų ir 2  eurų monetų).

Ant trečiosios serijos monetų, kurios buvo leidžiamos nuo 2006 m. balandžio mėn. iki 2013 m. gruodžio mėn., pavaizduotas Popiežius Benediktas XVI. Kairėje – dizaino autorės inicialai „DL“.

Ant ketvirtosios serijos monetų, kurios leidžiamos į apyvartą nuo 2014 m. sausio mėn., pavaizduotas Popiežius Pranciškus.

Ant penktosios serijos monetų, kurios išleistos į apyvartą 2017 m. kovo mėn., pavaizduotas Vatikano miesto valstybės vadovo Popiežiaus Pranciškaus herbas.

Ant visų serijų monetų – 12 ES vėliavos žvaigždžių, užrašas „CITTÀ DEL VATICANO“, išleidimo metai ir monetų kalyklos ženklas – „R“.

Vatikanas

Vokietija

Vokietijos pareigūnai ir numizmatikos ekspertai išrinko tris skirtingus eurų monetų dizainus. Ant 10, 20 ir 50 centų monetų pavaizduoti Brandenburgo vartai – Vokietijos padalijimo ir vėlesnio susivienijimo simbolis. Reinhardo Heinsdorffo sukurtu dizainu akcentuojamas vartų atvėrimas, o tai simbolizuoja Vokietijos ir Europos susivienijimą.

Vokietija

Visi šios dalies puslapiai