Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Eurosistemos grynųjų pinigų strategija

Esame atsakingi už grynuosius pinigus ir įsipareigoję užtikrinti, kad visada būtų galima atsiskaityti centrinio banko pinigais.

Eurų banknotai ir monetos yra teisėta atsiskaitymo priemonė euro zonoje. Grynieji pinigai yra svarbi laisvės pasirinkti mokėjimo būdą dalis. Be to, jie būtini finansinei visų visuomenės narių įtraukčiai užtikrinti. 

Mūsų grynųjų pinigų strategijos tikslas – užtikrinti, kad grynieji eurai būtų visada plačiai prieinami ir priimami kaip mokėjimo ir taupymo priemonė. Jie taip pat toliau bus modernūs, saugūs ir tausojantys aplinką.

Grynųjų pinigų ateitimi rūpinamės keliais būdais.


Užtikriname grynųjų eurų pasiūlą

Užtikriname, kad eurų banknotai ir monetos visada būtų prieinami. Nacionaliniai centriniai bankai teikia nemokamas grynųjų pinigų tvarkymo paslaugas ir siekia užtikrinti, kad pinigų ciklas būtų kuo efektyvesnis ekonomiškai. Be to, atsižvelgiame į poreikius, susijusius su grynaisiais eurais už euro zonos ribų.

Sužinokite daugiau apie grynųjų pinigų logistiką 

Padedame užtikrinti, kad grynųjų pinigų tvarkymo paslaugos būtų prieinamos kiekvienam

Gyventojai ir verslo įmonės turi turėti prieigą prie savo pinigų. Todėl padedame bankams teikti tinkamas grynųjų pinigų tvarkymo paslaugas, kaip antai nemokamas pinigų išgryninimas arba išgryninimas be didelių mokesčių. Mažmenininkai taip pat gali pasiūlyti grynųjų pinigų tvarkymo paslaugų alternatyvas, tokias kaip paslauga „cashback“ arba nedidelės sumos išgryninimas.

Sužinokite daugiau apie prieigą prie grynųjų pinigų

Užtikriname, kad grynieji būtų priimami visur

Galimybė atsiskaityti grynaisiais pinigais yra svarbi daugumai euro zonos gyventojų. Todėl ypač svarbu užtikrinti, kad grynieji pinigai būtų priimami visur. Kai grynieji pinigai priimami, žmonės gali laisvai pasirinkti mokėjimo būdą, be to, nenukenčia tie, kurie neturi galimybės pasinaudoti elektroninių mokėjimų paslaugomis.

Sužinoti daugiau apie grynųjų pinigų priėmimą

Kuriame inovatyvius ir saugius eurų banknotus

Eurų banknotai yra apsaugoti naujausiomis technologijomis, užtikrinančiomis, kad banknotus būtų itin sunku padirbti ir kad visuomenei ir profesionaliesiems grynųjų pinigų tvarkytojams būtų paprasta patikrinti, ar banknotai tikri. Rūpinamės aukšta eurų banknotų kokybe ir kuriame naujos serijos eurų banknotų dizainą. 

Daugiau apie būsimus banknotus

Rūpinamės, kad banknotai būtų saugūs ir tvarūs

Užtikriname, kad mūsų eurų banknotus gaminti ir naudoti būtų saugu. Pavyzdžiui, vykdome galimo eurų banknotų gamybos ir apyvartos poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai tyrimus ir testavimus. Be to, atliekame tyrimus siekdami kiek įmanoma padidinti banknotų tvarumą.

Sužinokite daugiau apie banknotų aplinkosauginį pėdsaką

Pasigilinkite


Grynųjų pinigų vaidmuo

Grynieji pinigai – euro zonos prekybos vietose dažniausiai naudojama mokėjimo priemonė, kuria gali naudotis visi. Grynieji pinigai atlieka naudingas funkcijas ir teikia privalumų.

Grynųjų pinigų funkcijos ir privalumai 

Vartotojų mokėjimo įpročiai

ECB, kad geriau suprastų, kaip ir kiek keičiasi vartotojų mokėjimo įpročiai, tiria euro zonos gyventojų mokėjimo įpročius ir elgseną. 

Vartotojų požiūrio į mokėjimus tyrimas 

Banknotų paradoksas

Pastaraisiais metais eurų banknotų paklausa vis didėjo, o banknotų naudojimas mažmeniniams mokėjimams, rodos, sumažėjo. Šis reiškinys vadinamas „banknotų paradoksu“.

ECB Ekonomikos biuletenis (2021 m. Nr. 2) 

Dažnai užduodami klausimai

Ar tiesa, kad grynųjų pinigų artimoje ateityje neliks? Ar mažmenininkai gali nepriimti grynųjų pinigų iš pirkėjų? Ar nacionaliniai centriniai bankai turi kokių nors kompetencijų banknotų ir monetų atžvilgiu?

Skaitykite atsakymus į klausimus apie banknotus ir grynuosius pinigus apskritai

Visi šios dalies puslapiai