Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Nacionalinės pusės

2 €

Airija

Airijos vyriausybė nusprendė, kad visų nominalų Airijos eurų monetų nacionalinės pusės dizainas bus vienodas. Ant jų pavaizduotas tradicinis Airijos simbolis – keltų arfa, išleidimo metai ir žodis „Éire“ (Airija). Arfos dizainą sukūrė Jarlath Hayes. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 **, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Airija

Andora

2011 m. birželio 30 d. Andora su Europos Sąjunga pasirašė susitarimą dėl pinigų. Todėl Andora eurus gali naudoti kaip savo oficialią valiutą ir leisti savo pačios eurų monetas. Ant visų monetų iškaltos dvylika ES vėliavos žvaigždžių.

Ant 2 eurų monetos – Andoros herbas ir šūkis „virtus unita fortior“ (kartu mes stipresni). Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 **, pasikartojantis šešis kartus.

Andora

Austrija

Ant Austrijos eurų monetų vaizduojamos gėlės, architektūros objektai ir žymūs šalies istorijoje žmonės. Dizainai buvo atrinkti remiantis nacionalinės komisijos vertinimu ir viešosios nuomonės apklausos rezultatais. Dizainų autorius – Austrijos dailininkas Josef Kaiser. Ant monetos – pacifistės Berthos von Suttner portretas, simbolizuojantis Austrijos pastangas daugelį dešimtmečių palaikyti taiką. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 EURO ***, pasikartojantis keturis kartus, kas antras apverstas.

Austrija

Belgija

Belgijos eurų monetas sukūrė Tiurnhauto Dailės akademijos direktorius Jan Alfons Keustermans. Apyvartoje cirkuliuoja trijų serijų monetos. Visos jos yra galiojančios.

Pirmosios serijos monetų vidinėje dalyje – Karalius Albertas II, išorinėje dalyje (žiede) – karališkoji monograma (didžioji raidė A po karūna), apsupta 12 žvaigždžių, simbolizuojančių Europą, ir monetos išleidimo metai.

2008 m. Belgija šiek tiek pakeitė monetų dizainą pagal Europos Komisijos rekomendacijas. Ant antrosios serijos monetų taip pat pavaizduotas Karalius Albertas II, tačiau karališkoji monograma ir monetos išleidimo metai, kaip ir kalyklos ženklas bei šalies kodas (BE), yra monetos vidinėje dalyje.

2014 m. Belgija išleido trečiosios serijos eurų monetas, ant kurių – Karalius Filipas, jo karališkoji monograma (FP) ir šalies kodas (BE). Iš abiejų monetos išleidimo metų pusių – kalyklos ženklas.

Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 **, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Belgija

Estija

Visų nominalų Estijos eurų monetų nacionalinė pusė yra vienoda. Ant jų iškaltas geografinis Estijos atvaizdas ir žodis „Esti“ (Estija).  

Estija

Graikija

Graikijos eurų monetų dizainus iš nacionalinio technikos ir meno komiteto pateiktų pasiūlymų išrinko Graikijos ūkio ministras kartu su Graikijos centrinio banko valdytoju. Išrinktų motyvų autorius – skulptorius Georges Stamatopoulos, kurį rėmė Graikijos centrinis bankas. Kiekvieno nominalo moneta – skirtingo dizaino. Ant monetos pavaizduota scena iš Spartoje esančios mozaikos (III a.), kurioje vaizduojama kaip jaučiu pasivertęs Dzeusas pagrobia Europą. Europa – tai graikų mitologijos personažas, kurios vardu pavadintas mūsų žemynas. Užrašas ant 2 € monetų briaunos: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ * (Graikijos Respublika).

Graikija

Ispanija

Yra trys Ispanijos monetų dizaino variantai: su Karaliaus, Migelio de Servanteso ir Santjago de Kompostelos katedros atvaizdais. Apyvartoje cirkuliuoja trijų serijų monetos. Visos jos yra galiojančios.

2010 m., leidžiant antrąją seriją, monetų dizainas buvo šiek tiek pakeistas, kad atitiktų Europos Komisijos bendrąsias gaires. Pavyzdžiui, dabar metai iškalti vidinėje monetos dalyje.

Pirmosios ir antrosios serijų monetose – Karaliaus Jono Karolio I (Juan Carlos I de Borbón y Borbón) portretas.

2015 m. Ispanija išleido trečiąją 1 ir 2 eurų monetų seriją su naujojo Karaliaus Pilypo VI portretu ir šalies kodu „ESPAÑA 2015“. Į dešinę nuo portreto – kalyklos ženklas.

Ispanija

Italija

Italijoje eurų monetų dizainus pirmiausia vertino ir atrinko nacionalinis technikos ir meno komitetas, o tada per Italijos didžiausią nacionalinę televiziją RAI UNO jie buvo pristatyti visuomenei. Kiekvieno nominalo monetai išrinktas skirtingas dizainas. Visuose vaizduojami žymių Italijos dailininkų šedevrai. Ant šios monetos – Rafaelio tapytas Dantės Aligjerio portretas, laikomas Vatikano rūmų Popiežiaus Julijaus II sparne. Užrašas ant 2 € monetų briaunos: 2*, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Italija

Kipras

Ant 1 ir 2 eurų monetų pavaizduotas kryžiaus pavidalo stabas iš eneolito amžiaus (III tūkstm. pr. Kr.). Šis tipiškas Kipro salos priešistorinio meno pavyzdys rodo Kipro svarbą civilizacijos ir antikos kontekste.

Kipras

Kroatija

Kroatija pasirinko keturis dizainus savo nacionalinei eurų monetų pusei. Visų jų fone pavaizduotas Kroatijos simbolis – šachmatų lentos raštas. Be to, ant visų monetų pavaizduota dvylika ES vėliavos žvaigždžių.

Ant 2 eurų monetos pavaizduotas Kroatijos žemėlapis šachmatų lentos fone. Monetos dizainą sukūrė Ivan Šivak. Joje iškalti monetos išleidimo metai ir įrašas „HRVATSKA“ – šalies pavadinimas kroatų kalba.

Užrašas ant 2 € monetos briaunos: „O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO“ („O gražioji, o brangioji, o saldžioji laisve“) – ištrauka iš garsios Ivan Gundulić pjesės „Dubravka“.

Kroatija

Latvija

Ant 2 eurų monetos pavaizduota jauna latvė tautiniais rūbais. Šis motyvas paimtas iš 1929 m. išleistos sidabrinės 5 latų monetos. Užrašas ant monetos briaunos: DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU (Dieve, laimink Latviją). Autorius – Guntars Sietiņš.

Latvija

Lietuva

Ant lietuviškų eurų monetų – Lietuvos Respublikos herbas Vytis, žodis „LIETUVA“ ir išleidimo metai „2015“. Ant visų monetų taip pat pavaizduotos dvylika ES vėliavos žvaigždžių. Dizaino autorius – skulptorius Antanas Žukauskas. Užrašas ant 2 € monetų briaunos: LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ *

Lietuva

Liuksemburgas

Monetas sukūrė Yvette Gastauer-Claire pagal susitarimą su karališkąja šeima ir Liuksemburgo vyriausybe.

Ant visų Liuksemburgo eurų monetų – Didžiojo Hercogo Henrio profilis. Taip pat iškalti išleidimo metai ir Liuksemburgo pavadinimas liuksemburgiškai – „Lëtzebuerg“.

 

Liuksemburgas

Malta

Ant 1 ir 2 eurų monetų – Suvereniojo Maltos ordino emblema. Šis aštuonkampis kryžius buvo siejamas su Malta Ordino valdymo laikotarpiu (1530–1798 m.) ir dabar dažnai yra vadinamas Maltos kryžiumi.

Malta

Monakas

Apyvartoje cirkuliuoja dviejų serijų monetos.

Ant pirmosios serijos 2  eurų monetų pavaizduotas Princas Rainieris III. Ant 1 euro monetų – Princo Rainierio III ir sosto įpėdinio Princo Alberto portretai. Ant 10, 20 ir 50 centų monetų – Princo antspaudas. Ant 1, 2 ir 5 centų monetų – Monako princų herbas.

Ant antrosios serijos 1 ir 2 eurų monetų – Princo Alberto II portretas. Ant 10, 20 ir 50 centų monetų – Princo Alberto monograma. Ant 1, 2 ir 5 centų monetų – Monako princų herbas.

Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 **, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Monakas

Nyderlandai

Nyderlandai pirmosios serijos eurų monetoms išrinko du dizainus. Abiejų autorius – Bruno Ninaber van Eyben ir abiejuose pavaizduota Karalienė Beatričė. Apyvartoje cirkuliuoja dviejų serijų monetos. Abiejų serijų monetos galioja.

2014 m. buvo išleistos antrosios serijos monetos. Jose – Karalius Vilemas Aleksandras ir užrašas „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilemas Aleksandras, Nyderlandų karalius).

1 ir 2 eurų monetos

Pirmosios serijos monetos: Karalienės Beatričės profilis ir užrašas „Beatrix Koningin der Nederlanden“ (Beatričė, Nyderlandų karalienė).

Antrosios serijos monetos: Karalius Vilemas Aleksandras ir užrašas „Willem-Alexander Koning der Nederlanden“ (Vilemas Aleksandras, Nyderlandų karalius). Iš abiejų monetos išleidimo metų pusių – kalyklos ženklas. Užrašas ant abiejų serijų 2 € monetos briaunos: GOD * ZIJ * MET * ONS * (Telydi mus Dievas).

Nyderlandai

Portugalija

Dizaino atrankai buvo paskelbtas nacionalinis konkursas, išrinkti trys skirtingi dizainai. Konkurso laimėtoju paskelbtas Vítor Manuel Fernandes dos Santos darbas. Įkvėpimo autorius sėmėsi iš istorinės simbolikos ir pirmojo Portugalijos karaliaus – Dom Afonso Henriques – antspaudų. Jo pasiūlyti motyvai: Ant 1 ir 2 € monetų: Europos žvaigždžių apsuptos šalies pilys ir herbas. Tai simbolizuoja dialogą, apsikeitimą vertybėmis ir Europos kūrimosi raidą. Centre – 1144 m. karališkasis antspaudas. Ant 2 € monetos briaunos: penki herbai ir septynios pilys, vienodais tarpais.

Portugalija

Prancūzija

Prancūzijos pirmosios eurų monetų serijos nacionalinės pusės dizainas buvo renkamas iš 1 200 pasiūlymų. Iš jų Ūkio ir finansų ministro vadovaujama komisija išrinko tris – po vieną kiekvienam nominalui.

Pirmosios serijos 1 ir 2 eurų monetų dizainą sukūrė menininkas Joaquin Jimenez. Ant monetos pavaizduotas šešiakampis, o jame – medis, simbolizuojantis gyvenimą, tęstinumą ir augimą. Aplink šešiakampį užrašytas Prancūzijos Respublikos šūkis „ Liberté, Egalité, Fraternité“ (laisvė, lygybė, brolybė).

2022 m. Prancūzija išleido antrosios serijos 1 ir 2 eurų monetas. Ant naujųjų monetų pavaizduotas iš ąžuolo ir alyvmedžio šakų suformuotas gyvenimo medis, simbolizuojantis tvirtumą, vienybę ir taiką. Medis ir šūkis pavaizduoti šešiakampyje.

Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2 **, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Prancūzija

San Marinas

Pirmosios serijos monetos: ant šios monetos pavaizduotas vyriausybės pastatas (Palazzo Pubblico). Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2*, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.


Antrosios serijos monetos: ant šios monetos pavaizduotas šv. Marino portretas (Giovano Battistos Urbinelli’o paveikslo fragmentas).

San Marinas

Slovakija

Ant 1 ir 2 eurų monetų pavaizduotas ant trijų kalvų stovintis dvigubas kryžius, kaip ir Slovakijos herbe.

Slovakija

Slovėnija

Ant monetos – poeto France Prešeren portretas ir užrašas „Shivé naj vsi naródi“ (Telaimina Dievas visas tautas). Tai eilutė iš jo kūrinio „Zdravljica“, kuris kartu yra ir valstybės himnas. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: SLOVENIJA (Slovėnija) ir įspaustas taškas.

Slovėnija

Suomija

Suomijoje buvo atrinkti trys dizainai su motyvais, panašiais į anksčiau naudotų nacionalinių monetų motyvus. Ant monetos – tekšės uogos ir žiedai. Motyvo autorius – Raimo Heino. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: SUOMI FINLAND *** (* – liūto galva).

Suomija

Vatikanas

Apyvartoje cirkuliuoja penkių serijų Vatikano eurų monetos. Visos jos yra galiojančios.

Pirmosios serijos monetos su Popiežiaus Jono Pauliaus II atvaizdu buvo leidžiamos 2002–2005 m.

Antrosios serijos monetų, kurios buvo leidžiamos nuo 2005 m. birželio mėn. iki 2006 m. kovo mėn., centre pavaizduotas Vatikano Miesto Valstybės laikinojo vadovo – kardinolo kamerlengo herbas, po juo – Apaštališkųjų Namų emblema. Palei viršutinį kraštą puslankiu išdėstytas užrašas „SEDE VACANTE“ ir romėniškais skaitmenimis nurodyti išleidimo metai – „MMV“. Apačioje, palei kairįjį vidinės dalies kraštą, iškalta dizaino autorės vardo pirmoji raidė ir pavardė – „D. LONGO“. Palei apatinį dešinįjį vidinės dalies kraštą išdėstyti graverio inicialai: „MAC inc“ (ant 1 ir 20 centų monetų), „LDS inc“ (ant 2 ir 50 centų monetų), „ELF inc“ (ant 5 centų ir 1 euro monetų) ir „MCC inc“ (ant 10 centų ir 2  eurų monetų).

Ant trečiosios serijos monetų, kurios buvo leidžiamos nuo 2006 m. balandžio mėn. iki 2013 m. gruodžio mėn., pavaizduotas Popiežius Benediktas XVI. Kairėje – dizaino autorės inicialai „DL“.

Ant ketvirtosios serijos monetų, kurios leidžiamos į apyvartą nuo 2014 m. sausio mėn., pavaizduotas Popiežius Pranciškus.

Ant penktosios serijos monetų, kurios išleistos į apyvartą 2017 m. kovo mėn., pavaizduotas Vatikano miesto valstybės vadovo Popiežiaus Pranciškaus herbas.

Ant visų serijų monetų – 12 ES vėliavos žvaigždžių, užrašas „CITTÀ DEL VATICANO“, išleidimo metai ir monetų kalyklos ženklas – „R“. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: 2*, pasikartojantis šešis kartus, kas antras apverstas.

Vatikanas

Vokietija

Vokietijos pareigūnai ir numizmatikos ekspertai išrinko tris skirtingus eurų monetų dizainus. Ant 1 ir 2 eurų monetų – tradicinis Vokietijos valstybės simbolis – erelis, apsuptas Europos žvaigždžių. Šį motyvą sukūrė Heinz ir Sneschana Russewa-Hoyer. Užrašas ant 2 € monetos briaunos: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT (vienybė, teisingumas ir laisvė) ir valstybės emblema – erelis.

Vokietija

Jeigu nerandate monetos šiame sąraše, tai gali būti proginė moneta.

Visi šios dalies puslapiai