Menu

Euras mus susieja

1999 m. sausio 1 d. 11 Europos Sąjungos (ES) šalių nustatė valiutų kursus, patvirtino bendrą pinigų politiką, vykdomą vadovaujant Europos Centriniam Bankui, ir įvedė naują bendrą valiutą – eurą. Iš pradžių tai buvo elektroninė finansų rinkose naudota valiuta. Ja taip pat buvo vykdomi mokėjimai ne grynaisiais pinigais. Po trejų metų į apyvartą buvo išleisti ir mūsų piniginėse atsirado eurų banknotai ir monetos.

Šiandien euras yra 19 ES šalių valiuta, ją naudoja daugiau kaip 340 milijonų europiečių. Euras – viena svarbiausių pasaulio valiutų, o mums – Europos Centriniam Bankui – patikėta rūpintis, kad jo vertė būtų stabili.

Eurų banknotai ir monetos yra konkretus kasdienis priminimas apie laisvę, patogumą ir galimybes, kuriuos jums teikia ES.

Euras
mus suartina

Eurosistemos grynųjų pinigų strategija

Būdami euro sergėtojais ir eurų banknotų ir monetų leidėjais, ECB ir euro zonos šalių centriniai bankai – visi kartu dar vadinami Eurosistema – rūpinasi, kad jūs visada turėtumėte galimybę naudoti grynuosius pinigus. Vykdydami grynųjų pinigų strategiją siekiame, kad grynieji pinigai visada būtų plačiai prieinami ir priimami kaip konkurencinga ir patikima mokėjimo ir taupymo priemonė.

Kad jūs dabar ir ateityje galėtumėte, kada panorėję, atsiskaityti grynaisiais, Eurosistema siekia penkių strateginių tikslų.

Mūsų penki strateginiai su grynaisiais pinigais susiję tikslai

Kodėl grynieji pinigai svarbūs?

Nors žmonės vis dažniau naudojasi skaitmeninėmis mokėjimo priemonėmis, grynieji pinigai tebėra būtini ir atlieka svarbų vaidmenį. Tik šios formos pinigus gali turėti ir tiesiogiai naudoti bet kas. Naudojantis grynaisiais, užtikrinamas didesnis nepriklausomumas, privatumas ir socialinė įtrauktis ir kyla mažesnė kibernetinių nusikaltimų ir sukčiavimo rizika. Be to, kadangi grynuosius leidžia centriniai bankai, jie yra apsaugoti, kad neprarastų teisėtos mokėjimo priemonės statuso.

Sužinoti daugiau apie grynųjų pinigų vaidmenį

Kokie atsiskaitymo būdai populiarūs euro zonoje?

65 000 euro zonos gyventojų paprašėme vienus metus vesti dienoraštį, kuriame fiksuotų, kaip jie atsiskaito už pirkinius. Tyrimo rezultatai pateikė vertingos informacijos apie tai, kokie atsiskaitymo būdai labiau patinka žmonėms ir kiek šiandienos skaitmeniniame pasaulyje jiems svarbūs grynieji pinigai.

Susipažinti su tyrimo rezultatais

Kartu esame stipresni

Euras palengvina mums gyvenimą, nes jį turint paprasčiau dirbti, prekiauti, keliauti, studijuoti ir gyventi užsienyje. ECB siekia užtikrinti, kad ateityje euras dar labiau prisidėtų prie jūsų visų gerovės.

Pirmininkė Ch. Lagarde: kas yra euras

Kuo eurai naudingi Europos verslininkams?

Mažosios ir vidutinės įmonės yra euro zonos ekonomikos stuburas. Sužinokite, kuo bendroji valiuta naudinga verslininkams ir mažųjų įmonių savininkams.

Žiūrėti

Saugūs ir patvarūs banknotai

Investuojame į naujas technologijas, kad banknotai būtų saugesni ir atsparesni nusidėvėjimui. 2013–2019 m. į apyvartą išleidome antrosios serijos – serijos „Europa“ – banknotus, apsaugotus naujoviškomis apsaugos priemonėmis.

Patyrinėti eurų banknotus 3D formatu

Euro istorija

Euro kelias prasidėjo XX a. 7-ojo dešimtmečio pabaigoje nuo pirmųjų diskusijų apie ekonominę ir pinigų sąjungą, o dabar euras yra viena svarbiausių valiutų pasaulyje.

Euras yra apčiuopiamas Europos ir jos vertybių simbolis. Mūsų bendra valiuta padeda užtikrinti taiką bei gerovę ir sudaryti sąlygas klestėjimui ir ekonomiškai stabiliai ateičiai.

Sužinoti daugiau apie euro istoriją iki šių dienų

IEŠKOTE DAUGIAU INFORMACIJOS APIE EURĄ?

ARCHYVAS: VAIZDO SIUŽETAI IR NUOTRAUKOS

Iš archyvo atrinkome nuotraukų ir filmuotos medžiagos apie euro istoriją. Juos galite laisvai naudoti, tik prašome nurodyti, kad autorių teisės priklauso mums.

Archyvinė filmuota medžiaga apie euro gyvavimo dvidešimtmetį
Nuotraukų kolekcija apie euro gyvavimo dvidešimtmetį

PUBLIKACIJOS IR KALBOS

Štai keletas naujausių publikacijų apie eurą.