Euro
Euro nas ujedinjuje.
Euronovčanice i eurokovanice opipljiv su svakodnevni podsjetnik na slobodu, praktičnost i prilike koje pruža Europska unija (EU).
Jedanaest država EU‑a uvelo je euro, novu zajedničku valutu, 1. siječnja 1999. Euro je u početku bio elektronička valuta. Euronovčanice i eurokovanice uvedene su nakon tri godine.
Euro je danas valuta 20 država EU‑a i više od 346 milijuna Europljana. Jedna je od najvažnijih valuta na svijetu i Europskoj središnjoj banci povjerena je zadaća zaštite njegove vrijednosti.
Buduće novčanice
Razvijamo buduće novčanice kako bi bile sigurnije, održivije i prepoznatljivije Europljanima u svim dobnim i društvenim skupinama. Pogledajte od kojih se faza sastoji postupak redizajniranja i doznajte kako mu možete pridonijeti.
Više o našim planovima za buduće novčaniceZašto je gotovina važna?
Premda su digitalna plaćanja sve raširenija, gotovina i dalje ima ključnu ulogu i nezamjenjiva je. Jedini je oblik novca koji svatko može posjedovati i izravno rabiti. Omogućuje samostalnost, privatnost i društvenu uključenost te je manje podložna kaznenim djelima u kiberprostoru i prijevarama. Osim toga, kao centralnobankarski novac zaštićena je od nastanka statusa neispunjavanja obveza.
Doznajte više o ulozi gotovineGotovinska strategija Eurosustava
ESB i središnje banke europodručja usredotočeni su na ostvarenje pet strateških ciljeva kako bi, sada i u budućnosti, mogli plaćati gotovinom. Provedbom strategije želimo se pobrinuti za to da gotovina i dalje bude dostupna svima i općeprihvaćena kao konkurentno i pouzdano sredstvo plaćanja i pohrane vrijednosti.
Naši strateški ciljevi povezani s gotovinomZajedno smo jači
S eurom je život lakši, bilo da je riječ o radu, trgovini, putovanju, obrazovanju ili životu u inozemstvu. U ESB‑u radimo na tome da prednosti eura u budućnosti budu još veće.
Predsjednica Lagarde: o euruKakvu korist imaju europski poduzetnici i poduzeća od eura?
Mala i srednja poduzeća u temeljima su gospodarstva europodručja. Doznajte kakvu korist poduzetnici i mala poduzeća imaju od jedinstvene valute.
VideoSigurne i trajne novčanice
Ulažemo u istraživanje novih tehnologija kojima se povećava sigurnost i otpornost novčanica. U razdoblju između 2013. i 2019. pustili smo u optjecaj drugu seriju euronovčanica, seriju Europa, s unaprijeđenim zaštitnim obilježjima.
Pregledajte zaštitna obilježjaSerija Europa sada je potpuna
Nove novčanice od 100 € i 200 €, posljednji apoeni serije Europa, puštene su u optjecaj u svibnju 2019. Te su novčanice trajnije i imaju nova zaštitna obilježja.
Trodimenzijski prikaz euronovčanica
Više o temama povezanima s novčanicama
Podatci o optjecaju novčanica
Pomno pratimo optjecaj euronovčanica i potražnju za njima kako bi vam uvijek bile dostupne.
Podatci o optjecaju novčanica i kovanicaMeđunarodna uloga eura
Euro je jedna od najvažnijih valuta na svijetu. Pratimo uporabu eura izvan europodručja i izvješćujemo o njoj.
Pročitajte naše najnovije izvješće