Upravno vijeće
Upravno vijeće glavno je tijelo ESB-a nadležno za odlučivanje. Čine ga šestero članova Izvršnog odbora i guverneri nacionalnih središnjih banaka država europodručja.
Upravno vijeće
(13. prosinca 2023.)
Dužnosti
- donošenje smjernica i odluka potrebnih za obavljanje zadaća dodijeljenih ESB‑u i Eurosustavu
- oblikovanje monetarne politike za europodručje, što uključuje donošenje odluka povezanih s monetarnim ciljevima, ključnim kamatnim stopama i osiguravanjem pričuva u Eurosustavu te utvrđivanje smjernica potrebnih za provedbu tih odluka
- u sklopu dužnosti ESB‑a povezanih s nadzorom banaka, donošenje odluka koje se odnose na opći okvir u skladu s kojim se donose nadzorne odluke te donošenje dovršenih nacrta odluka koje predlaže Nadzorni odbor u skladu s postupkom neisticanja prigovora
Sastanci i odluke
Upravno vijeće obično se sastaje dva puta mjesečno. Svakih šest tjedana ocjenjuje gospodarska i monetarna kretanja te donosi odluke o monetarnoj politici. Na drugim sastancima Vijeće uglavnom raspravlja o pitanjima u vezi s drugim zadaćama i dužnostima ESB‑a i Eurosustava. Zadaće povezane s monetarnom politikom i ostale zadaće ESB‑a razdvojene su od njegovih nadzornih dužnosti te Upravno vijeće o njima raspravlja na različitim sastancima.
Odluke o monetarnoj politici podrobno se objašnjavaju na konferencijama za novinare, koje se održavaju svakih šest tjedana. Tim konferencijama za novinare predsjeda predsjednica zajedno s potpredsjednikom.
Kalendar sastanaka Upravnog vijeća Više o odlukama o monetarnoj politiciNadalje, ESB redovito objavljuje prikaze sastanaka Upravnog vijeća povezanih s monetarnom politikom prije datuma održavanja sljedećeg sastanka.
Doznajte više o donošenju odluka u sklopu jedinstvenog nadzornog mehanizma.
Kako se provodi rotacija glasačkog prava u Upravnom vijeću ESB-a?
Priključenje Litve europodručju 1. siječnja 2015. pokrenulo je sustav rotacije prema kojem se u Upravnom vijeću izmjenjuju guverneri nacionalnih središnjih banaka s glasačkim pravom.
ESB u sljedećem tekstu odgovara na neka od čestih pitanja o funkcioniranju tog sustava i razlozima za njegovo postojanje.
Objašnjenje rotacije glasačkog prava Pregled cjelovitog rasporeda