Rada guvernérov
Rada guvernérov je najvyšším rozhodovacím orgánom ECB. Tvorí ju šesť členov Výkonnej rady a guvernéri národných centrálnych bánk krajín eurozóny.
Rada guvernérov
(13. decembra 2023)
Úlohy
- prijímať usmernenia a rozhodnutia potrebné na zabezpečovanie plnenia úloh zverených ECB a Eurosystému,
- určovať menovú politiku eurozóny; patrí sem prijímanie rozhodnutí týkajúcich sa cieľov menovej politiky, kľúčových úrokových sadzieb a tvorby menových rezerv Eurosystému, ako aj prijímanie usmernení potrebných na realizáciu týchto rozhodnutí.
- v súvislosti s úlohami a povinnosťami ECB v oblasti bankového dohľadu: prijímať rozhodnutia týkajúce sa všeobecného rámca, na základe ktorého sa prijímajú rozhodnutia dohľadu, a prijímať konečné návrhy rozhodnutí predložené Radou pre dohľad v súlade s postupom vychádzajúcim z implicitného súhlasu.
Zasadania a rozhodnutia
Rada guvernérov zvyčajne zasadá dvakrát za mesiac. Každých šesť týždňov hodnotí hospodársky a menový vývoj a prijíma rozhodnutia o menovej politike. Na ostatných zasadaniach prerokúva najmä otázky týkajúce sa iných úloh a povinností ECB a Eurosystému. V záujme oddelenia menovopolitických a iných úloh ECB od jej zodpovedností v oblasti dohľadu sa uskutočňujú osobitné zasadania Rady guvernérov.
Rozhodnutia o menovej politike sa podrobne zdôvodňujú na tlačovej konferencii, ktorá sa koná každých šesť týždňov. Tlačovú konferenciu vedie prezident ECB spolu s viceprezidentom.
Kalendár zasadaní Rady guvernérov Rozhodnutia o menovej politike: bližšie informáciePred každým zasadaním venovaným menovej politike ECB taktiež zverejňuje pravidelné správy z predchádzajúceho rokovania.
Podrobnejšie informácie o rozhodovacích postupoch v rámci jednotného mechanizmu dohľadu.
Ako funguje rotácia hlasovacích práv v Rade guvernérov ECB?
V dôsledku vstupu Litvy do eurozóny dňa 1. januára 2015 bol zavedený systém, na základe ktorého sa guvernéri národných centrálnych bánk vo výkone hlasovacích práv v Rade guvernérov striedajú.
ECB na tomto mieste odpovedá na najčastejšie otázky o tom, ako tento systém funguje a prečo bol zavedený.
Vysvetlenie rotácie hlasovacích práv Harmonogram rotácie hlasovacích práv