Zodpovednosť
Potrebujeme, aby ste nám ako zástupcovia občanov EÚ sprostredkovávali ich obavy a pomáhali vysvetľovať im naše politiky.
ECB je nezávislá inštitúcia, ktorá rozhoduje o využití dostupných nástrojov na plnenie svojich úloh a mandátu podľa vlastného uváženia. Nevyhnutnou protiváhou tejto nezávislosti je zodpovednosť.
ECB sa za svoje aktivity zodpovedá Európskemu parlamentu ako orgánu zloženému z volených zástupcov občanov EÚ.
Rámec zodpovednosti ECB
Podľa článku 284 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie sa ECB v prvom rade zodpovedá Európskemu parlamentu, v ktorom sú zastúpené záujmy občanov EÚ. Musí však pravidelne podávať správy aj Rade EÚ, ktorá zastupuje vlády všetkých členských štátov EÚ. Táto zásada je zakotvená v Štatúte Európskeho systému centrálnych bánk (ESCB).
Článok 15.3 Štatútu ESCBPostupom času sme vypracovali účinný a komplexný rámec zodpovednosti, ktorý výrazne presahuje požiadavky zmluvy.
Dialóg medzi ECB a Európskym parlamentom má v tejto súvislosti kľúčový význam. Umožňuje ECB podrobne vysvetľovať svoje kroky a politiky zvoleným zástupcom občanov EÚ a vypočuť si ich obavy. Občania EÚ a ich zástupcovia si tak môžu vytvoriť úsudok o tom, ako sa ECB darí plniť jej hlavný cieľ, ktorým je udržiavanie cenovej stability, ako je stanovené v článku 127 ods. 1 zmluvy.
Vzájomné porozumenie a účinná spolupráca
V záujme nepretržitého vzájomného porozumenia a účinnej spolupráce sú dojednania medzi ECB a Európskym parlamentom o zodpovednosti v oblasti centrálneho bankovníctva objasňované formou výmeny listov.
Zodpovednosť bankového dohľadu ECB
Zodpovednosť ECB za jej úlohy v oblasti dohľadu sa riadi osobitným režimom stanoveným v nariadení o jednotnom mechanizme dohľadu.
Spôsob plnenia požiadaviek na zodpovednosť dohľadu v praxi bližšie upravuje:
- medziinštitucionálna dohoda medzi Európskym parlamentom a ECB
- memorandum o porozumení medzi Radou EÚ a ECB
SÚVISIACE INFORMÁCIE
Viac informácií
Aké sú hlavné úlohy ECB?
Naše úlohyVzťahy s európskymi inštitúciami
Európska spolupráca