Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Všetci potrebujeme stabilitu

Ide nám o stabilitu.

Máte na mysli Európsku centrálnu banku (ECB), keď nakupujete, keď šetríte peniaze na koncert alebo keď si otvárate bankový účet? Zrejme nie. A ani nemusíte: v ECB pre vás pracujeme v zákulisí, aby ste sa mohli sústrediť na to, čo je pre vás v živote dôležité.

V čom spočíva naša práca? Našou hlavnou úlohou je stabilizovať ceny v eurozóne. Neviete, čo si pod tým máte presne predstaviť? V tom prípade dúfame, že vám táto informačná kampaň ukáže, čo to znamená v praxi. V zásade pracujeme na tom, aby ste mohli jednoduchšie plánovať, sporiť a investovať do svojej budúcnosti.

Ako sa vás dotýka naša práca? Viac informácií: ECB na Instagrame

ECB v skratke

Sme centrálnou bankou 20 krajín, ktoré používajú euro. Našou hlavnou úlohou je stabilizovať ceny. Pomáhame tak udržiavať hodnotu vašich peňazí a podporovať rast ekonomiky. Je to jeden zo spôsobov, ako zabezpečujeme stabilitu. O ďalších sa dozviete v tomto videu:

Chránime hodnotu vašich ťažko zarobených peňazí.

Keď platíte za kávu, môžete si byť istí, že vaša desaťeurová bankovka alebo elektronická platba bude akceptovaná. Majiteľka kaviarne bude mať svoje denné tržby vrátane vašej platby bezpečne uložené na účte banky v eurozóne, a keď bude svojim zamestnancom prevádzať na účet mzdu, prevod peňazí prebehne hladko.

Pozreli ste sa už niekedy bližšie na peniaze, ktoré máte v peňaženke?

Zodpovedáme aj za eurové bankovky, ktoré sú vybavené pokročilými ochrannými prvkami. Euro je však oveľa viac než len bezpečný spôsob platby. Ako naša spoločná mena nám uľahčuje cestovanie a štúdium alebo prácu v zahraničí. Zbližuje nás a spája ľudí v celej Európe.

Sme Európania a pracujeme pre Európu – pre vás!

Zamestnanci ECB pochádzajú z celej Európy. S hrdosťou pracujú pre 346 miliónov Európanov, ktorí každodenne používajú euro. V úzkej spolupráci s národnými centrálnymi bankami sa usilujeme zabezpečiť finančnú stabilitu občanom Európy – nám všetkým.

Chcete sa dozvedieť viac?

Ak chcete zistiť viac o našej práci a o tom, ako ovplyvňuje váš každodenný život,
na začiatok vám odporúčame tieto materiály:

Čo robí ECB a ako sa to týka vás?

Na tejto stránke v desiatich bodoch opisujeme, ako sa vás dotýka naša činnosť.

Viac o našej práci
ECB a Eurosystém v skratke

Stručný prehľad našej práce v trojminútovom videu.

Video
Zaujíma vás viac?

Pozrite si články v sekcii „ECB vysvetľuje“ alebo si svoje vedomosti otestujte v našich kvízoch.

Ďalšie materiály

Všetky stránky v tejto sekcii