Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa

Súčasné bankovky

Hlavný motív našich bankoviek je symbolom európskej integrácie. Okná, brány a mosty symbolizujú otvorenosť a spoluprácu medzi európskymi národmi.

Christine Lagardová, prezidentka ECB

Prvá séria

Prvá séria eurových bankoviek bola pôvodne vydaná v roku 2002 pri zavedení eura. Pozostáva zo siedmich rôznych nominálnych hodnôt: 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €. Tieto bankovky sa postupne nahrádzajú bankovkami druhej série, známej tiež ako séria Európa, čo je aj dôvodom, prečo sa s nimi v súčasnosti už tak často nestretávate. Bankovky prvej série zostávajú zákonným platidlom a vždy si zachovajú svoju hodnotu. Spoločne s bankovkami série Európa budú pokračovať v obehu až do vyčerpania existujúcich zásob.

Séria Európa

Bankovky druhej série, série Európa, boli vyvinuté tak, aby poskytovali lepšiu ochranu proti falšovaniu a boli trvácnejšie. To znamená, že bankovky nebude potrebné vymieňať tak často, čím sa zníži ich vplyv na životné prostredie a minimalizujú sa náklady.

Druhá séria je nazvaná Európa, pretože dva z ochranných prvkov obsahujú portrét princeznej Európy. Táto postava z gréckej mytológie má očividnú spojitosť s európskym kontinentom, pričom bankovkám zároveň prepožičiava „ľudský rozmer“. Séria Európa sa uvádzala do obehu postupne v priebehu niekoľkých rokov a pozostáva zo šiestich nominálnych hodnôt: 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 € a 200 €. Prvé bankovky boli uvedené do obehu v roku 2013 a séria sa stala kompletnou vydaním bankoviek 100 € a 200 € v máji 2019.

Bankovka 500 € súčasťou série Európa nie je a od 27. apríla 2019 sa už nevydáva. Tak ako všetky nominálne hodnoty eurových bankoviek si bankovka 500 € naďalej zachová svoju hodnotu a vo všetkých národných centrálnych bankách krajín eurozóny sa bude dať vymeniť bez časového obmedzenia.

Video: Nová tvár eura – Európa

Motívy a prvky našich bankoviek

Nominálne hodnoty

Oboznámte sa s eurovými bankovkami ako nikdy predtým vďaka 3D zobrazeniu a spoznajte jednotlivé dizajnové a ochranné prvky, ktoré našim bankovkám dodávajú jedinečnosť.

Všetky bankovky v 3D

Prvky grafického návrhu

Obe série eurových bankoviek predstavujú tému „epochy a slohy v dejinách Európy“. Vedeli ste však, že žiadne zo zobrazených stavieb či mostov nie sú skutočné? Prečítajte si o jednotlivých prvkoch grafického návrhu a o tom, kde boli vaše bankovky vytlačené.

Viac informácií o dizajne súčasných eurových bankoviek

Ochranné prvky

Eurové bankovky obsahujú viacero ochranných prvkov, vďaka ktorým sú jednoducho overiteľné aj bez špeciálnych prístrojov. Pozrite sa na svoje bankovky zblízka a naučte sa overiť ich pravosť jednoduchou kontrolou hmatom, pohľadom a naklonením.

Naučte sa overiť si bankovky

Váš názor si ceníme

Povedzte nám svoj názor

Vaše pripomienky nám pomáhajú udržiavať vysokú kvalitu bankoviek. Zúčastnite sa na krátkom online prieskume a povedzte nám svoj názor na bankovky, ktoré každodenne používate.

Prieskum

Všetky stránky v tejto sekcii