Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Pašreizējās banknotes

Mūsu banknošu dizains ir Eiropas integrācijas simbolisks atveidojums. Logi, vārti un tilti simbolizē Eiropas tautu atvērtību un sadarbību.

ECB prezidente Kristīne Lagarda

Pirmais izlaidums

Pirmā izlaiduma banknotes sākotnēji tika emitētas 2002. gadā, kad tika ieviests euro. Tajā ietilpst septiņu nominālvērtību banknotes – 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro un 500 euro. Šīs banknotes pakāpeniski tiek aizstātas ar otrā izlaiduma (tā dēvētās Eiropas sērijas) banknotēm – šā iemesla dēļ tās vairs tik bieži nenonāk jūsu rokās. Pirmā izlaiduma banknotes ir likumīgs maksāšanas līdzeklis un vienmēr saglabās vērtību. Tās arī turpmāk atradīsies apgrozībā vienlaikus ar Eiropas sērijas banknotēm, kamēr tiks izlietoti atlikušie krājumi.

Eiropas sērija

Otrais izlaidums, ko dēvē arī par Eiropas sēriju, tika izstrādāts, lai padarītu euro banknotes drošākas pret viltošanu un izturīgākas. Tas nozīmē, ka banknotes būs nepieciešams retāk aizstāt ar jaunām, tādējādi mazinot to ietekmi uz vidi un maksimāli pazeminot izmaksas.

To sauc par Eiropas sēriju, jo divos pretviltošanas elementos ietverts princeses Eiropas portrets. Šis grieķu mitoloģijas tēls rada nepārprotamu asociāciju ar Eiropas kontinentu, kā arī piešķir banknotēm cilvēciskas iezīmes. Eiropas sērijā, kas tika ieviesta pakāpeniski vairāku gadu laikā, ietilpst sešu nominālvērtību banknotes – 5 euro, 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro un 200 euro. Pirmās banknotes nonāca apgrozībā 2013. gadā, un sērijas ieviešana noslēdzās 2019. gada maijā, kad tika emitētas 100 euro un 200 euro banknotes.

500 euro banknote netika iekļauta Eiropas sērijā un kopš 2019. gada 27. aprīļa vairs netiek laista apgrozībā. Tāpat kā visu nominālvērtību euro banknotes 500 euro banknotes vienmēr saglabās vērtību, un tās bez laika ierobežojuma varēs apmainīt jebkurā nacionālajā centrālajā bankā euro zonā.

Noskatīties video "Euro jaunais izskats – Eiropa"

Mūsu banknošu dizains un īpašības

Nominālvērtības

Iepazīstieties ar euro banknotēm vēl nebijušā veidā, aplūkojot tās trīsdimensiju attēlos, un izpētiet dažādos dizaina elementus un pretviltošanas iezīmes, kas padara mūsu banknotes unikālas.

Aplūkojiet visas banknotes trīsdimensiju attēlos

Dizaina elementi

Abos euro banknošu izlaidumos izmantota tēma "Eiropas laikmeti un stili". Bet vai zinājāt, ka ne uz vienas no tām nav attēlots reāls piemineklis vai tilts? Uzziniet vairāk par dažādajiem dizaina elementiem un atklājiet, kur banknotes tika iespiestas.

Uzziniet vairāk par pašreizējo euro banknošu dizainu

Pretviltošanas elementi

Euro banknotēs iestrādāti vairāki pretviltošanas elementi, kas ļauj viegli bez īpaša aprīkojuma pārbaudīt to īstumu. Rūpīgāk aplūkojiet savas banknotes un uzziniet, kā pārbaudīt, vai tās ir īstas, tās aptaustot, apskatot un pagrozot.

Uzziniet, kā pārbaudīt banknotes

Jūsu viedoklis ir svarīgs!

Izsakiet savas domas!

Jūsu vērtējums palīdz mums saglabāt mūsu banknošu augsto kvalitāti. Lūdzam jūs aizpildīt šo īso tiešsaistes aptauju un izteikt savas domas par ikdienā izmantoto banknošu kvalitāti!

Aptauja

Visas šīs sadaļas lapas