Kopā ar euro

1999. gada 1. janvārī 11 Eiropas Savienības (ES) valstis fiksēja savas valūtas kursu, uzsāka īstenot kopīgu monetāro politiku Eiropas Centrālās bankas vadībā un laida apgrozībā jaunu vienotu valūtu – euro. Sākotnēji tā bija elektroniska valūta, ko izmantoja finanšu tirgos un bezskaidrās naudas maksājumos. Trīs gadus vēlāk apgrozībā tika laistas euro banknotes un monētas.

Pašlaik euro kā savu valūtu izmanto vairāk nekā 340 milj. eiropiešu 19 ES dalībvalstīs. Tā ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro banknotes un monētas ik dienu ir taustāms atgādinājums par brīvību, ērtībām un izdevībām, ko nodrošina ES.

Euro
mūs vieno

Cik daudz jūs patiesībā zināt par euro?

Atbildiet uz viktorīnas jautājumiem un pārbaudiet savas zināšanas par euro – un par Eiropas Centrālo banku! Esam sagatavojuši interesantus jautājumus iesācējiem un ekspertiem. Izmēģiniet spēkus un dalieties sociālajos tīklos!

Laiks pārbaudīt zināšanas!

Kādas priekšrocības jums sniedz euro?

Euro – mūsu valūta – tagad ir mūsu ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un atvieglo tirdzniecību, ceļošanu, mācības, dzīvi un darbu ārzemēs.

Mēs Eiropas Centrālajā bankā rūpējamies, lai euro nodrošinātu stabilu vidi cilvēkiem, kas dzīvo valstīs, kurās lieto euro, t.sk. ģimenēm, strādājošajiem, darba devējiem, uzņēmējiem, pensionāriem, noguldītājiem un kredītņēmējiem. Nodrošinot euro stabilitāti, mēs sniedzam ieguldījumu ekonomiskajā izaugsmē un labklājībā.

Izlasiet aprakstu sadaļā "Noderīga informācija"!

Kopā ar euro mēs esam stiprāki

"Mūsu valūta ir taustāms Eiropas integrācijas simbols un kopā tā ir padarījusi mūs stiprākus," sacīja prezidents Mario Dragi Eiropas Parlamenta plenārsēdē euro gadadienā 2019. gada 15. janvārī. "Tagad mūsu pienākums ir pabeigt to, kas tika uzsākts pirms 20 gadiem."

Noskatieties visu video
Izlasiet runu

Kā euro palīdz eiropiešiem veikt uzņēmējdarbību?

Euro zonas tautsaimniecības pamatā ir mazie un vidējie uzņēmumi. Uzziniet kādas priekšrocības uzņēmējiem un mazo uzņēmumu īpašniekiem sniedz vienotā valūta!

Noskatieties!

Euro atver durvis eiropiešiem

Pirms 25 gadiem Eiropas līderi parakstīja Māstrihtas līgumu – Eiropas integrācijas stūrakmeni, kas bruģēja ceļu uz euro. Uzziniet, kā vienotā valūta eiropiešiem atvieglojusi tirdzniecību, mācības un darbu ārzemēs!

Noskatieties!

Vai zinājāt?

Vai zinājāt, ka divas paralēlās līnijas euro simbolā € attēlo stabilitāti?
Un ka vidējais ienākumu līmenis euro zonā pieaudzis no 20 900 euro 1999. gadā, kad tika ieviests euro, līdz 33 900 euro 2018. gadā?

Fakti par euro

Euro ceļojums

Euro ir veicis garu ceļu no 20. gadsimta 60. gadu beigām, kad sākotnēji tika apspriesta ekonomikas un monetārā savienība, līdz pat mūsdienām, kad tas kļuvis par vienu no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro ir taustāms Eiropas un tās vērtību simbols. Mūsu vienotā valūta palīdz uzturēt mieru un labklājību, kā arī radīt apstākļus uzplaukumam un ekonomiski stabilai nākotnei.

Uzziniet vairāk par ceļojumu, ko euro veicis, lai nonāktu līdz jums!

Sekojiet līdzi pasākumiem
par godu #EUROat20!

2018. gada 3. decembris

#EUROat20: neparastais ceļojums

Eiropas Komisija 2018. gada 3. decembrī Briselē rīkoja pasākumu par godu euro neparastajam ceļojumam.

2019. gada februāris

"#EUROat20 QuizClash" sacensības

Izsakām atzinību tiem, kuri pareizi atbildēja uz visiem jautājumiem – jūs esat īsti lietpratēji euro jautājumos! Uzvarētāju saraksts atrodams . Balvā jūs varat saņemt vai nu iPad, vai Interrail Global Pass biļeti.

Tiem, kas vēl nezina, – februārī mēs sadarbībā ar QuizClash uzsākām šo viktorīnu. Jautājumi bija par tādām tēmām kā euro un Eiropas Centrālā banka.

2019. gada 22. augusts

Eiropas kultūras dienas

Eiropas kultūras dienas 2019. gadā būs veltītas Eiropas kopīgajai kultūrai un identitātei. Vairāk informācijas par pasākumiem drīzumā atradīsiet mūsu Eiropas Kultūras dienām veltītajā interneta vietnē.

2019. gada 17.–19. jūnijs

ECB centrālo banku darbībai veltītais forums: EMS 20 gadi

Sestais ikgadējais ECB centrālo banku darbībai veltītais forums pievērsīs uzmanību Eiropas Ekonomikas un monetārās savienības 20 gadu vēsturei, un tas notiks Sintrā, Portugālē.

VĒLATIES UZZINĀT VAIRĀK PAR EURO?

Meklējiet sīkāku informāciju šajos materiālos!

ARHĪVS UN FOTOATTĒLI

Esam apkopojuši virkni fotoattēlu un videomateriālu no mūsu arhīva, kuri aptver euro 20 gadu vēsturi. Šos materiālus atļauts izmantot, norādot, ka autortiesības pieder ECB.

Arhīva videomateriāli par euro 20 gadu vēsturi
Fotoattēlu kolekcija par euro 20 gadu vēsturi