European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Euro

Euro mūs vieno.

Euro banknotes un monētas ik dienu ir taustāms atgādinājums par brīvību, ērtībām un iespējām, ko jums nodrošina ES.

1999. gada 1. janvārī 11 ES valstis laida apgrozībā jaunu vienotu valūtu – euro. Sākotnēji euro bija elektroniska valūta. Euro banknotes un monētas tika ieviestas trīs gadus vēlāk.

Pašlaik euro ir valūta, ko lieto vairāk nekā 346 milj. eiropiešu 20 ES valstīs. Tā ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē, un mums Eiropas Centrālajā bankā uzticēta tās vērtības sargāšana.

Nākotnes banknotes

Mēs izstrādājam nākotnes banknotes, lai padarītu tās drošākas, ilgtspējīgākas un saistošākas visu vecumu un dzīves gājumu eiropiešiem. Uzziniet vairāk par dažādajiem šā procesa posmiem un to, kā jūs varat iesaistīties.

Uzziniet vairāk par mūsu plāniem attiecībā uz nākotnes banknotēm

Kāpēc skaidrā nauda ir būtiska?

Lai gan cilvēki arvien vairāk izmanto digitālos maksājumus, skaidrā nauda joprojām ir neaizstājama un tās loma ir būtiska. Skaidrā nauda ir vienīgais naudas veids, kuras tiešais īpašnieks un lietotājs var būt ikviens. Skaidrā nauda nodrošina autonomiju, privātumu un sociālo iekļaušanu un ir mazāk pakļauta kibernoziegumiem un krāpniecībai. Un kā centrālās bankas nauda tā ir aizsargāta pret saistību neizpildi.

Uzziniet vairāk par skaidrās naudas nozīmi

Eurosistēmas skaidrās naudas stratēģija

Lai nodrošinātu jums iespēju brīvi izvēlēties skaidro naudu kā maksāšanas līdzekli gan šobrīd, gan arī nākotnē, ECB un euro zonas centrālās bankas īsteno piecus stratēģiskos mērķus. Mūsu stratēģija nodrošina, lai skaidrā nauda arī turpmāk būtu pieejama ikvienam un tiktu pieņemta kā konkurētspējīgs un uzticams maksāšanas un vērtību uzkrāšanas līdzeklis.

Mūsu stratēģiskie mērķi attiecībā uz skaidro naudu

Kopā stiprāki

Euro dēļ darbs, tirdzniecība, ceļošana, studijas un dzīve ārvalstīs ir vienkāršāka – tas padara vieglāku mūsu dzīvi. Mūsu darbs ECB vērsts uz to, lai nākotnē euro vēl vairāk uzlabotu jūsu labklājību.

Prezidente Lagarda – ko simbolizē euro

Kā euro palīdz eiropiešiem veikt uzņēmējdarbību?

Euro zonas tautsaimniecības pamatā ir mazie un vidējie uzņēmumi. Uzziniet kādas priekšrocības uzņēmējiem un mazo uzņēmumu īpašniekiem sniedz vienotā valūta!

Noskatieties!

Drošas un izturīgas banknotes

Mēs ieguldām līdzekļus jaunu tehnoloģiju izpētē, lai banknotes būtu vēl drošākas un labāk aizsargātas pret nolietošanos. Laikā no 2013. līdz 2019. gadam mēs ieviesām euro banknošu otro izlaidumu – Eiropas sēriju – ar inovatīviem pretviltošanas elementiem.

Iepazīstiet pretviltošanas elementus

Eiropas sērijas ieviešana ir noslēgusies

2019. gada maijā apgrozībā nonāca jaunās 100 euro un 200 euro banknotes. Tās bija pēdējās banknotes Eiropas sērijā. Eiropas sērijas banknotes ir izturīgākas un ietver jaunus pretviltošanas elementus.

Izpētiet euro banknošu trīsdimensiju attēlus
SKAIDRĀS NAUDAS APSTRĀDĀTĀJIEM
Vai jūsu darbs saistīts ar skaidrās naudas apstrādi komercbankā, pasta nodaļā vai citā iestādē?
VAIRĀK PAR EURO

Sīkāk par jautājumiem, kas saistīti ar banknotēm

Dati par banknošu apgrozību

Mēs rūpīgi sekojam euro banknošu apgrozībai un pieprasījumam, lai euro banknotes vienmēr būtu jums pieejamas.

Banknošu un monētu apgrozības statistika

Euro starptautiskā loma

Euro ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē. Mēs sekojam euro izmantošanai ārpus euro zonas un sagatavojam pārskatus par to.

Lasiet mūsu jaunāko pārskatu
PĀRĀK SAREŽĢĪTI? SK. SADAĻU "NODERĪGA INFORMĀCIJA"
UZZINIET VAIRĀK
Kā valstis var pievienoties euro zonai?

Visas šīs sadaļas lapas