Euro saista mūs visus

1999. gada 1. janvārī 11 Eiropas Savienības (ES) valstis fiksēja savas valūtas kursu, uzsāka īstenot kopīgu monetāro politiku Eiropas Centrālās bankas vadībā un laida apgrozībā jaunu vienotu valūtu – euro. Sākotnēji tā bija elektroniska valūtu, ko izmantoja finanšu tirgos un bezskaidrās naudas maksājumos. Trīs gadus vēlāk apgrozībā tika laistas euro banknotes un monētas.

Pašlaik euro kā savu valūtu izmanto 340 milj. eiropiešu 19 ES dalībvalstīs. Tā ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro banknotes un monētas ik dienu ir taustāms atgādinājums par brīvību, ērtībām un izdevībām, kuras ES padara iespējamas.

Euro
mūs vieno

Cik daudz jūs patiesībā zināt par euro?

Atbildiet uz viktorīnas jautājumiem un pārbaudiet savas zināšanas par euro (un Eiropas Centrālo banku)! Esam sagatavojuši interesantus jautājumus iesācējiem un ekspertiem. Izmēģiniet un dalieties ar to sociālajos tīklos!

Sāciet viktorīnu!

Kādu labumu jums sniedz euro?

Euro kā mūsu valūta kļuvis par ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu, un tas atvieglo tirdzniecību, ceļošanu, mācības, dzīvi un darbu ārzemēs.

Mēs Eiropas Centrālajā bankā rūpējamies, lai euro nodrošinātu stabilu vidi cilvēkiem, kas dzīvo valstīs, kurās lieto euro, t.sk. ģimenēm, strādājošajiem, darba devējiem, uzņēmējiem, pensionāriem, noguldītājiem un kredītņēmējiem. Nodrošinot euro stabilitāti, mēs sniedzam ieguldījumu ekonomiskajā izaugsmē un labklājībā.

Izlasiet aprakstu sadaļā "Noderīga informācija"!

Kā euro palīdz eiropiešiem veikt uzņēmējdarbību?

Euro zonas tautsaimniecības pamatā ir mazie un vidējie uzņēmumi. Uzziniet, kādas priekšrocības uzņēmējiem un mazo uzņēmumu īpašniekiem sniedz vienotā valūta!

Noskatieties!

Euro atver durvis eiropiešiem

Pirms 25 gadiem Eiropas līderi parakstīja Māstrihtas līgumu – Eiropas integrācijas stūrakmeni, kas bruģēja ceļu uz euro. Uzziniet, kā vienotā valūta eiropiešiem atvieglojusi tirdzniecību, mācības un darbu ārzemēs!

Noskatieties!

Euro ceļojums

Euro ir nogājis garu ceļu no 20. gadsimta 60. gadu beigām, kad sākotnēji tika apspriesta ekonomikas un monetārā savienība, līdz mūsdienām, kad euro kļuvis par vienu no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro ir taustāms Eiropas un tās vērtību simbols. Mūsu vienotā valūta palīdz uzturēt mieru un labklājību, kā arī radīt apstākļus uzplaukumam un ekonomiski stabilai nākotnei.

Sekojiet līdzi pasākumiem
par godu #EUROat20!

2018. gada 3. decembris

#EUROat20: neparastais ceļojums

Eiropas Komisija svinēs euro neparasto ceļojumu 2018. gada 3. decembrī ar pasākumu Briselē. Pievienojieties interneta tiešraidei!

2019. gada 17.–19. jūnijs

ECB centrālo banku darbībai veltītais forums: Eiropas EMS 20 gadi

Sestais ikgadējais ECB centrālo banku darbībai veltītais forums pievērsīs uzmanību Eiropas Ekonomikas un monetārās savienības 20 gadiem, un tas notiks Sintrā, Portugālē.

2019. gada 22. augusts

Eiropas kultūras dienas

Eiropas kultūras dienas 2019. gadā būs veltītas Eiropas kopīgajai kultūrai un identitātei. Vairāk informācijas par pasākumiem drīzumā varēsiet lasīt mūsu Eiropas Kultūras dienām veltītajā interneta vietnē.

2019. gada 31. janvāris

Lamfalussy Fellowship

Šogad stipendiju programma pievērsīsies ar Eiropas Ekonomikas un monetāro savienību saistītiem projektiem. Vai esat pētnieks vai doktorantūras students? Sekojiet jaunumiem! Projektus varēs iesniegt no 2018. gada 1. decembra līdz 2019. gada 31. janvārim.

VĒLATIES UZZINĀT VAIRĀK PAR EURO?

Meklējiet sīkāku informāciju šajos materiālos.

ARHĪVS UN FOTOATTĒLI

Mēs esam apkopojuši virkni fotoattēlu un videomateriālu no mūsu arhīva, kuri aptver euro 20 gadu vēsturi. Šos materiālus atļauts izmantot, norādot, ka autortiesības pieder ECB.

Arhīva videomateriāli par euro 20 gadu vēsturi
Fotoattēlu kolekcija par euro 20 gadu vēsturi