Meklēšanas opcijas
Home Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ieteikumi
Šķirošanas kritērijs

Euro

Euro mūs vieno

Pašlaik vairāk nekā 340 milj. cilvēku sauc euro par savu valūtu un ikdienā izmanto euro banknotes un monētas. Euro mums ik dienas atgādina par iespējām un ērtībām, kuras mums nodrošina ES. Tas ir arī spēcīgs Eiropas vienotības simbols.

Euro pieder euro zonas iedzīvotājiem. Mums ECB uzticēts uzdevums sargāt tā vērtību. Kopā ar euro zonas valstu centrālajām bankām mēs gādājam par cenu stabilitātes saglabāšanu, lai nodrošinātu, ka jūsu nauda nezaudē pirktspēju.

Euro ieviešana

1999. gada 1. janvārī 11 ES valstis fiksēja savas valūtas kursu, uzsāka īstenot kopīgu monetāro politiku un radīja euro. Sākotnēji tā bija elektroniska valūta. 2002. gadā apgrozībā tika laistas euro banknotes un monētas. Pašlaik euro ir 19 valstu vienotā valūta.

Euro izmantošana

Kopā stiprāki

Euro padara mūsu dzīvi ērtāku, atvieglojot tirdzniecību, ceļošanu, studijas, dzīvi un darbu ārzemēs. Mūsu darbs ECB vērts uz to, lai nākotnē euro vēl vairāk uzlabotu jūsu labklājību.

Prezidente Lagarda – ko simbolizē euro

Drošas un izturīgas banknotes

Mēs ieguldām jaunās tehnoloģijās, lai padarītu banknotes drošākas un izturīgākas pret nolietojumu un bojājumiem. 2013.–2019. gadā mēs laidām apgrozībā banknošu otro izlaidumu – Eiropas sēriju –, kas ietver inovatīvus pretviltošanas elementus.

Izpētiet euro banknošu trīsdimensiju attēlus

Euro monētas

Euro monētu emisiju veic euro zonas valstis. ECB apstiprina monētu skaitu, ko gadā drīkst emitēt katra valsts. Katra valsts drīkst emitēt arī ne vairāk kā divas 2 euro piemiņas monētas gadā.

Uzziniet vairāk par euro monētām

Nacionālo valūtu skaidrās naudas apmaiņa

Daudzas bijušās nacionālās valūtas – piemēram, Igaunijas kronas un Īrijas mārciņas – valstu centrālajās bankās iespējams apmainīt pret euro. Taču ne visas bijušās nacionālo valūtu banknotes un monētas iespējams apmainīt – meklējiet informāciju šajā lapā.

Valūtas, kuras joprojām var apmainīt

Eiropas sērijas ieviešana ir noslēgusies

2019. gada maijā apgrozībā nonāca jaunās 100 euro un 200 euro banknotes. Tās bija pēdējās banknotes Eiropas sērijā. Eiropas sērijas banknotes ir izturīgākas un ietver jaunus pretviltošanas elementus.

SKAIDRĀS NAUDAS APSTRĀDĀTĀJI
Vai esat profesionāls skaidrās naudas apstrādātājs komercbankā, pasta nodaļā vai citā organizācijā, kura šķiro banknotes un laiž tās apgrozībā? Šeit varat saņemt jaunāko informāciju par skaidro naudu.
VAIRĀK PAR EURO

Sīkāk par jautājumiem, kas saistīti ar banknotēm

Dati par banknošu apgrozību

Mēs rūpīgi sekojam euro banknošu apgrozībai un pieprasījumam, lai euro banknotes vienmēr būtu jums pieejamas.

Banknošu un monētu apgrozības statistika

Euro starptautiskā loma

Euro ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē. Mēs sekojam euro izmantošanai ārpus euro zonas un sagatavojam pārskatus par to.

Lasiet mūsu jaunāko pārskatu
PĀRĀK SAREŽĢĪTI? SK. SADAĻU "NODERĪGA INFORMĀCIJA"
UZZINIET VAIRĀK
Kā valstis var pievienoties euro zonai?

Visas šīs sadaļas lapas