Menu

Kopā ar euro

1999. gada 1. janvārī 11 Eiropas Savienības (ES) valstis fiksēja savu valūtu kursus, uzsāka īstenot kopīgu monetāro politiku Eiropas Centrālās bankas vadībā un laida apgrozībā jaunu vienotu valūtu – euro. Sākotnēji tā bija elektroniska valūta, ko izmantoja finanšu tirgos un bezskaidrās naudas maksājumos. Trīs gadus vēlāk apgrozībā nonāca euro banknotes un monētas.

Pašlaik euro kā savu valūtu izmanto vairāk nekā 340 milj. eiropiešu 19 ES dalībvalstīs. Tā ir viena no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro banknotes un monētas ik dienu ir taustāms atgādinājums par brīvību, ērtībām un izdevībām, ko nodrošina ES.

Euro
mūs vieno

Cik daudz jūs patiesībā zināt par euro?

Atbildiet uz viktorīnas jautājumiem un pārbaudiet savas zināšanas par euro – un par Eiropas Centrālo banku! Esam sagatavojuši interesantus jautājumus iesācējiem un ekspertiem. Izmēģiniet spēkus un dalieties sociālajos tīklos!

Laiks pārbaudīt zināšanas!

Kādas priekšrocības sniedz euro?

Euro – mūsu valūta – tagad ir mūsu ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un atvieglo tirdzniecību, ceļošanu, mācības, dzīvi un darbu ārzemēs.

Mēs Eiropas Centrālajā bankā esam atbildīgi par euro un rūpējamies, lai valstīs, kurās lieto euro, visiem būtu nodrošināta stabila vide, t.sk. ģimenēm, strādājošajiem, darba devējiem, uzņēmējiem, pensionāriem, noguldītājiem un kredītņēmējiem. Nodrošinot euro stabilitāti, mēs sniedzam ieguldījumu ekonomiskajā izaugsmē un labklājībā.

Lasiet rakstu sadaļā "Noderīga informācija"!

Kopā ar euro mēs esam stiprāki

Kā Eiropas Parlamenta plenārsēdē euro gadadienā 2019. gada 15. janvārī uzsvēra prezidents Mario Dragi, mūsu valūta ir taustāms Eiropas integrācijas simbols un kopā tā ir padarījusi mūs stiprākus. Tagad mūsu pienākums ir pabeigt to, kas tika uzsākts pirms 20 gadiem.

Noskatieties visu video
Lasiet runu

Kā euro palīdz eiropiešiem veikt uzņēmējdarbību?

Euro zonas tautsaimniecības pamatā ir mazie un vidējie uzņēmumi. Uzziniet, kādas priekšrocības uzņēmējiem un mazo uzņēmumu īpašniekiem sniedz vienotā valūta!

Noskatieties!

Euro atver durvis eiropiešiem

Pirms 25 gadiem Eiropas līderi parakstīja Māstrihtas līgumu, kas kļuva par Eiropas integrācijas stūrakmeni un bruģēja ceļu uz euro. Uzziniet, kā vienotā valūta eiropiešiem atvieglojusi tirdzniecību, mācības un darbu ārzemēs!

Noskatieties!

Vai zinājāt?

Vai zinājāt, ka divas paralēlās līnijas euro simbolā € attēlo stabilitāti?
Un ka vidējais ienākumu līmenis euro zonā pieaudzis no 20 900 euro 1999. gadā, kad tika ieviests euro, līdz 33 900 euro 2018. gadā?

Fakti par euro

Euro ceļojums

Euro veicis garu ceļu, kurš aizsākās 20. gadsimta 60. gadu beigās, kad pirmo reizi tika apspriesta ekonomikas un monetārā savienība, un ved līdz pat mūsdienām, kad euro kļuvis par vienu no svarīgākajām valūtām pasaulē.

Euro ir taustāms Eiropas un tās vērtību simbols. Mūsu vienotā valūta palīdz uzturēt mieru un labklājību, kā arī radīt apstākļus uzplaukumam un ekonomiski stabilai nākotnei.

Uzziniet vairāk par ceļojumu, ko euro veicis, lai nonāktu līdz jums!

Sekojiet līdzi pasākumiem
par godu #EUROat20!

2018. gada 3. decembris

#EUROat20: neparastais ceļojums

Eiropas Komisija 2018. gada 3. decembrī Briselē rīkoja pasākumu par godu euro neparastajam ceļojumam.

2019. gada februāris

"#EUROat20 QuizClash" sacensības

Izsakām atzinību tiem, kuri pareizi atbildēja uz visiem jautājumiem – jūs esat īsti lietpratēji euro jautājumos! Uzvarētāju saraksts atrodams . Uzvarētāji balvā saņēma vai nu iPad Pro, vai Interrail Global Pass biļeti.

Tiem, kas vēl nezina, – šo viktorīnu mēs sadarbībā ar QuizClash uzsākām februārī. Jautājumi bija par dažādām tēmām, t.sk. par euro un Eiropas Centrālo banku.

2019. gada augusts–oktobris

Eiropas kultūras dienas

2019. gadā Eiropas kultūras dienas veltītas Eiropas kopīgajai kultūrai un identitātei. Vairāk informācijas par pasākumiem sk. mūsu Eiropas Kultūras dienām veltītajā interneta vietnē.

2019. gada 17.–19. jūnijs

ECB centrālo banku darbībai veltītais forums: EMS 20 gadi

Sestais ikgadējais ECB centrālo banku darbībai veltītais forums, kas notika Sintrā, Portugālē, pievērsa uzmanību Eiropas Ekonomikas un monetārās savienības 20 gadu vēsturei.

VĒLATIES UZZINĀT VAIRĀK PAR EURO?

Meklējiet sīkāku informāciju šajos materiālos!

ARHĪVS UN FOTOATTĒLI

Esam apkopojuši virkni fotoattēlu un videomateriālu no mūsu arhīva, kuri aptver euro 20 gadu vēsturi. Šos materiālus atļauts izmantot, norādot, ka autortiesības pieder ECB.

Arhīva videomateriāli par euro 20 gadu vēsturi
Fotoattēlu kolekcija par euro 20 gadu vēsturi