European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Euro

Euro liidab meid

Europangatähed ja -mündid on igapäevane ja käegakatsutav kinnitus suurema vabaduse ja mugavuse ning paremate võimaluste kohta, mida Euroopa Liit meile pakub.

1. jaanuaril 1999 võtsid 11 ELi liikmesriiki kasutusele uue ühisraha euro. Algselt oli tegu elektroonilise rahaga, europangatähed ja -mündid võeti kasutusele kolm aastat hiljem.

Praegu on euro kasutusel 20 Euroopa Liidu liikmesriigis, kus elab kokku ligikaudu 350 miljonit inimest. Tegu on üleilmselt ühe olulisema vääringuga ja Euroopa Keskpanga ülesanne on kaitsta selle väärtust.

Ühtsuse väärtus – 25 aastat eurot

Viimase 25 aasta jooksul on euro Euroopale palju kasu toonud. See on usaldusväärne vääring miljonite inimeste jaoks, kes seda iga päev kasutavad, ning on muutunud kogu maailmas stabiilsuse alustalaks ja Euroopa ühtsuse sümboliks.

Loe lähemalt, mida euro on aidanud meil saavutada

Europangatähed

Europangatähed sümboliseerivad lõimumist, avatust ja koostööd Euroopa rahvaste vahel. Kujundus- ja turvaelemendid muudavad pangatähed ainulaadseks.

Tutvu europangatähtedega 3D-formaadis

Milliseid hüvesid euro eurooplastele pakub?

Euro muudab meie igapäevaelu lihtsamaks, hõlbustades elamist, õppimist ja töötamist välisriikides. EKP kaitseb euro väärtust, et eurooplased saaksid Euroopa pakutavaid võimalusi maksimaalselt kasutada.

Euro pakutavad hüved

Kuidas aitab euro Euroopa ettevõtjaid?

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad on euroala majanduse alustala. Ühisraha kasutamine võimaldab ettevõtetel kasvada, kuna vähendab kulusid ja riske ning soodustab investeeringuid.

Vaata, milliseid hüvesid pakub euro väikeettevõtete jaoks

Kas teadsid, et...?

Kaks paralleelset joont euro sümbolil tähistavad stabiilsust.

Uued pangatähed

Töötame välja uusi pangatähti, et need oleksid veelgi turvalisemad ja vastupidavamad ning omasemad igas vanuses ja erineva taustaga eurooplaste jaoks. Järgnevast lingist saab lähemalt lugeda protsessi eri etappide ja selles osalemise võimaluste kohta.

Loe lähemalt, mis on EKP-l seoses uute pangatähtedega kavas

Eurosüsteemi sularahastrateegia

Selleks et tagada kodanikele vabadus kasutada nii praegu kui ka edaspidi maksete tegemisel sularaha, järgivad EKP ja euroala riikide keskpangad viit strateegilist eesmärki. Eurosüsteemi sularahastrateegia tagab, et sularaha jääb laialdaselt kättesaadavaks ning seda aktsepteeritakse nii usaldusväärse ja konkurentsivõimelise maksevahendina kui ka väärtuse säilitajana.

Sularahaga seotud strateegilised eesmärgid
SULARAHAKÄITLEJAD
Allpool oleva lingi kaudu saavad kasulikku teavet kommertspankades, postkontorites või muudes asutustes töötavad sularahakäitlejad.
TUTVU LÄHEMALT EUROGA

Üksikasjalikum teave pangatähtede kohta

Pangatähtede ringlus

EKP jälgib tähelepanelikult europangatähtede ringlust ja nõudlust tagamaks, et pangatähed on üldsusele igal ajal kättesaadavad.

Ringluses olevate pangatähtede ja müntide statistika

Euro rahvusvaheline roll

Euro on üleilmselt üks olulisemaid vääringuid. EKP jälgib euro kasutamist väljaspool euroala ja esitab selle kohta aruandeid.

Loe viimast aruannet

Kõik selle jaotise teemad