Eurol on ühendav jõud

1. jaanuaril 1999 fikseerisid Euroopa Liidu 11 liikmesriiki oma vahetuskursid, võtsid Euroopa Keskpanga juhtimisel vastu ühise rahapoliitika ja käivitasid uue ühisraha euro kasutuselevõtu. Algselt oli tegu elektroonilise rahaga, mida kasutati finantsturgudel ja sularahata arveldustes. Kolm aastat hiljem lasti ringlusse europangatähed ja -mündid.

Praegu on euro kasutusel 19 Euroopa Liidu liikmesriigis, kus elab kokku üle 340 miljoni inimese. Tegu on üleilmselt ühe olulisema vääringuga.

Europangatähed ja -mündid on igapäevane ja käegakatsutav kinnitus vabaduse, mugavuse ja võimaluste kohta, mille Euroopa Liit on kaasa toonud.

Euro
liidab meid kokku

Kui tuttav oled euroga?

Osale viktoriinis ja pane proovile oma teadmised euro ja Euroopa Keskpanga kohta. Küsimused sobivad nii algajatele kui ka asjatundlikumatele osalejatele. Pane end proovile ja jaga linki sotsiaalmeedias!

Osale viktoriinis

Millised on euro praktilised hüved?

Eurost on saanud igapäevaelu lahutamatu osa, mis muudab lihtsamaks nii kaubandustegevuse kui ka reisimise, hõlbustades ühtlasi elu, õppimist ja töötamist välisriikides.

Euroopa Keskpank vastutab euro käekäigu eest, et tagada stabiilne keskkond euroala riikide elanikele ning seista nii perekondade, töötajate, tööandjate, ettevõtjate, pensionäride, säästjate kui ka võlgnike huvide eest. Euro stabiilsust tagades toetab EKP majanduskasvu ja üldist heaolu.

Loe lähemalt

Kuidas aitab euro Euroopa ettevõtjaid?

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on euroala majanduse tugisammas. Videoklipp tutvustab ühisraha hüvesid ettevõtjate ja väikeettevõtete omanike jaoks.

Videoklipp

Euro muudab Euroopa avatumaks

25 aastat tagasi allkirjastasid Euroopa valitsusjuhid Maastrichti lepingu, mis oli Euroopa lõimumise oluline verstapost ja sillutas ühtlasi teed euro kasutuselevõtule. Videoklipp annab ülevaate, kuidas ühisraha on lihtsustanud eurooplaste jaoks reisimist ning õpinguid ja töötamist välisriikides.

Videoklipp

Kas teadsid, et...?

...kaks paralleelset joont euro sümbolil tähistavad stabiilsust? ...keskmine sissetulek euroalal on tõusnud 20 900 eurolt 1999. aastal 33 900 eurole 2018. aastal?

Loe lähemalt euro kohta

Euro teekond

Ühisvääringu pikk teekond sai alguse juba 1960. aastate lõpus, mil algasid arutelud majandus- ja rahaliidu loomise üle. Tänaseks on eurost saanud üks olulisemaid vääringuid maailmas.

Euro on Euroopa ja tema väärtuste käegakatsutav sümbol. Ühisvääring aitab säilitada rahu ja heaolu ning luua tingimused jõukuse ja majanduslikult stabiilse tuleviku saavutamiseks.

Vaata lähemalt euro kasutuselevõtmise teekonna kohta

Jälgi euro 20. aastapäeva sündmusi #EUROat20

3. detsember 2018

#EUROat2: erakordne teekond

Euroopa Komisjon tähistas euro erakordset teekonda 3. detsembril 2018 Brüsselis toimunud üritusel.

Veebruar 2019

#EUROat20 QuizClash viktoriin

Hoia silmad lahti! Veebruaris korraldame koostöös rakendusega QuizClash viktoriini euro ja Euroopa Keskpanga kohta. Laadi rakendus ja osale #EUROat20 viktoriinis ning võid võita auhindu! Oled valmis?

31. jaanuar 2019

Lamfalussy stipendium

Sel aastal valitakse stipendiumisaajad välja Euroopa majandus- ja rahaliidu teemaliste projektide seast. Programm on mõeldud teadusuurijatele ja doktoriõppes osalejatele. Projekte saab esitada alates 1. detsembrist 2018 kuni 31. jaanuarini 2019.

17.-19. juuni 2019

EKP keskpangandusfoorum 20 aastat Euroopa majandus- ja rahaliitu

Portugalis Sintras toimuval kuuendal EKP keskpangandusfoorumil keskendutakse majandus- ja rahaliidu 20 toimimisaastale.

SOOVID ROHKEM TEAVET EURO KOHTA?

Loe lähemalt

ARHIIV JA FOTOD

Siit leiab rohkelt fotosid ja videomaterjali euro käekäigu kohta viimase 20 aasta jooksul. Materjali kasutamisel palume viidata Euroopa Keskpanga autoriõigusele.

Arhiivi videomaterjal – 20 aastat eurot
Fotokogu – 20 aastat eurot