Otsingu valikud
Home Meedia Suunaviidad Uuringud & vljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Tvimalused
Soovitused
Sorteeri

Euro

Euro liidab meid

Eurot kasutab oma vääringuna üle 340 miljoni inimese. Europangatähed ja -mündid on igapäevane meeldetuletus võimaluste ja mugavuse kohta, mille Euroopa Liit on kaasa toonud. Euro on Euroopa ühtsuse tugev sümbol ja kuulub kõigile euroala kodanikele.

EKP ülesandeks on kaitsta euro väärtust. Teeme koostööd euroala riikide keskpankadega, et hoida hinnad stabiilsena ja tagada raha ostujõud.

Euro kasutuselevõtt

1. jaanuaril 1999 fikseerisid Euroopa Liidu 11 liikmesriiki oma vahetuskursid, võtsid vastu ühise rahapoliitika ja käivitasid euro kasutuselevõtu. Algselt oli tegu elektroonilise rahaga, 2002. aastal lasti ringlusse europangatähed ja -mündid. Praegu on euro kasutusel 19 riigis.

Euro kasutamine

Koos tugevamad

Euro muudab lihtsamaks nii kaubandustegevuse kui ka reisimise, hõlbustades ühtlasi elu, õppimist ja töötamist välisriikides. EKP töötab tuleviku nimel, et euro panus inimeste heaollu oleks veelgi suurem.

Christine Lagarde: euro tähendusest

Turvalised ja vastupidavad pangatähed

EKP investeerib uutesse tehnoloogiatesse, et muuta pangatähed turvalisemaks ja vastupidavamaks. Aastatel 2013–2019 võeti kasutusele europangatähtede teine seeria, millel kasutatakse uuenduslikke turvaelemente.

Tutvu europangatähtedega 3D-formaadis

Euromündid

Euromüntide eest vastutavad euroala riigid. EKP kinnitab müntide hulga, mida iga liikmesriik võib aastas emiteerida. Peale selle on igal liikmesriigil õigus emiteerida kuni kaks 2-eurost mälestusmünti aastas.

Tutvu lähemalt euromüntidega

Liikmesriigi vääringu vahetamine euro vastu

Paljudel juhtudel saab riikide endisi vääringuid, näiteks Eesti kroone ja Iiri naelu, riigi keskpangas jätkuvalt euro vastu vahetada. See ei kehti siiski kõikide riikide kohta. Täpsemat teavet saab meie veebilehelt.

Milliseid vääringuid saab veel vahetada?

Teine seeria on nüüdseks tervikuna ringluses

Uued 100- ja 200-eurosed pangatähed – teise seeria viimased kaks nimiväärtust – lasti ringlusse 2019. aasta mais. Teise seeria pangatähed on vastupidavamad ja neil kasutatakse uusi turvaelemente.

SULARAHAKÄITLEJAD
Kui oled sularahakäitleja kommertspangas, postkontoris või mõnes teises asutuses, mille ülesandeks on sularaha sortimine ja üldsusele jagamine, tutvu järgmisel lingil esitatud värskeima teabega sularaha kohta.
TUTVU LÄHEMALT EUROGA

Üksikasjalikum teave pangatähtede kohta

Pangatähtede ringlus

EKP jälgib tähelepanelikult europangatähtede ja -müntide ringlust ja nõudlust, et tagada juurdepääs europangatähtedele.

Pangatähtede ja müntide ringluse statistika

Euro rahvusvaheline roll

Euro on üks olulisemaid vääringuid maailmas. EKP jälgib euro kasutamist väljaspool euroala ja esitab selle kohta aruandeid.

Loe viimast aruannet

Kõik selle jaotise teemad