European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Vaegnägijatele

„Kui kujundus sobib pimedatele ja vaegnägijatele, on see sobiv kõigile.”

Alates euro kavandamisest 1990. aastatel on meie tihe koostöö Euroopa Pimedate Liiduga (European Blind Union, EBU) kantud kaasamise põhimõttest. Koostöö tulemusel loodud europangatähed ja -mündid on pimedate ja vaegnägijate jaoks hõlpsasti käsitsetavad. 

EKP konsulteerib EBUga korrapäraselt ja tegi seda ka europangatähtede teise seeria väljatöötamisel. 

Sularaha on oluline, sest tagab kodanikele makseviisi valikul vabaduse. Samuti on see tähtis kõigi ühiskonnarühmade finantsalase kaasatuse saavutamiseks. Soovime tagada, et pimedad ja vaegnägijad saavad europangatähti jätkuvalt kindlustundega kasutada.

Europangatähtede eristatavuselemendid

Aastatel 2013–2019 võeti kasutusele europangatähtede teine seeria. Kujunduselemendid on samad, mis esimese seeria pangatähtedel, kuid eristatavuselemente on täiustatud ja kasutatud värvid on erksamad, nii et pangatähti saab hõlpsamini üksteisest eristada.

Millised on teise seeria europangatähtede eristatavuselemendid?

Erinev suurus

Mida suurema nimiväärtusega on pangatäht, seda suurem on see mõõtmetelt. 50-, 100- ja 200-eurosed pangatähed on sama kõrgusega, kuid pikkus on seda suurem, mida suurem on pangatähe nimiväärtus.

Kuus eri nimiväärtusega europangatähte on kujutatud vertikaalselt üksteise kõrval. Need on esitatud suuruse ja nimiväärtuse poolest kasvavas järjestuses alates väikseimast (5-eurone) kuni kõige suuremani (200-eurone).

Erksam värv 

Kõigi nimiväärtuste puhul kasutatakse nüüd intensiivsemaid ja kontrastsemaid värve. 5-eurone pangatäht on hall, 10-eurone punane, 20-eurone sinine, 50-eurone oranž, 100-eurone roheline, 200-eurone kollakaspruun ning 500-eurone lilla. 500-eurost pangatähte ei emiteerita enam, kuid esimese seeria 500-eurosed pangatähed kehtivad jätkuvalt seadusliku maksevahendina ja neid võib endiselt ringluses kohata.

Suur kiri

Suures kirjas trükitud nimiväärtus on pangatähe muudest kujunduselementidest eraldatud. See suurendab kontrastsust, võimaldades nimiväärtust lihtsamini ära tunda ja kõiki kuut nimiväärtust üksteisest eristada.

Reljeeftrükk

Suures kirjas nimiväärtused on esitatud reljeeftrükis. See võimaldab pimedatel ja vaegnägijatel pangatähe nimiväärtust hõlpsamalt kindlaks teha.

20-eurose pangatähe kujutis, millel on esile tõstetud järgmised kujunduselemendid: nimiväärtus, erinevaid arhitektuuristiile kujutav põhimotiiv ja sõrmega kombitavad turvamärgid.

Reljeefsed jooned

Kõigi europangatähtede esikülje vasakus ja paremas servas on reljeefsed jooned. Nimiväärtuseid saab eristada reljeefsete joonte vaheliste tühikute arvu järgi, nagu järgmistel kujutistel on näidatud. Sarnase mustriga nimiväärtusi saab eristada pangatähe suuruse järgi. 

5- ja 50-eurone

Reljeefsed jooned vasakus ja paremas servas on tühikuta.

10- ja 100-eurone

Reljeefsed jooned vasakus ja paremas servas on ühe tühikuga.

20- ja 200-eurone

Reljeefsed jooned vasakus ja paremas servas on kahe tühikuga.

Kui tõhusad on pangatähtedel kasutatavad eristatavuselemendid?

Soovite rohkem teada, kuidas need praktikas toimivad? Vaadake järgmist videot, milles pimedate kogukonna liige selgitab, kuidas ta europangatähti eristab.

Video tekst

Mündid

Müntide eristamist hõlbustavad järgmised tunnused:

  • mündid on eri suuruse, värvuse ja servaga;
  • mündid on eri kaaluga ja mida suurema nimiväärtusega on münt, seda raskem see on (v.a 50-sendine münt, mis on raskem kui 1-eurone münt);
  • mündi nimiväärtus on suures kirjas märgitud selle ühisele küljele.  

Müntide erinev serv

2-eurone

Mündi peene rihveldusega servale on graveeritud tähed.

1-eurone

Mündi serval on vaheldumisi kolm rihveldatud ja kolm siledat osa.

50- ja 10-sendine

Mündi serval on suuremad sälgud.

20-sendine

Mündi serv on sile ja sellel on seitse sälku.

5- ja 1-sendine

Mündi serv on sile.

2-sendine

Mündi serv on sile ja sellele on graveeritud peen joon.

Küsimused euromüntide kohta palume esitada Euroopa Komisjonile.

Kõik selle jaotise teemad