Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Sularaha roll 

Sularaha on euroala kauplustes kõige sagedamini kasutatav maksevahend, mis on kättesaadav kõigile.

Sularaha pakub olulisi funktsioone ja eeliseid.

  • See tagab inimeste vabaduse ja autonoomsuse. Pangatähed ja mündid on ainus rahavorm, mida on võimalik hoida kolmandat osapoolt kaasamata. Sularahas maksmiseks ei ole vaja eriseadmeid, internetiühendust või elektrit – sellega saab arveldada ka voolukatkestuse ajal või ilma pangakaardita.
  • Sularaha on seaduslik maksevahend. Võlausaldajad, nagu kauplused ja restoranid, ei saa sularaha vastuvõtmisest keelduda, välja arvatud juhul, kui kliendiga on eelnevalt kokku lepitud muu makseviisi kasutamises. Vt Euroopa Komisjoni 22. märtsi 2010. aasta soovitus euro pangatähtede ja müntide seadusliku maksevahendi staatuse ulatuse ja mõju kohta (2010/191/EL).
  • Sularaha tagab privaatsuse. Sularahatehingute puhul on tagatud inimeste põhiõigus privaatsuse, isikuandmete ja identiteedi kaitsele finantsküsimustes.
  • Sularaha on kaasav. Sularaha võimaldab teha makseid ja säästa ka neil, kellel juurdepääs digitaalsele rahale on piiratud või puudub. Seega on sularaha roll sotsiaalselt haavatavate kodanike, nagu vanemaealiste või madalama sissetulekuga rühmade kaasamisel väga tähtis.
  • Sularaha aitab arvet pidada kulutuste üle. Sularaha aitab väljaminekuid paremini kontrollida ja vältida liigset kulutamist.
  • Sularahamaksed on kiired. Pangatähtedes ja müntides saab makseid arveldada viivitamata.
  • Sularaha on turvaline. Sularaha on osutunud turvaliseks küberkuritegevuse, pettuste ja võltsimise suhtes. Kuna tegemist on keskpangarahaga, ei kaasne sellega maksja ega makse saaja jaoks finantsriske.
  • Sularaha on väärtuse säilitaja. Sularaha ei ole pelgalt maksevahend. See võimaldab säästa ilma makseviivituse riskita ning teha väiksemaid kingitusi ja makseid. Vanemad võivad anda sularaha lastele väiksemate ostude tegemiseks, samuti saab seda sõbra või tuttava kätte usaldades paluda abi ostude tegemisel. Ühtlasi aitab sularaha edendada laste rahatarkust.

Kõik selle jaotise teemad