Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Sularaha roll

Majanduse toimimiseks on vaja teatud hulka kättesaadavat sularaha. Sularaha on euroalal peamine maksevahend, kuna igapäevamaksete tegemiseks kasutatakse valdavalt pangatähti ja münte. Sellel on oluline roll ka sotsiaalselt haavatavate (eakamate või madalama sissetulekuga) kodanike kaasamisel.

Sularaha pakub ka muid olulisi funktsioone ja eeliseid:

  • See tagab inimeste vabaduse ja autonoomsuse. Pangatähed ja mündid on ainus rahavorm, mida on võimalik hoida kolmandat osapoolt kaasamata. Sularahas maksmiseks ei ole vaja eriseadmeid, internetiühendust või elektrit – sellega saab arveldada ka voolukatkestuse ajal või ilma pangakaardita.
  • Sularaha on seaduslik maksevahend. Võlausaldajad, nagu kauplused ja restoranid, ei saa sularaha vastuvõtmisest keelduda, välja arvatud juhul, kui kliendiga on eelnevalt kokku lepitud muu makseviisi kasutamises. Lähemalt vaata Euroopa Komisjoni 22. märtsi 2010. aasta soovitus (2010/191/EL).
  • Sularaha tagab privaatsuse. Sularahatehingute puhul on tagatud inimeste põhiõigus privaatsuse, isikuandmete ja identiteedi kaitsele finantsküsimustes.
  • Sularaha on kaasav. Sularaha võimaldab teha makseid ja säästa ka neil, kellel juurdepääs digitaalsele rahale on piiratud või puudub. Seega on sularaha roll sotsiaalselt haavatavate kodanike, nagu vanemaealiste või madalama sissetulekuga rühmade kaasamisel väga tähtis.
  • Sularaha aitab arvet pidada kulutuste üle. Sularaha aitab väljaminekuid paremini kontrollida ja vältida liigset kulutamist.
  • Sularahamaksed on kiired. Pangatähtedes ja müntides saab makseid arveldada viivitamata.
  • Sularaha on turvaline. Sularaha on osutunud turvaliseks küberkuritegevuse, pettuste ja võltsimise suhtes. Kuna tegemist on keskpangarahaga, ei kaasne sellega maksja ega makse saaja jaoks finantsriske.
  • Sularaha on väärtuse säilitaja. Sularaha ei ole pelgalt maksevahend. See võimaldab säästa ilma makseviivituse riskita ning teha väiksemaid kingitusi ja makseid. Vanemad võivad anda sularaha lastele väiksemate ostude tegemiseks, samuti saab seda sõbra või tuttava kätte usaldades paluda abi ostude tegemisel. Ühtlasi aitab sularaha edendada laste finantskirjaoskust.
VAATA LISAKS

Seonduv teave

Kõik selle jaotise teemad