Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Grynųjų pinigų vaidmuo

Kad ekonomika funkcionuotų, reikalingas tam tikras grynųjų pinigų kiekis. Grynieji pinigai yra populiariausia euro zonoje atsiskaitymo priemonė – didžioji dalis kasdienių mokėjimų vykdoma banknotais ir monetomis. Grynieji pinigai itin svarbūs ir socialiai pažeidžiamų gyventojų grupių, pavyzdžiui, senjorų ar mažesnes pajamas gaunančių asmenų, įtraukčiai.

Be viso to, grynieji pinigai atlieka dar ir kitas naudingas funkcijas:

  • Jie užtikrina mūsų laisvę ir nepriklausomumą. Grynieji pinigai – vieninteliai pinigai, kuriuos žmonės gali naudoti be trečiosios šalies įsikišimo. Norint atsiskaityti grynaisiais, nereikia specialios įrangos, interneto ar elektros, t. y. jais galima atsiskaityti net sutrikus elektros tiekimui ar pametus banko kortelę.
  • Jie yra teisėta mokėjimo priemonė. Kreditoriai, pavyzdžiui, parduotuvės ir restoranai, negali nepriimti grynųjų, nebent būtų su klientu iš anksto susitarę, kad atsiskaitymai bus vykdomi kitais būdais. Daugiau apie tai – 2010 m. kovo 22 d. Europos Komisijos rekomendacijoje (2010/191/ES).
  • Jie užtikrina privatumą. Sandorius vykdant grynaisiais pinigais užtikrinama viena iš mūsų pagrindinių teisių – teisė į privatumo, duomenų ir tapatybės apsaugą finansiniuose reikaluose.
  • Jie užtikrina įtrauktį. Grynaisiais atsiskaityti ir taupyti gali ir tie, kurie neturi galimybių (arba jos yra ribotos) naudoti skaitmenines mokėjimo priemones, tad grynieji yra itin svarbūs socialiai pažeidžiamų grupių, pavyzdžiui, senjorų ar mažesnes pajamas ganančių asmenų, įtraukčiai.
  • Jie padeda sekti savo išlaidas. Naudodamiesi grynaisiais, galite geriau kontroliuoti savo išlaidas, nes, pavyzdžiui, negalite išleisti daugiau, negu turite.
  • Atsiskaitymai grynaisiais yra greiti. Banknotais ir monetomis atsiskaitoma iškart.
  • Jie yra saugūs. Grynieji pasitvirtino kaip priemonė, saugi nuo kibernetinių nusikaltimų, sukčiavimo ir padirbinėjimo. Be to, jie nekelia finansinės rizikos nei mokėtojui, nei jų gavėjui, nes tai yra centrinių bankų leidžiami pinigai.
  • Jie yra vertės kaupimo priemonė. Grynieji yra ne tik mokėjimo priemonė. Juos žmonės gali laikyti kaip santaupas, nepatirdami rizikos, kad jie praras teisėtos mokėjimo priemonės statusą. Juos galima naudoti kaip mažas asmenines dovanas ir mokėjimus. Pavyzdžiui, tėvai gali duoti nedideles sumas vaikams mažiems pirkiniams, arba jų galite duoti draugams ar pažįstamiems, kad jums ką nors nupirktų. Be to, grynieji prisideda prie vaikų finansinio raštingumo didinimo.
TAIP PAT ŽIŪRĖKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Visi šios dalies puslapiai