Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kroatija (nuo 2023 m. sausio 1 d.)

Kroatija yra Europos Sąjungos narė nuo 2013 m. liepos 1 d. Europos Sąjungos Taryba 2022 m. liepos 12 d. pritarė Kroatijos prisijungimui prie euro zonos 2023 m. sausio 1 d. ir nustatė Kroatijos kunos perskaičiavimo į eurą kursą. 

Kroatijos eurų monetos

Konvertavimo kursas

 7,53450 HRK už 1 EUR  

Euro link

Kroatija prisijungė prie euro zonos 2023 m. sausio 1 d.

Kainų nurodymas dviem valiutomis

Iki 2023 m. gruodžio 31 d. prekių ir paslaugų kainos bus nurodomos eurais ir kunomis. Nurodant kainas, valiutos kursas turi būti nurodomas aiškiai ir matomai. Tai labai svarbu siekiant apsaugoti vartotojus.

Apyvartoje dvi valiutos

Ir eurus, ir kunas (banknotus ir monetas) buvo leidžiama naudoti kaip mokėjimo priemonę dvi savaites nuo euro įvedimo.

Banknotų ir monetų keitimas

Kunų banknotus ir monetas bus galima nemokamai keisti iki 2023 m. gruodžio 31 d. Vienu metu galima pasikeisti ne daugiau kaip 100 kunų banknotų ir 100 kunų monetų. Už didesnio banknotų ar monetų kiekio keitimą komerciniai bankai gali imti mokestį.

Kainos nebus didinamos

Draudžiamas bet koks su euro įvedimu susijęs kainų didinimas. Jei įmonė pažeidžia šią taisyklę, vartotojai turi galimybę pranešti apie nepagrįstą kainų padidėjimą valdžios institucijoms ir pastarosios minėtai įmonei gali skirti baudą. Tai – vartotojų apsaugos dalis.

Kroatijos kunų keitimas į eurus

Pašto skyriuose, komerciniuose bankuose ir Finansų agentūroje

Iki 2023 m. gruodžio 31 d. kunų banknotus ir monetas išsikeisti į eurų banknotus ir monetas galima tik pašto skyriuose, komerciniuose bankuose ir Finansų agentūroje. Nemokamai vienu metu galima keisti ne daugiau kaip 100 kunų banknotų ir 100 kunų monetų. Už didesnio banknotų ar monetų kiekio keitimą komerciniai bankai gali imti mokestį.

Kroatijos nacionaliniame centriniame banke (Hrvatska narodna banka)

Nuo 2024 m. sausio mėn. Kroatijos nacionalinis centrinis bankas kunų banknotus keis į eurus neterminuotai, o monetas – iki 2025 m. gruodžio 31 d. Ši paslauga teikiama nemokamai.

Kituose euro zonos nacionaliniuose centriniuose bankuose

    Nuo 2023 m. sausio 1 d. iki vasario 28 d. kunų banknotus bus galima nemokamai pasikeisti ir kitų euro zonos šalių nacionaliniuose centriniuose bankuose pagal fiksuotą keitimo kursą. Vienos sandorio šalies arba vienu sandoriu į eurus keičiama suma per vieną dieną negali viršyti 8 000 kunų.

Pagrindinės pinigų keitimo datos
2022 m. liepos 12 d.

ES Taryba pritaria Kroatijos prisijungimui prie euro zonos.

2022 m. liepos 18 d.

Pradedamos kaldinti Kroatijos eurų monetos.

2022 m. rugsėjo 5 d.

Kroatijoje iki 2023 m. gruodžio 31 d. kainos nurodomos kunomis ir eurais.

2022 m. rugsėjo 30 d.

Susitarimai dėl išankstinio pristatymo pasirašomi su visais Kroatijos komerciniais bankais.

2022 m. spalio 18 d.

Hrvatska narodna banka pradeda teikti eurų banknotus ir monetas komerciniams bankams.

2022 m. gruodžio 1 d.

Visuomenė ir įmonės gali įsigyti pažintinius eurų monetų rinkinius pašto skyriuose, komerciniuose bankuose ir Finansų agentūroje.

2023 m. sausio 1 d.

Įvedamas euras.

Apyvartoje pasirodo eurų banknotai ir monetos, o likučiai kunomis banko sąskaitose perskaičiuojami į eurus.

Sklandžiam perėjimui prie euro užtikrinti, dvi savaites apyvartoje cirkuliuoja abi valiutos – kunos ir eurai – ir abejomis galima atsiskaityti.

Pradedamas nemokamas kunų banknotų ir monetų keitimas į eurų banknotus ir monetas.

2023 m. sausio 15 d.

Eurų banknotai ir monetos tampa vienintele teisėta mokėjimo priemone.

2023 m. gruodžio 31 d.

Paskutinė diena, kai bankai, pašto skyriai ir Finansų agentūra keičia kunų banknotus ir monetas.

2024 m. sausio 1 d.

Hrvatska narodna banka perima kunų banknotų ir monetų keitimą į eurus.

2025 m. gruodžio 31 d.

Paskutinė diena, kai Hrvatska narodna banka keičia kunų monetas.

Neterminuotai

Hrvatska narodna banka kunų banknotus keis neterminuotai.

Kontaktai

Jei turite klausimų, su Hrvatska narodna banka galite susisiekti telefonu ar apsilankyti banke (Trg hrvatskih velikana 3, 10000 Zagrebe) arba banko kasose (Franje Račkog 5, 10002 Zagrebe) asmeniškai. Darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais 9.00–13.00 val.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad pasikeisti kunų banknotus ir monetas į eurus Hrvatska narodna banka kasose bus galima tik nuo 2024 m. sausio mėn. Iki to laiko kunų banknotus ir monetas bus galima pasikeisti tik bankuose, pašto skyriuose ir Finansų agentūroje. 

TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Kaip šalys prisijungia prie euro zonos?

Kad šalis galėtų prisijungti prie euro zonos, ji turi atitikti ekonominės ir teisinės konvergencijos kriterijus. Prisijungti norinčios šalies kainų raida turi būti tvari, o vidutinis infliacijos lygis negali būti daugiau kaip 1,5 procentinio punkto didesnis už trijų valstybių narių, kuriose infliacija yra mažiausia, vidutinį infliacijos lygį. Ji taip pat turi suderinti savo nacionalinės teisės aktus su atitinkamais ES teisės aktais.

Sužinokite daugiau apie reikalavimus

Prisijungimo prie euro zonos nauda

Kroatija įgis daugiau finansinio saugumo, pagerės jos piliečių gyvenimo lygis. Be to, šaliai bus ekonomiškai naudingi glaudesni finansiniai ryšiai su kitomis euro zonos narėmis ir ECB.

Euro įvedimo privalumai

Visi šios dalies puslapiai