European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kuo eurai naudingi jums?

2018 11 14 (atnaujinta 2019 12 13)

Esate vienas iš daugiau kaip 346 milijonų europiečių, naudojančių bendrą valiutą. Eurai – svarbi kasdienio gyvenimo dalis; jie ir jūsų piniginėje, ir banko sąskaitoje. Tačiau bendra valiuta yra gerokai daugiau negu patogi mokėjimo priemonė. Ji padeda patenkinti svarbius poreikius ir įgyvendinti siekius. Euras – saugi ir stabili valiuta, todėl ją naudodami galite ramiai taupyti ir investuoti. Turint bendrą valiutą, gyventi, dirbti ir studijuoti kitoje euro zonos šalyje yra paprasčiau. Eurai mus suartina.

Eurai pasirodė maždaug prieš 20 metų ir per tą laiką įrodė esantys stabili ir patikima valiuta. ECB kartu su euro zonos šalių centriniais bankais rūpinasi euru tam, kad galėtumėte būti ramūs dėl savo pinigų saugumo ir įvairiais būdais naudotis šios valiutos teikiamais pranašumais ir šiandien, ir rytoj.

Stabilumas ir gerovė

Kaip ir daugelis žmonių, tikriausiai norite susikurti ekonominę gerovę – norite turėti gerą darbą, iš kurio pragyventumėte jūs ir jūsų šeima. Mes, kaip centrinis bankas, užtikriname stabilias kainas ir tokiu būdu remiame ekonomikos augimą, o kartu ir darbo vietų kūrimą. Mūsų pagrindinis uždavinys – palaikyti kainų stabilumą. Kai kainos stabilios, sudaromos sąlygos klestėjimui ir ekonomiškai stabiliai ateičiai, kurią galima numatyti. Kasdieniame gyvenime stabilios kainos reiškia tai, kad galite būti tikri dėl savo pinigų vertės ateityje ir kad bendrovės gali investuoti ir augti. Galite būti ramūs, kad euras ir rytoj bus euras.

Kartu esame stipresni

Europiečiai sudaro kultūriškai įvairią bendruomenę, kurios narius sieja panašios vertybės. Mes norime išsaugoti taiką, demokratiją ir laisvę. Taip pat norime labiau klestėti ekonomiškai ir būti įtakingesni tarptautinėje arenoje.

Susivieniję tam, kad sudarytume didžiausią pasaulio prekybos bloką, ir kurdami bendrą Europos rinką vis labiau artėjame prie šių tikslų įgyvendinimo. Euras pastūmėjo Europos integracijos procesą, nes euro zonos gyventojai gali pasinaudoti bendrosios rinkos teikiama nauda.

Mūsų kišenėse esantys eurų banknotai ir monetos yra apčiuopiamas Europos vienybės simbolis. Euras suteikia bendrystės jausmą ir kasdien primena, kiek daug mes jau pasiekėme.

Su euru – paprasčiau

Eurais galite atsiskaityti 20 Europos šalių ir jums nebereikia keisti pinigų ar mokėti valiutos keitimo mokesčio. Keliauti į šias šalis tampa patogiau ir pigiau; be to, mūsų gyvenimas tampa paprastesnis ir kitais aspektais, tokiais kaip studijos, darbas ar gyvenimas užsienyje. Po euro įvedimo vartotojai euro zonoje gali lengvai palyginti kainas ir atlikti tarptautinius mokėjimus. Be to, verslininkai mažiau jaudinasi dėl valiutos kurso.

Ar žinojote?

Per pastaruosius 20 metų po euro įvedimo kainos euro zonoje buvo stabilios.

Nuo 1999 m. sausio 1 d. vidutinė infliacija buvo 1,7 %, t. y. žemesnė už vidutinę infliaciją atskirose šalyse XX a. aštuntąjį, devintąjį ir dešimtąjį dešimtmečiais, kai tos šalys dar nebuvo įsivedusios euro.

Būdami kartu tapome turtingesni.

Jei ne po Antrojo pasaulinio karo vykusi integracija, šiandien vienam ES gyventojui tenkanti bendrojo vidaus produkto (BVP) dalis, ko gero, būtų net penktadaliu mažesnė.

Euro zona yra viena didžiausių ir stipriausių ekonomikų pasaulyje.

Pagal vienam gyventojui tenkančią BVP dalį euro zona užima antrą vietą tarp stipriausių pasaulio ekonomikų.

Euras yra viena svarbiausių pasaulio valiutų.

Tarptautinių mokėjimų eurais ir JAV doleriais skaičius yra beveik toks pat; be to, euras yra antra pagal populiarumą valiuta pasaulyje skolinantis ir skolinant.

Žmonės tvirtai palaiko eurą.

Naujausios „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, euro zonoje trys iš keturių žmonių palaiko eurą – tai aukščiausias lygis nuo 2004 m.

Jau daugiau kaip 70 metų iš eilės džiaugiamės taika Europos Sąjungoje!