Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Skaitmeninis euras

Skaitmeninis euras būtų centrinio banko išleisti skaitmeninės formos grynieji pinigai, prieinami visiems euro zonoje.

Dirbame su euro zonos nacionaliniais centriniais bankais – kartu nagrinėjame skaitmeninio euro galimo įvedimo klausimą. Tai būtų centrinio banko skaitmeninė valiuta – elektroninis grynųjų pinigų atitikmuo. Skaitmeninis euras būtų naudojamas kartu su banknotais ir monetomis, tad žmonės turėtų platesnį mokėjimo būdų pasirinkimą.

Skaitmeninis euras

Skaitmeninės formos centrinio banko pinigai, kuriuos galima naudoti bet kokiems elektroniniams atsiskaitymams fizinėse ar elektroninėse prekybos vietose arba tarpusavyje.

Ką turite žinoti

Kas būtų skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras būtų visiems prieinama nemokama elektroninė mokėjimo priemonė. Ja galėtumėte naudotis visoje euro zonoje taip, kaip šiandien naudojatės grynaisiais pinigais. Skaitmeninis euras būtų saugi priemonė, privatumas būtų užtikrintas. Vis didėjant visuomenės skaitmenizacijai skaitmeninis euras būtų dar vienas mūsų bendrosios valiutos raidos žingsnis.

Kas tai būtų?
Kodėl mums reikalingas skaitmeninis euras?

Skaitmeninis euras palengvintų visų mūsų gyvenimą, nes skaitmeninius mokėjimus būtų galima atlikti viešaisiais pinigais. Jais galėtume naudotis nemokamai bet kur ir bet kada, kai tik to prireiktų. Tai padėtų sustiprinti euro zonos piniginį nepriklausomumą ir skatintų konkurenciją Europos mokėjimų sektoriuje.

Kodėl mums to reikia?
Kaip skaitmeninis euras veiktų?

Skaitmeniniai eurai būtų laikomi elektroninėje piniginėje, kuri būtų sukurta jūsų banke arba pas viešą tarpininką. Jais galėtumėte atlikti visus įprastus elektroninius mokėjimus savo vietinėje parduotuvėje, internetinėje erdvėje ar draugui naudodamiesi telefonu arba kortele, mokėdami internetu arba prie jo neprisijungę.

Kaip tai veiktų?
Kuris projekto etapas šiuo metu vyksta?

Parengiamasis etapas – jis prasidėjo 2023 m. lapkričio mėn. Daugiausia dėmesio bus skiriama tolesniam rengimuisi sukurti skaitmeninį eurą. Bus remiamasi tiriamojo etapo metu atliktomis išvadomis.

Tolesni veiksmai

Dažnai užduodami klausimai

Kuo skaitmeninis euras būtų naudingas man? Kuo skaitmeninis euras skirtųsi nuo stabilizuotųjų virtualiųjų valiutų ir kriptoturto? Ar skaitmeninis euras pakeistų grynuosius pinigus? Čia rasite atsakymus į dažnai užduodamus klausimus.

Skaitmeninis euras – padėties įvertinimas

Šioje ataskaitoje pateikiamos Eurosistemos išvados, padarytos užbaigus skaitmeninio euro tyrimo etapą, trukusį 2021 m. spalio mėn. – 2023 m. spalio mėn.

Pasigilinkite

Bendradarbiavimas su suinteresuotosiomis šalimis

Glaudus bendradarbiavimas su rinkos dalyviais ir įstatymų leidėjais padės užtikrinti, kad skaitmeninis euras atitiktų vartotojų poreikius. Todėl pradedame įgyvendinti iniciatyvas, kuriomis siekiame, kad į šį procesą įsitrauktų kuo daugiau suinteresuotųjų šalių.

Valdymas ir suinteresuotosios šalys
Dokumentai ir tyrimas

Su skaitmeniniu euru susijusio tiriamojo etapo metu buvo parengta išsami dokumentacija ir nuodugni atlikto darbo analizė. Daugiau informacijos jus dominančiais klausimais rasite mūsų svetainės puslapyje apie skaitmeninį eurą.

Pasigilinkite

Skaitmeninis euras ir...

... kriptoturtas

Skaitmeninis euras nebūtų kriptoturtas, nes juo rūpinasi centrinis bankas. Centriniai bankai įpareigoti saugoti pinigų vertę, kad ir kokie tie pinigai būtų – fiziniai ar skaitmeniniai. Kriptoturto neužtikrina ir nevaldo jokia centrinės valdžios įstaiga, todėl neturite jokios garantijos, kad, prireikus, kriptoturtą galėsite iškeisti į grynuosius pinigus.

Kokie skirtumai?

... investicijos

Skaitmeninis euras daugiausia turėtų būti naudojamas kaip mokėjimo, o ne finansinio investavimo priemonė. Nuodugniai nagrinėjame šį klausimą, kad būtų išvengta neigiamų pasekmių finansų sektoriui. Skaitmeninis euras turėtų būti viešoji gėrybė, teikianti naudą ekonomikai ir plačiajai visuomenei.

Skaitmeninis euras ir finansų sistemos raida

... europiniai mokėjimai

Mūsų mokėjimo įpročiai keičiasi iš esmės ir pagrindinis vaidmuo šiame procese tenka centriniams bankams. Europinius mokėjimus turi skatinti konkurencinga ir novatoriška rinka, pajėgi patenkinti vartotojų poreikius ir kartu padėti išsaugoti europinį suverenumą. Todėl parengėme išsamią mokėjimų skaitmeniniame amžiuje strategiją.

Mūsų mažmeninių mokėjimų strategija

ECB tinklalaidė

Skaitmeninis euras – kas, kodėl, kada? (1 ir 2 dalys)

Ar mums reikia skaitmeninio euro ir kodėl? Kaip jis galėtų atrodyti? Ir kuo jis skirtųsi nuo kitų mokėjimo priemonių? Mūsų tinklalaidžių vedėja Katie Ranger užduoda šiuos klausimus skaitmeninio euro ekspertei Evelienai Witlox.

Klausykite tinklalaidės epizodų

Skaitmeninis euras – išsklaidome mitus

Rengiamės galimam skaitmeninio euro išleidimui. Ši tema kelia didelį susidomėjimą – esama ir įvairaus klaidingo supratimo – nors joks sprendimas dar nepriimtas. Mūsų tinklalaidės vedėja Stefania Secola kartu su skaitmeninio euro projekto vadove Eveliena Witlox išsklaido kai kuriuos mitus.

Klausykite tinklalaidės epizodo

Visi šios dalies puslapiai