Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Digitální euro

Digitální euro by bylo digitální formou hotovosti vydané centrální bankou a bylo by k dispozici všem v eurozóně.

Na otázce, zda digitální euro zavést, spolupracujeme s národními centrálními bankami zemí eurozóny. Jednalo by se o digitální měnu centrální banky, elektronický ekvivalent hotovosti. Doplňovalo by bankovky a mince a lidem by tak poskytovalo další možnost, jak platit.

Digitální euro

Peníze centrální banky v digitální podobě by byly k dispozici pro libovolné elektronické platby v obchodech, online nebo mezi jednotlivci.

Co potřebujete vědět?

Co by digitální euro bylo?

Digitální euro by bylo elektronickým platebním prostředkem, který by byl bezplatně k dispozici všem. Stejně jako dnes hotovost byste jej mohli používat kdekoli v eurozóně a bylo by bezpečné včetně ochrany vašich osobních údajů. V naší stále více digitalizované společnosti by pro naši jednotnou měnu znamenalo digitální euro další krok vpřed.

O co by se jednalo?
Proč digitální euro potřebujeme?

V současné době neexistuje v Evropě možnost provádět digitální platby, která by fungovala v celé eurozóně, přičemž 13 z 20 zemí je u plateb kartou závislých na mezinárodních karetních schématech. Digitální euro by bylo evropským elektronickým platebním prostředkem, který by byl dostupný a přijímaný ve všech zemích eurozóny.

Proč ho potřebujeme?
Jak by digitální euro fungovalo?

Digitální euro by bylo uchováno v elektronické peněžence zřízené u vaší banky nebo u veřejného zprostředkovatele. To by vám umožňovalo provádět veškeré obvyklé elektronické platby ať už ve vašem místním obchodě, online, nebo přátelům prostřednictvím telefonu nebo karty, online i offline.

Jak by to fungovalo?
V jaké fázi jsme nyní?

Přípravná fáze, která začala v listopadu 2023, se zaměřuje na další přípravu vývoje digitálního eura. Vychází ze zjištění z naší průzkumné fáze.

Další kroky

Nejčastější dotazy

Jak by mi digitální euro pomohlo? Jak by se digitální euro lišilo od stablecoinů a kryptoaktiv? Zajistilo by digitální euro uživatelům ochranu osobních údajů? Nahradilo by digitální euro hotovost? Odpovědi na nejčastější dotazy naleznete zde.

Pokrok v oblasti digitálního eura

Zjistěte více informací o pokroku dosaženém během první části přípravné fáze projektu digitálního eura, která byla zahájena v listopadu 2023.

Spolupráce se zúčastněnými stranami

Rozsáhlá spolupráce s aktéry trhu a zákonodárci zajistí, aby digitální euro splňovalo potřeby uživatelů. Z tohoto důvodu zahajujeme soubor iniciativ, abychom tak zapojili co nejvíce zúčastněných stran.

Zapojení zúčastněných stran
Dokumenty a výzkum

Projekt digitálního eura je podpořen rozsáhlou dokumentací a podrobnými analýzami probíhajících prací. Více o tématech, která vás zajímají, je k dispozici v našich dokumentech věnujících se digitálnímu euru a na stránce o výzkumu.

Podrobnější informace

Digitální euro a...

... ochrana osobních údajů

Prostřednictvím digitálního eura bychom lidem a podnikům v eurozóně nabídli platební řešení s nejvyššími standardy ochrany osobních údajů. ECB a Eurosystém by ze získaných platebních údajů nebyly schopny rozpoznávat, kdo jste nebo co platíte.

Přečtěte si více o digitálním euru a ochraně osobních údajů

... kryptoaktiva

Vzhledem k tomu, že digitální euro by bylo zajištěno centrální bankou, nejednalo by se o kryptoaktivum. Centrální banky jsou pověřeny udržováním hodnoty peněz ať už fyzických, či digitálních. Kryptoaktiva nejsou kryta ani spravována žádnou ústřední institucí a neexistuje žádná záruka, že je lze v případě potřeby vyměnit za hotovost.

Jaký je rozdíl?

... investice

Digitální euro by bylo navrženo především jako platební prostředek, nikoli jako nástroj pro finanční investice. Touto problematikou se pozorně zabýváme, abychom se vyhnuli negativním důsledkům pro finanční sektor. Digitální euro by mělo být veřejným statkem přínosným pro hospodářství i společnost jako celek.

Digitální euro: Odvracení obav bank ze ztráty vkladů

... celoevropské platby

Stanovili jsme komplexní platební strategii pro digitální věk. Naším cílem je zajistit, aby evropské platby měly oporu v konkurenčním a inovativním trhu, který je schopen uspokojit spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity.

Naše strategie pro malé platby

Podcast ECB

Digitální euro – co, proč a kdy? (1. a 2. část)

Potřebujeme digitální euro? A proč? Jak by mohlo vypadat? A jak by se lišilo od jiných platebních prostředků? Naše moderátorka Katie Rangerová hovoří o těchto otázkách s odbornicí na digitální euro Evelien Witloxovou.

Poslechněte si jednotlivé díly podcastu

Digitální euro – jak to s ním ve skutečnosti je

Připravujeme se na možnost vydávání digitálního eura. To vyvolává velký zájem – a mylné představy – navzdory tomu, že dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí. Naše moderátorka Stefania Secolová a vedoucí projektu digitálního eura Evelien Witloxová některé mýty uvádějí na pravou míru.

Poslechněte si podcast

Pozor na podvodníky

Dávejte si pozor na e-maily a falešné internetové stránky, které vybízejí k investicím do digitálního eura. Jedná se o podvod. Nikdy nebudeme po lidech chtít investice, peníze nebo osobní údaje. Pokud se domníváte, že jste se stali obětí podvodu, kontaktujte místní policii.

Všechny stránky v této části