Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Digitální euro

Digitální euro by bylo digitální formou hotovosti vydané centrální bankou a bylo by k dispozici všem v eurozóně.

Na otázce, zda digitální euro zavést, spolupracujeme s národními centrálními bankami zemí eurozóny. Jednalo by se o digitální měnu centrální banky, elektronický ekvivalent hotovosti. Doplňovalo by bankovky a mince a lidem by tak poskytovalo další možnost, jak platit.

Digitální euro

Peníze centrální banky v digitální podobě by byly k dispozici pro libovolné elektronické platby v obchodech, online nebo mezi jednotlivci.

Co potřebujete vědět?

Co by digitální euro bylo?

Digitální euro by bylo elektronickým platebním prostředkem, který by byl bezplatně k dispozici všem. Stejně jako dnes hotovost byste jej mohli používat kdekoli v eurozóně a bylo by bezpečné včetně ochrany vašeho soukromí. V naší stále více digitalizované společnosti by pro naši jednotnou měnu znamenalo digitální euro další krok vpřed.

O co by se jednalo?
Proč digitální euro potřebujeme?

Zpřístupněním peněz centrální banky pro digitální platby by nám digitální euro usnadnilo život. Mohli bychom je podle potřeby kdykoli a kdekoli bezplatně používat. To by pomohlo posílit měnovou suverenitu eurozóny a podpořit hospodářskou soutěž v evropském platebním sektoru.

Proč je potřebujeme?
Jak by digitální euro fungovalo?

Digitální euro by bylo uchováno v elektronické peněžence zřízené u vaší banky nebo u veřejného zprostředkovatele. To by vám umožňovalo provádět veškeré obvyklé elektronické platby ať už ve vašem místním obchodě, online, nebo přátelům prostřednictvím telefonu nebo karty, online i offline.

Jak by to fungovalo?
V jaké fázi jsme nyní?

Přípravná fáze, která začíná v listopadu 2023, se zaměří na další přípravu na vývoj digitálního eura. Vychází ze zjištění z naší průzkumné fáze.

Další kroky

Nejčastější dotazy

Jak by mi digitální euro pomohlo? Jak by se lišilo od stablecoinů a kryptoaktiv? A nahradilo by hotovost? Odpovědi na běžné dotazy naleznete zde.

Hodnocení dosavadního úsilí v oblasti digitálního eura

Tato zpráva představuje zjištění vyplývající z práce, kterou Eurosystém vykonal během průzkumné fáze digitálního eura, která probíhala od října 2021 do října 2023.

Podrobnější informace

Spolupráce se zúčastněnými stranami

Rozsáhlá spolupráce s aktéry trhu a zákonodárci zajistí, aby digitální euro splňovalo potřeby uživatelů. Z tohoto důvodu zahajujeme soubor iniciativ, abychom tak zapojili co nejvíce zúčastněných stran.

Řízení a zúčastněné strany
Dokumenty a průzkum

V průzkumné fázi digitálního eura byla vypracována rozsáhlá dokumentace a podrobné analýzy vykonané činnosti. K tomuto tématu jsme připravili speciální stránku, na které si můžete přečíst o věcech, které vás zajímají.

Podrobnější informace

Digitální euro a...

... kryptoaktiva

Vzhledem k tomu, že digitální euro by bylo zajištěno centrální bankou, nejednalo by se o kryptoaktivum. Centrální banky jsou pověřeny udržováním hodnoty peněz ať už fyzických či digitálních. Kryptoaktiva nejsou kryta ani spravována žádnou ústřední institucí a neexistuje žádná záruka, že je lze v případě potřeby vyměnit za hotovost.

Jaký je rozdíl?

... investice

Digitální euro by mělo být používáno především jako platební prostředek, nikoli jako nástroj pro finanční investice. Touto problematikou se pozorně zabýváme, abychom se vyhnuli negativním důsledkům pro finanční sektor. Digitální euro by mělo být veřejným statkem přínosným pro hospodářství i společnost jako celek.

Digitální euro a vývoj finančního systému

... celoevropské platby

Způsob, jakým platíme, se zásadně mění a centrální banky mají v tomto procesu klíčovou úlohu. Evropské platby musí mít oporu v konkurenčním a inovativním trhu, který je schopen uspokojit spotřebitelskou poptávku při zachování evropské suverenity. Abychom tohoto cíle dosáhli, stanovili jsme komplexní platební strategii pro digitální věk.

Naše strategie pro malé platby

Podcast ECB

Digitální euro – co, proč a kdy? (1. a 2. část)

Potřebujeme digitální euro? A proč? Jak by mohlo vypadat? A jak by se lišilo od jiných platebních prostředků? Naše moderátorka Katie Rangerová hovoří o těchto otázkách s odbornicí na digitální euro Evelien Witloxovou.

Poslechněte si jednotlivé díly podcastu

Digitální euro – jak to s ním ve skutečnosti je

Připravujeme se na možnost vydávání digitálního eura. To vyvolává velký zájem – a mylné představy – navzdory tomu, že dosud nebylo přijato žádné rozhodnutí. Naše moderátorka Stefania Secolová a vedoucí projektu digitálního eura Evelien Witloxová některé mýty uvádějí na pravou míru.

Poslechněte si podcast

Všechny stránky v této části